Gana Vizesi

Gana Vize Randevusu Nasıl Alınır? Vize Ücreti Ne Kadar?

Resmi adı ile Gana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı kısmında yer alır. Gana devletinin başkenti ve en büyük şehri Accra’dır. Komşu ülkeleri Togo, Burkina Faso ve Fildişi Sahiliyken güneyinde ise Atlas Okyanusu (Gine Körfezi) yer alır. Ülkede konuşulan dil İngilizcedir.

Gana, Demokratik Başkanlık Sistemi biçiminde idare edilir. Gana’da altın yataklarının çokluğundan ötürü Birleşik Krallık ülkeye koloni zamanlarında Altın Sahili adını vermiştir. Ülkede kullanılacak olan para birimi Cedi'dir.

Gana Vize İstiyor mu?

Gana Cumhuriyetine gitmek isteyen Hizmet (Gri), Umumi (Bordo) ve Hususi (Yeşil) pasaportlarından biri olan Türk yurttaşları vizeye dahildir. Fakat Diplomatik (Siyah) pasaportu olan Türk yurttaşları en fazla 90 gün olmak şartıyla vize muafiyetine sahiplerdir.

Gana Vize Çeşitleri?

Gana vize işlemlerini ülkesinde gezecek olanların gezi hedeflerine göre vize çeşitlerini kategorilere bölmüştür. Gana Vize çeşitleri aşağıda belirtilen gibidir;

• Aile/Arkadaş Ziyareti Amaçlı Gana Vizesi

• Transit Amaçlı Gana Vizesi

• Ticari/İş Amaçlı Gana Vizesi

• Turistik gezi için Gana Vizesi

Gana Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gana’yı gezmek isteyen Türk yurttaşlarının; gezi hedeflerine göre almaları gerekli olan vize türlerini belirlemesi gerekiyor. Gana’ya giriş vizesi işlemi bulunmamakta olup Gana vize müracaatı için ya şahsi olarak veya yetkilendirilmiş gezi acenteleri Gana Büyükelçiliği veya Gana Konsolosluğuna başvurusu yapmanız gerekiyor. Başvuru sırasında dosyalarınız tam ve doğru olmalıdır. Gana vize müracaat için Türk yurttaşlardan parmak izi işlemi talep edilmemektedir.

Gana Vizesi İçin İstenen Evraklar;

• Pasaport: Pasaportun 10 seneden eski olmaması gerekmekte ve pasaportun süresi 3 ay sonrasını da kapsaması gerekir. Ayrıca pasaportta son 2 boş bölümün bulunması zorunludur.

• Fotoğraf: Son 6 ayda çekilmiş 2 tane biometrik fotoğraf. Biometrik fotoğrafın arka kısmı beyaz, 35x45 mm ölçülerde ve yüz hatlarınızın tam görünür olması gerekiyor.

• Gana Vizesi Başvuru Formu: Formun eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekiyor.

• Kimlik: Türkiye Cumhuriyeti cüzdanı fotokopisi olmalıdır.

• Otel ve Uçak Rezervasyonları: Seyahatinizin hedefini ve konaklama gibi diğer ayrıntıları gösteren belgelerin vize müracaatı dosyaları içerisinde yer alması gerekir.

• Uluslararası Aşı Karnesi: Uluslararası özelliği olan aşı evrakınızın tam ve güncel olması gerekiyor. Seyahatinizden önce Sarıhumma aşısı olmanız gerekir.

• Son 3 Ayı içeren Maaş Bordrosu olmalıdır.

• Banka Hesap Bilgileri ve Hareketleri: Hesap hareketlerinin ıslak imzalı olması şarttır.

• Sağlık Sigortası: Gana’ya gidecek insanların, Uluslararası özelliği olan Gezi Sağlık Sigortası olduğunu gösteren evrakın vize dosyalarına eklenmesi gerekiyor.

• Gana Vize Ücreti: Gana vizesi için vereceğiniz ücreti göstermek adına banka dekontunu müracaat dosyaları arasında teslim etmeniz gerekiyor.

• İşverenler için; Vergi levhası, imza sirküleri ve şirketin iletişim bilgileri, unvanı, faaliyet belgesi, faaliyet kısımlarını belirten Ticari Sicil Gazetesindeki bölümün fotokopisi vize müracaat dosyaları arasında olması gerekiyor.

• Çalışanlar İçin; Vergi Levhası, SGK işe girişi ve hizmet dökümü dosyalarının vize müracaat belgeleri olması gerekiyor.

• Davetiye: Aile/Arkadaş gezi amaçlı gezilerde davetiye formunun vize müracaatı dosyaları arasında olması gerekiyor.

Vize müracaatı için hazırlanması gerekli olan dosyalarla ilgili net bilgi için ülkenin Konsolosluk/Büyükelçiliklerine veya vize danışmanlık kısımlarına müracaat olmalıdır.

Gana Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gana’ya gitmek isteyen vatandaşların vize müracaatı için evrakları doğru ve eksiksiz bir biçimde teslim etmeleri şartıyla vize müracaatının sonuçlanma zamanı ortalama 5 iş günüdür.

Gana’ya acil bir biçimde varması gerekli olan kişilerin Gana Ekspres Vizesine (Acil vize) müracaat etmeleri gerekiyor. Vize başvurularında olabilecek eksik dosya veya konsolosluğun yoğunluğu gibi nedenler göz önünde alınarak gezi planınızdan yaklaşık 15 gün önce bu uygulamalara başlamak gerekiyor.

