Çek Cumhuriyeti Vizesi

Önemli Uyarı: Çek Cumhuriyeti  vize başvurunuz hakkında bilgi Online Randevu hakkında ücretsiz danışma hattımızı arayınız. 0850 885 25 21

Çek Cumhuriyeti vizesi başvuru öncesi hangi vize tipini seçmeniz gerektiği konusunda emin olmalısınız. Başvuru işlemini gerçekleştirmeden önce ziyaret amacınızın net olması gerekmektedir. TRA.Pasaport vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağını başvurunuzun başından sonuna kadar takibini yapacağını unutmayınız. Firmamız üzerinden alacağınız danışmanlık hizmetiyle hangi vize kategorisine başvuruda bulunmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilir, evraklarınızın eksiksiz hazırlanabilmesi için yardım alabilirsiniz.

TRA.Pasaport Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği / Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu başvurularını başvuru sahipleri adına yapabilen özel bir kurumdur ve görevi evraklarınızı toparlayarak ilgili birimlere iletmektir. Vizenizi alıp alamayacağınızın inisiyatifi tamamen Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği / Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğunun inisiyatifindedir. AB ülkelerinin vatandaşı olan kişilerin, AEA ülkeleri ve İsviçre vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti’ne girişlerde vize almaları gerekmemektedir. Çek Cumhuriyeti’nin ikili anlaşmalarla vize şartını kaldırdığı ülkelerin vatandaşları da vizeden muaf olarak Çek Cumhuriyetini ziyaret edebilirler.  Diğer tüm ülkeler için Çek Cumhuriyeti’ne girebilmek için vize şartı aranmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti vizesine başvurmadan önce, başvuru sahibinin hangi vize tipine başvurmak istediğine karar vermesi gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti için vize kategorileri aşağıdaki gibidir:

 • Turistik vize
 • Aile, Akraba ve Arkadaş, Ziyaretçi Vizesi
 • İş vizesi
 • Kültürel, Bilimsel ve Sanatsal Etkinlikler
 • Şoför Vizesi

Başvuru yapmadan önce ziyaret amacınızın net olması gereklidir. Vize başvurunuz esnasında hangi kategoride vize almanız gerektiği hususunda firmamızdan danışmanlık hizmeti alabilir, evraklarınızın hazırlanması sürecini hızlı ve sorunsuz bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

Başvuru Adımları

 1. Başvuru formlarının ve gerekli evrakların tamamlanması.
 2. Vize merkezinde formların ve evrakların teslimi ve biyometri işlemi
 3. Vize bedelinin ödenmesi.

Bazı başvuru sahipleri için karar aşamasından önce Ankara’daki Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde ya da İstanbul’daki Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğunda mülakat.

Uçak Bileti Vize Düzenlenmeden Satın Alınmalı Mıdır?

Uçak biletlerinin vizeler onaylanmadan satın alınması zorunlu değildir. Sadece seyahat rezervasyonu veya rezervasyon gerçekleştirilen web sitesinin çıktısını sunmanız vize başvuru aşamasında yeterli olacaktır. Vize onaylanmadan uçak bileti satın almak isteyen kişilerin havayolunun uçak bileti iptal politikasını kontrol etmesi önerilmektedir.

Randevu alınmadan başvuru yapılabilir mi?

Randevusuz başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Ancak sağlık, ölüm gibi elzem durumlarda randevusuz başvurular kabul edilebilmektedir. Uçak bileti satın aldım vizem yetişmeyecek gibi mazeretler kabul edilmemektedir.

Parmak izi verilmesi zorunlu mudur?

Evet. Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunacak her kişi her başvurusunda parmak izi verme zorunluluğu vardır.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi yabancı ülke vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti’yı ve Schengen Bölgesinde bulunan diğer ülkeleri sınırlı sürelerle ziyaret edebilmesine olanak sağlamak için düzenlenen bir vizedir. Schengen vizesi ile tek bir seferde 90 günden daha uzun sürelerde Schengen bölgesinde kalınamaz. Eğer Schengen bölgesinde uzun süre kalmayı planlıyorsanız uzun dönem vizeye başvurmanız gerekmektedir.

Evlendikten Sonra Soyismi Değişenler Evlenmeden Önceki Soyadının Bulunduğu Pasaportla Başvuruda Bulunabilirler Mi?

