İngiltere Vizesi

İNGİLTERE VİZE İŞLEMLERİ

Önemli Uyarı: İngiltere vize başvurunuz hakkında bilgi Online Randevu hakkında ücretsiz danışma hattımızı arayınız. 0850 885 25 21

İngiltere vizesi başvuru öncesi hangi vize tipini seçmeniz gerektiği konusunda emin olmalısınız. Başvuru işlemini gerçekleştirmeden önce ziyaret amacınızın net olması gerekmektedir. Firmamızın vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağını başvurunuzun başından sonuna kadar takibini yapacağını unutmayınız. Hangi vize kategorisine başvuruda bulunmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilir, evraklarınızın eksiksiz hazırlanabilmesi için çağrı merkezimizden yardım alabilirsiniz.

Yetki Alanları    

Türkiye’nin tüm şehirlerinden yapılan başvuru işlemleri bölge ayrımı yapılmaksızın Ankara, İstanbul, ve Gaziantep ilinde bulunan başvuru merkezlerinde yapılabilmektedir. Şehirlere göre konsolosluk incelemelerinde bölge ayrımı yapılmamaktadır. Bütün başvurular İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu tarafından incelenmektedir.

Neden seyahat sağlık sigortası ibraz etmek zorundayım?

Avrupa hukuku uyarınca Schengen ülkelerine seyahat eden herkesin bu ülkelerde bulunduğu sürenin tamamını kapsayacak biçimde sağlık sigortasının olması gerekmektedir. Bu sigortanın asgari belli bazı kriterleri mevcuttur. Sigorta yaptırırken aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz önemlidir;

  • Sigortalı olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için poliçe aslı veya poliçe nüshasıyla birlikte, ödeme yapıldığını gösteren belgeyi ibraz etmelisiniz.
  • Sigortanız gidiş ve dönüş günleriniz de dâhil olmak üzere seyahatinizin tamamını kapsayacak biçimde düzenlenmiş olmalıdır. Gidiş ve dönüş günleri için sigortanın saat 12’de başlayıp, 12’de sona ermesi yeterli olmamaktadır.
  • Tek bir seyahatiniz için örneğin; sadece dört günlük bir sigorta yaptırırsanız daha uzun süreli vize almanız zorlaşabilir.
  • Sigorta zorunluluğu İngiltere vatandaşı olan kişilerin eşlerini de kapsamaktadır.

İngiltere Vize Başvurularında İşlem Süresi Ne Kadardır?

Tüm evrakları tamamlanmış olan bir dosyanın işlemlerinin tamamlanma süresi posta süreleri hariç 19 iş günü arasında gerçekleşmektedir. Ancak vize işlemlerinde yaşanabilecek her türlü aksiliğin göz önünde bulundurularak başvuru süresinin ayarlanması ve mümkün olan en erken tarihte başvurunun gerçekleştirmesi seyahat planlarınızda oluşabilecek bir aksaklığı önlemesi açısından önemlidir. İngiltere Büyükelçiliği ve konsolosluğu başvuru değerlendirme süresince ek evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır.

Vize Başvuruları Şahsen Mi Yapılmalıdır?

İngiltere’ye vize alacak olan her kişilerin biyometrik işlemi / parmak izinin alınabilmesi için başvuruya şahsen gitmesi gerekmektedir. Her başvuruda İngiltere vize başvuru merkezine gelme zorunluluğu vardır.

Uçak Bileti Vize Düzenlenmeden Satın Alınmalı Mıdır?

Uçak biletlerinin vizeler onaylanmadan satın alınması zorunlu değildir. Sadece seyahat rezervasyonu veya rezervasyon gerçekleştirilen web sitesinin çıktısını sunmanız vize başvuru aşamasında yeterli olacaktır. Vize onaylanmadan uçak bileti satın almak isteyen kişilerin havayolunun uçak bileti iptal politikasını kontrol etmesi önerilmektedir.

Randevu alınmadan başvuru yapılabilir mi?

Randevusuz başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Ancak sağlık, ölüm gibi elzem durumlarda randevusuz başvurular kabul edilebilmektedir. Uçak bileti satın aldım vizem yetişmeyecek gibi mazeretler kabul edilmemektedir.

Parmak izi verilmesi zorunlu mudur?

Evet. İngiltere vize başvurusunda bulunacak her kişi her başvurusunda parmak izi verme zorunluluğu vardır.

Başvuru Ne Kadar Süre Önce Yapılmalıdır?

Vize başvuru işlemleri ilgili ziyaretten üç ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Ziyaretinize 15 gün kalana kadar vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda başvuru sürecinin uzayabileceği göz önünde bulundurularak en erken tarihte başvurunun yapılması önerilmektedir.

Vize Başvuru Formunu Doldurmak Zorunda Mıyım?

Her başvuru sahibi, ister reşit olsun, ister olmasın başvuru formunu doldurmak zorundadır. Başvuru formunu doldurmakta zorlanan adaylar için firmamız başvuru formu doldurma hizmeti sunmaktadır.

Reşit Olmayan Çocuğuyla Seyahat Eden Kişiler Onlar İçin Ayrı Evrak Hazırlamak Zorunda Mıdır?

Her başvuru sahibi reşit olmayan çocukları için de ayrı bir başvuru gerçekleştirmeli ve onlar için de gerekli olan evrakları hazırlamalıdır.

İngiltere Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna Mülakat İçin Gitmek Zorunlu Mudur?

İngiltere Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna normal şartlarda mülakat için gitmek zorunda değilsiniz. Ancak İngiltere Büyükelçiliğine / Konsolosluğunun sizden mülakat talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda mülakata gitmeniz gerekebilmektedir.