Norveç Vizesi

Önemli Uyarı: Norveç vize başvurunuz hakkında bilgi almak için ücretsiz danışma hattımızı arayınız. 0850 885 25 21

Norveç vizesi başvuru öncesi hangi vize tipini seçmeniz gerektiği konusunda emin olmalısınız. Başvuru işlemini gerçekleştirmeden önce ziyaret amacınızın net olması gerekmektedir. Firmamızın vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağını başvurunuzun başından sonuna kadar takibini yapacağını unutmayınız. Hangi vize kategorisine başvuruda bulunmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilir, evraklarınızın eksiksiz hazırlanabilmesi için çağrı merkezimizden yardım alabilirsiniz.

TRA.Pasaport üzerinden Norveç Kısa dönem Schengen vize başvurusu gerçekleştirebileceğiniz gibi Uzun dönem Çalışma vizesi başvurularınızı da gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurusu yapmadan önce hangi vize kategorisine başvuruda bulunmanız gerektiğini tespit etmelisiniz. Firmamız bu konuda başvuru sahiplerine danışmanlık hizmeti vermektedir. Başvurunun sonuçlanma süresi, Norveç başkonsolosluğunun yoğunluğu, vize başvurusu yaptığınız döneme bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak vize başvuru sonuçlanma süresi 10 iş günüdür.

Norveç Vize Başvuru Sonrası

Başvuru işlemini gerçekleştiren kişiler başvurularını online olarak takip edebilirler. Norveç Büyükelçiliği gerekli olan durumlarda başvuru sahiplerinden ek evrak talep etmekte ve bazı durumlarda da başvuru sahiplerini mülakata çağırabilir. İşlem süreleri her vize kategorisi için değişkenlik gösterebilmektedir. Aile birleşimi başvurularının çoğu Büyükelçilik tarafından görüşmeye çağrılmaktadır. Başvuru süreci sonuçlanan ve pasaportunu geri alan kişiler aşağıdaki bilgileri pasaportları üzerindeki vizede kontrol etmelidirler:

 • Vizenin geçerlilik tarihi,
 • C vize ile kalabileceğiniz gün sayısı,
 • Doğru yazılmış isim ve soy isim,
 • Pasaport numarası ve seri no,
 • Büyükelçilik mührü.

Eğer yukarıda belirtilen bilgilerinden herhangi bir tanesinde hata ya da yanlış yazılma söz konusuysa durumu vakit kaybetmeden durumu bildirmelisiniz.

Eğer vizeniz reddedilmişse, pasaport mühürlenmiş olacak ve ret mektubu, ret sebebinin açıklamasıyla beraber başvuru sahibine sunulacaktır. Eğer başvurunuz reddedildiyse karara itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Vize Ücretinden Muaf Olan Başvuru Sahipleri

 • 12 yaşından daha küçük olan çocuklar,
 • Gidiş amacı eğitim olan kişiler ve onlara eşlik eden öğretmenleri,
 • Avrupa meclisi ve konsey önerisiyle 2005/761/EC 28.09.2005 tarihinde belirlenmiş olan bilimsel araştırmalar için Schengen bölgesinde seyahat etmekte olan üçüncü dünya ülkesi vatandaşı araştırma görevlileri,
 • Kar amacı gütmeyen örgütlerce düzenlenen konferans, seminer, eğitim, spor ya da kültürel aktivitelere katılan kişiler ve yine kar amacı gütmeyen örgütlerin 25 yaş altında bulunan katılımcıları,
 • Norveç’te serbest dolaşım hakkı bulunan EU/EEA vatandaşlarının ziyaretine giden eş, yasal varis veya çocuklar.

Eğer vize ücretinden muafsanız başvurunuz esnasında VFS Global vize başvuru merkezine bu durumu bildirmelisiniz. Yapmış olduğunuz ödeme bu durumu belirtmeniz halinde Büyükelçilik tarafından ödemeyi gerçekleştirdiğiniz kredi kartına iade edilecektir.

 Norveç Vize Başvurularında İşlem Süresi Ne Kadardır?

Tüm evrakları tamamlanmış olan bir dosyanın işlemlerinin tamamlanma süresi posta süreleri hariç 1 hafta ile 10 iş günü arasında gerçekleşmektedir. Ancak vize işlemlerinde yaşanabilecek her türlü aksiliğin göz önünde bulundurularak başvuru süresinin ayarlanması ve mümkün olan en erken tarihte başvurunun gerçekleştirmesi seyahat planlarınızda oluşabilecek bir aksaklığı önlemesi açısından önemlidir. Afganistan, Suriye, Bangladeş, Sri Lanka, Kongo, Pakistan, Eritriya, Nijerya, Etiyopya, İran, Gana, Irak ülkelerinin vatandaşları için yapılacak ek incelemelerden dolayı işlem süresi 14 iş günü ve üzerinde gerçekleşebilir. Norveç Büyükelçiliği ve konsolosluğu başvuru sahipleriyle herhangi bir soru halinde ek görüşme talep edebilir. Norveç Büyükelçiliği ve konsolosluğu başvuru değerlendirme süresince ek evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır.