Çek Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğu evlenmeden önceki soy ismin yer aldığı pasaportla başvuruyu kabul etmemektedir. Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği evlenmeden önceki soyismin yer aldığı pasaportla başvuru yapılmasını kabul etmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 1. Çek Cumhuriyeti elçiliğine / konsolosluğuna vize başvurusunu ancak gideceğiniz esas hedef ülkenin Çek Cumhuriyeti olması halinde gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Vizenin kabul edilmesine dair herhangi bir hukuki hakkınız bulunmamaktadır.
 3. Kabul edilmiş bir vize, vize sahibine diğer Schengen ülkelerine seyahat hakkı vermemektedir. Diğer Schengen ülkelerine girişlerde ülkeye giriş yapabilmek sınır kontrolünün inisiyatifindedir. Çek Cumhuriyeti üzerinden almış olduğunuz Schengen vizesiyle diğer Schengen ülkelerine giriş yapmak istediğinizde bu isteğiniz geri çevrilebilir.
 4. Vize başvurularının seyahatin başlangıcından en az 4 hafta önce yapılmış olması gerekmektedir.
 5. Başvuru en erken seyahat başlama tarihinden 3 ay önce gerçekleştirilebilir.
 6. Bütün yabancı dilde olan evrakların Almanca ya da İngilizce tercümesi yapılmalıdır.
 7. Vize işlemleri seyahatin niteliğine bağlı olup 6 iş günü ile 14 iş günü gibi sürelerde tamamlanmaktadır. Bazı özel durumlarda vize başvuru sürecinin sonuçlanması birkaç haftayı bulabilmektedir.
 8. Çek Cumhuriyeti başkonsolosluğu başvuru sahibinden her zaman yeni evraklar isteme hakkına sahiptir.
 9. 12 yaşından küçük olan çocukların şahsi olarak başvuruda bulunmaları gerekli değildir.
 10. Yanlış verilen bilgiler ve sahte evraklar başvurunun reddine sebep olacaktır.
 11. Tamamlanmamış başvurular geri çevrilmekte veya çok uzun işlem süreleri bu başvurularda yaşanmaktadır.
 12. Daha önce Çek Cumhuriyeti için vize almamış olan kişilerin tüm evrakları orijinal ve fotokopi olarak başvurusuna eklemesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyetine Alınan Vize Hangi Ülke İçin Geçerlidir?

Giriş vizesi belirli bir süre boyunca Çek Cumhuriyetine girişlerde geçerlidir. Bir vizeye sahip olmak, Çek Cumhuriyeti sınırlarına giriş garanti etmemektedir. Girişler her durumda sınır güvenliğine bağlıdırlar. Çek Cumhuriyetinden alınan vize Schengen vizesidir. Schengen vizesi başvurularında seyahatinizi geçireceğiniz asıl ülkeye başvuru yapılması gereklidir. Bu sebeple başvuru öncesinde seyahat planını gözden geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planlayan kişiler, en uzun süre kalacağı ülkenin Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdırlar. Eğer her ülke için kalacağınız gün/gece sayısı aynı ise o zaman ilk giriş yapacağınız ülkenin elçiliğine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Almış olduğunuz vize ile Schengen ülkelerine giriş gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ülkelerin sınır güvenliklerinin vizeniz olsa dahi sizi ülkeye sokmaması mümkün olabilmektedir. Aşağıda yer alan Schengen ülkelerine alacağınız vizeyle 90 günü aşmayacak şekilde seyahat etmeniz mümkündür.

Almanya, İtalya, Fransa, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Estonya, Macaristan, Yunanistan, Letonya, İzlanda, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Malta, Polonya, Norveç, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsviçre, İsveç, İspanya.

Vize Başvurusu gerçekleştirmek İçin Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Merkezinden Randevu Almak Gerekli Midir?

Vize başvuru işlemleri için Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezini ziyaret etmeyi planlıyorsanız randevu almanız gerekmektedir. Daha önce Biyometrik işlemi yaptırmış olan kişilerin randevuya kendilerinin gitmesine gerek yoktur. Sizin adınıza firmamız  başvuru işlemlerinizi yürütebilir. Ancak daha önce Biyometrik işlemi gerçekleştirmemiş olan kişilerin bu işlemi gerçekleştirmek için randevuya gitmeleri gerekmektedir. Randevu için firmamızla iletişim kurun.

Başvuru Ne Kadar Süre Önce Yapılmalıdır?

Vize başvuru işlemleri ilgili ziyaretten üç ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Ziyaretinize 15 gün kalana kadar vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda başvuru sürecinin uzayabileceği göz önünde bulundurularak en erken tarihte başvurunun yapılması önerilmektedir.

Vize Başvuru Formunu Doldurmak Zorunda Mıyım?

Her başvuru sahibi, ister reşit olsun, ister olmasın başvuru formunu doldurmak zorundadır. Başvuru formunu doldurmakta zorlanan adaylar için firmamız başvuru formu doldurma hizmeti sunmaktadır.

Reşit Olmayan Çocuğuyla Seyahat Eden Kişiler Onlar İçin Ayrı Evrak Hazırlamak Zorunda Mıdır?

Her başvuru sahibi reşit olmayan çocukları için de ayrı bir başvuru gerçekleştirmeli ve onlar için de gerekli olan evrakları hazırlamalıdır.

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna Mülakat İçin Gitmek Zorunlu Mudur?

Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna normal şartlarda mülakat için gitmek zorunda değilsiniz. Ancak Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine / Konsolosluğunun sizden mülakat talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda mülakata gitmeniz gerekmektedir.