Gana Vizesi Ücreti Nedir?

Vize Süresi Vize Tipi Giriş Sayısı Toplam Ücret
1 Aylık Turistik 1 Girişli 150 EUR
1 Aylık Ticari 1 Girişli 150 EUR
3 Aylık Turistik Çok Girişli 180 EUR
3 Aylık Ticari Çok Girişli 180 EUR
6 Aylık Turistik Çok Girişli 230 EUR
6 Aylık Ticari Çok Girişli 230 EUR
1 Yıllık Turistik Çok Girişli 250 EUR
1 Yıllık Ticari Çok Girişli 250 EUR

Beş Adımda Gana Vizesi

1) Başvuru belgenizi doldurun: Gana vizesi müracaatı için ilk aşama müracaat işleminin yapılmasıdır. Büyük harflerle ve dolma kalemle yapılması gerekli olan formdaki bölümlerin okunaklı olmasına dikkat gösteriniz.

Formda yazdığınız bilgilerin doğru ve tam olması gerekiyor. Aksi durumda vizeniz olumsuz değerlenebileceği gibi işlem sürenizde artabilir. Görevlimizle iletişim kurduğunuzda müracaat formunun yapılması konusunda bilgi alabilirsiniz.

2) Evraklarınızı kargo ile büromuza gönderin: Başvuru belgesini hazırladıktan sonra sıra Gana vizesi için gerekli dosyaların düzenlenmesi gerekiyor. Görevlimizle iletişime geçip dosya listesini aldıktan sonra belgelerinizi düzenleyip, size en yakın TRA Danışmanlık Ofisi büromuza gönderebilirsiniz.

 Yetkilimiz dosyalarınız eline ulaşır ulaşmaz düzenlemeleri yapıp sizi geri dönecektir. Eğer dosyalarınız içinde hatalı ve eksik kısımlar var ise bunları düzeltmenizi talep edecektir. Hatalı dosyalarınızın vizenizin olmamasına sebep oluşturabileceğini unutmayınız.

3) Vize miktarını ödeyin: Yetkilimiz Gana vizesi müracaatınızı oluşturmadan önce vize ücretinin verilmesi ve makbuzun müracaat evrakınıza konulması gerekmektedir. Vize ücretiyle ilgili görevlimiz size bir bilgilendirme maili atacaktır. Belirtilen miktar, vize ücreti, konsolosluk harcı ve bizim servis ücretimizi oluşturmaktadır. Vize miktarını banka hesabımıza yollayabilirsiniz.

4) Başvurunuzu yapıyoruz: Gana vize müracaatlarını oluşturma ve karar verme görevi Ankara’daki Gana Büyükelçiliği’dir. Bu iki temsilciliğinde alan ayrımı yapmadığından Türkiye’nin tüm şehirlerinden büromuza dosyalarınızı yolladığınızda kişinin gelmesine gerek olmadan vize müracaatınızı yetkilimiz gerçekleştirecektir.

5) Pasaportunuzu adresinize yolluyoruz: Gana vizeniz yapıldıktan sonra pasaportunuzu yetkili temsilcilikten (İstanbul Konsolosluğu ya da Ankara Büyükelçiliği) yetkilimiz tarafından sizden teslim alınır ve kargo vermiş olduğunuz yere gönderilir.

Pasaportunuz geldiğinde Gana vizenizin olduğu sayfayı dikkatli bir şekilde kontrol edin. Eğer soyadınız, adınız, fotoğrafınız veya vizenizin başlama ve bitiş zamanlarında bir yanlışlık var ise süre kaybetmeden Gana Konsolosluk görevlilerini aramanızı öneririz.

Gana Vize İptali Nedir?

Gana vize müracaatlarında dosyaların eksiksiz ve doğru olması işlemin olumlu olmasına çok büyük bir etkendir. Fakat yine de Gana Konsolosluğu ve Gana Büyükelçiliği vize görevlileri müracaat dosyalarınızı ya da gezi gerekçenizi tam görmeyip vizenize olumsuz dönebilir.

Böyle bir olayla karşılaştığınızda bir kez daha müracaat yapmanız da yasal bir engel bulunmamaktadır. Ayrıca Gana Konsolosluğu için yasal işlem uygulamak için Gana Mahkemelerine gidebilirsiniz.

Vizeniz tamamlandıktan Sonra Gana’ya Giriş;

Gana vizesi alan şahısların geziye çıkmadan önce muhakkak yaptırması gerekli olan aşılar vardır. Onların başında da Sarıhumma aşısı bulunur. Sarıhumma, sivrisinekler ile bulaşan akut bir enfeksiyondur.

Afrika’da, Güney ABD’de ve Karayıp Adaları’nda olan bu salgının bulaşma riski olan ülkelerden birisi de Gana’dır. Sarı hummayı tedavi edici müdahale bulunamamıştır, fakat aşı ile büyük ölçüde engellenebilir. Bu sebeple 9 aylıktan büyük ziyaretçilerin Gana’ya gezmeye gitmeden en az 10 gün önce Sarıhumma aşısı olması gerekiyor.

Eğer müracaat sahibi daha öncesinden aşı olmuş ise aşı tarihi Gana’ya giriş tarihinden önce en az 10 yıl olmalıdır. Geziniz sırasında polis sorabileceğinden aşı evrakınızı, geliş gidiş uçak biletlerinizi beraberinizde olması tavsiye edilir.