Finlandiya Vizesi

Önemli Uyarı: Finlandiya vize başvurunuz hakkında bilgi Online Randevu hakkında ücretsiz danışma hattımızı arayınız. 0850 885 25 21

Finlandiya vizesi başvuru öncesi hangi vize tipini seçmeniz gerektiği konusunda emin olmalısınız. Başvuru işlemini gerçekleştirmeden önce ziyaret amacınızın net olması gerekmektedir. TRA.Pasaport vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağını başvurunuzun başından sonuna kadar takibini yapacağını unutmayınız. Firmamız üzerinden alacağınız danışmanlık hizmetiyle hangi vize kategorisine başvuruda bulunmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilir, evraklarınızın eksiksiz hazırlanabilmesi için yardım alabilirsiniz.

TRA.PasaportAnkara Büyükelçiliği başvurularını başvuru sahipleri adına yapabilen özel bir kurumdur ve görevi evraklarınızı toparlayarak ilgili birimlere iletmektir. Vizenizi alıp alamayacağınızın inisiyatifi tamamen FinlandiyaBüyükelçiliği inisiyatifindedir. AB ülkelerinin vatandaşı olan kişilerin, AEA ülkeleri ve İsviçre vatandaşlarının Finlandiya Cumhuriyeti’ne girişlerde vize almaları gerekmemektedir.Finlandiya’nın ikili anlaşmalarla vize şartını kaldırdığı ülkelerin vatandaşları da vizeden muaf olarak Finlandiya Cumhuriyetini ziyaret edebilirler.  Diğer tüm ülkeler için Finlandiya’ya girebilmek için vize şartı aranmaktadır.

VFS Global Finlandiya Vize Başvuru Merkezine Kimler Başvuruda Bulunabilir?

VFS Global’in Ankara ve İstanbul’da bulunan başvuru merkezlerine yapılan başvuruların tamamı Ankara’daki Finlandiya Elçiliğine iletilmektedir. Türkiye, Suriye ve Irak vatandaşları başvuruda bulunabilirler.

Finlandiya Vize İşlem Koşulları

Vize başvuru işlemleri yolculuk tarihinden 3 ay önce ibraz edilebilir. VFS Global başvuru sahiplerine seyahatlerinden 1 ay önce başvuru işlemlerini başlatmalarını önermektedir. Finlandiya elçiliği her başvuru sahibinden ilave doküman isteyebileceği gibi mülakat için Ankara Finlandiya Büyükelçiliğine de davet edebilir.

Yetki Alanları

Ankara’da bulunan Finlandiya Büyükelçiliğinin yetki alanları Türkiye, Suriye ve Irak’tır.

Finlandiya Vize Başvurusu Şahsen Mi Yapılmalıdır?

Başvuru sahipleri Finlandiya vize başvuruları için şahsen başvuru merkezini ziyaret etmelidirler. Başvurular faks, posta ya da e-posta yoluyla yapılamamaktadır.

Vize Başvurusu İçin Randevu Almak Gerekli Midir?

Evet, vize başvuru işlemleri için randevu almak gereklidir.

Başvuru Formu Online Mi Doldurulmalıdır?

Başvuru formalarının Online olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.

Finlandiya’ya Vize Alabilmek İçin Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırılmalı Mı?

Evet, Finlandiya’ya vize başvurusunda bulunabilmek için gerekli olan evraklardan bir tanesi de seyahat sağlık sigortasıdır. Yaptırılacak olan sigorta seyahatin tüm günlerini kapsamalıdır. Seyahat edecek olan kişi Finlandiya ya da AB/AET vatandaşının aile üyesiyse seyahat sigortası yaptırmasına gerek yoktur.

Vize Başvurusu Sırasında Eksik Evrak Olduğu Tespit Edilirse Yine De Başvuru Yapılabilir Mi?

Hayır, Finlandiya Schengen vize başvurusu gerçekleştirebilmek için başvuru sahiplerinin tüm evrakları eksiksiz olarak teslim etmesi gereklidir. Ek evraklar sadece Büyükelçiliğin talep etmesi doğrultusunda kabul edilebilir.

Davet Eden Kişi Masrafları Karşılıyorsa Yine De Başvuru Sahibinin Seyahat İçin Paraya İhtiyacı Olur Mu?

Başvuru sahibinin beklenmeyen durumlar için yeterli oranda parasının olması önerilmektedir.

Evlenmek Amacıyla Finlandiya’ya Seyahat Edecek Olan Kişiler İçin Özel Bir Vize Tipi Mevcut Mudur?

Başvuru sahibi evlenmek amacıyla Finlandiya’ya gidiyorsa vize başvurusu esnasında bu durum belirtilmelidir. Ancak bu durum için özel bir vize kategorisi bulunmamaktadır.

Finlandiya’ya Varış ve Finlandiya’dan Ayrılış Günleri Vizenin Geçerlilik Süresine Dahil Midir?

Finlandiya’ya varış ve Finlandiya’dan ayrılış günleri ziyaret süresine dâhildir. Başka bir Schengen ülkesinden Finlandiya’ya gelen kişiler için ilk ziyaret ettikleri Schengen ülkesine giriş tarihleri vizenin başlangıç tarihi olacaktır.

Vize Ücretinden Muaf Olan Kişiler

  • AB/AEA vatandaşları ve onların aile bireyleri,
  • Okul vesayetinde bulunan çocuklar, öğrenciler ve yüksek lisans öğrencileri (her durum için ayrı değerlendirme yapılmaktadır.)
  • Bilimsel araştırma yürütme maksadıyla seyahat eden araştırmacılar. her durum için ayrı değerlendirme yapılmaktadır.)

Finlandiya Vize Kategorileri

  • Turist
  • İş Gezisi
  • Aile ve Arkadaş Ziyareti
  • AB/AEA Vatandaşları ve Aile Bireyleri
  • Kültürel, Eğitim ve Sportif Faaliyet