Norveç Konsolosluğundan Alınan Vize Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Norveç Konsolosluğundan alınan giriş vizesi belirli bir süre için Norveç’e girişlerde geçerli olmaktadır. Norveç vize başvurusu Schengen vizesi üzerinden yapıldığı için bu vizeyle tüm Schengen ülkelerine 90 gün süreyle seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Ancak vize başvurunuzu ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Norveç konsolosluğundan giriş vizesi almış olmanız, Norveç’e girişinizi garanti etmez. Girişler her durumda sınır güvenliğinin sorumluluğundadır. Alacağınız Schengen vizesiyle aşağıda bulunan ülkeleri ziyaret edebilirsiniz.

Avusturya, İsviçre, Belçika, İsveç, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Danimarka, Slovakya, Estonya, Slovenya, Finlandiya, Portekiz, Fransa, Polonya, Almanya, Hollanda, Yunanistan, Hollanda, Macaristan, Norveç, İzlanda, Lüksemburg, İtalya, Litvanya, Letonya.

Vize Başvuruları Şahsen Mi Yapılmalıdır?

İlk kez bir Schengen ülkesine vize alacak olan kişilerin biyometrik işlemi / parmak izinin alınabilmesi için başvuruya şahsen gitmesi gerekmektedir. Biyometrik işlemi bir kez yapıldığında 5 sene süresi içerisinde alınan tüm vizelerde geçerli olacaktır. Parmak izi işleminin haricinde vize başvurusu aşağıdakiler tarafından gerçekleştirilebilir:

 • Başvuru sahibinin kendisi,
 • Danışmanlık firmaları,
 • Tur operatörleri,
 • Çalışanlar için şirket temsilcileri. (İş ziyaretleri için)

Başvuru bir temsilci tarafından gerçekleştiriliyorsa, acente / firma yetkilendirme yazısı verilmelidir.

Başvuru Formları Mail veya Faks Yoluyla Gönderilebilir Mi?

Başvuru formları Norveç vize başvurusunda Norveç başvuru portalı üzerinden doldurulmalıdır. Mail ya da faks yoluyla gönderilmezler.

Norveç’e Sıradan Bir Ziyaretçi Olarak Giden Kişilerin Her Başvurularında Tüm Evrakları Sunmaları Gerekli Midir?

Evet, Norveç’e her vize başvurusu yaptığınızda istenen tüm evrakların sunulması gerekmektedir.

Başvuru Evrakları Direkt Olarak Ankara Norveç Büyükelçiliğine Gönderilebilir Mi?

Hayır, bütün kısa dönem vize başvuruları VFS Global vize başvuru merkezinden yapılmalıdır ve tüm dokümanlar başvuru sahibince başvuru esnasında vize başvuru merkezine sunulmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortasının Vize Düzenlenmeden Alınması Gerekli Midir?

Evet, Schengen bölgesinde öngörülen kalış süresinin tamamını kapsayacak biçimde bir seyahat sağlık sigortası başvuru esnasında sunulmalıdır.

Uçak Biletlerini Vize Düzenlemeden Satın Almak Gerekli Midir?

Hayır, Schengen vizesi onaylanmadan uçak bileti satın almaya gerek yoktur. Sadece seyahat rezervasyonları veya rezervasyonun yapıldığı web sitesinden alınmış çıktıların sunulması yeterli olacaktır.

Başvurunun Sonuçlanması İçin Ne Kadar Beklemek Gerekmektedir?

Vize başvurularının inceleme süresi Büyükelçiliğin başvuru dosyasını aldığı günden itibaren 15 gündür. Ticari ziyaretlerde bu süre 7 gündür. Evrakların gönderim süreçlerinin bu sürelere eklenmesi gerekmektedir. Oturum izni işlem süreleri değişkenlik göstermektedir.

Vizesi Reddedilenler Vize Ücretini Geri Alabilirler Mi?

Başvuru esnasında ödenen vize ücreti sonuçtan bağımsız olarak başvurunun incelenmesini karşılamaktadır. Bu sebeple başvuru reddedilse bile ücret geri ödenmeyecektir.

Vizenin Reddedilme Sebeplerini Vize Başvuru Merkezinin Açıklaması Mümkün Müdür?

Hayır, başvurunun ne sebeple reddedildiği ret mektubunda yer almaktadır. Vize başvuru merkezleri bu hususta esktra bir açıklama yapmamaktadırlar.

Her başvuru sahibi reşit olmayan çocukları için de ayrı bir başvuru gerçekleştirmeli ve onlar için de gerekli olan evrakları hazırlamalıdır.

Norveç Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna Mülakat İçin Gitmek Zorunlu Mudur?

Norveç Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna normal şartlarda mülakat için gitmek zorunda değilsiniz. Ancak Norveç Büyükelçiliğine / Konsolosluğunun sizden mülakat talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda mülakata gitmeniz gerekebilmektedir.