Slovenya Vizesi

Önemli Uyarı: Slovenya vize başvurunuz hakkında bilgi, Online Randevu için ücretsiz danışma hattımızı arayınız. 0850 885 25 21

Vize başvurusu gerçekleştirebilmek için öncelikle vize kategorisinin belirlenmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi tarafından belirlenecek olan vize kategorisi, Slovenya’ya seyahat amacına dayanmalı ve hangi kategorinin seçileceği başvuru sahibinin kendisi tarafından belirlenmelidir. TRA.Pasaport bu konuda başvuru sahiplerine destek vermektedir. Doğru vize kategorisi tercihi için firmamızdan bu hizmeti alabilirsiniz.

Slovenya’yı kısa bir süre için ziyaret etmeyi planlayan kişilerin Slovenya Büyükelçiliğinden veya Slovenya Başkonsolosluğundan Schengen vizesi alması gerekmektedir. Aşağıdaki kişiler Türkiye’deki Slovenya diplomatik temsilciliklerinden vize başvurusunda bulunabilir:

 • Türk vatandaşları,
 • Türkiye’de yaşamakta olan üçüncü ülkelerin vatandaşları,
 • Yasal olarak ikametleri Türkiye’de olan üçüncü ülkelerin vatandaşları.

Bu durumdaki kişiler başvurularını Türkiye’den yapmalarının yeterli gerekçelerini sunmalıdırlar. Pasaportlarında da Türkiye’ye giriş kaşesi bulunmalıdır.

Slovenya Ankara Büyükelçiliği: Tüm illerden başvuruda bulunacak olan kişiler Slovenya Ankara Büyükelçiliğinin yetki alanı dâhildirler.

Vize Ücretinden Muaf Olan Başvuru Sahipleri

13.07.2009 tarihinde Avrupa Parlamentosu ve konseyi tarafından yayınlanmış olan vizelerle ilgili bildiri uyarınca aşağıdaki kategorilerden herhangi birine sahip olan kişiler vize ücretinden muaftırlar;

 • 0-12 yaşından küçük olan çocuklar,
 • Eşi AB veya AET vatandaşlarından birisi olup Slovenya’da oturumu var ise.
 • 28.09.2005 Avrupa Parlamentosu ve konseyi kararında tanımlanan kısa süreli vize uygulaması üye devletler tarafından kolaylaştırılacak olan, üçüncü dünya ülkelerinden bilimsel araştırmalar amacıyla seyahat eden kişiler,

Slovenya Vizesi İçin İşlem Süresi Nedir?

Bütün istenen dokümanlar teslim edildikten sonra vize başvuru merkezine evrakların teslimi, evrakların postayla Slovenya Büyükelçiliğine gönderimi süreleri hariç ortalama 15 iş günü içerisinde vize işlemleri sonuçlanmaktadır. Ancak unutulmaması gereken, bazı durumlarda işlemlerin belirtilen süreden daha uzun olabildiğidir. Başvurunuzu olabildiğince erken yapmanız her zaman tavsiye edilir.

Vize başvurunuzda oluşabilecek herhangi bir soru durumunda Ankara’da bulunan Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği başvuru sahipleriyle ek bir görüşme yapmak isteyebilir.

Ayrıca Slovenya Büyükelçiliği vize işlemleri süresince ek evrak talep etme hakkını da saklı tutmaktadır.

Slovenya Vizesi İçin Nereye Başvuruda Bulunulmalıdır?

Slovenya vize başvuruları Ankara, Gaziantep, İzmir, Antalya ve İstanbul’da bulunan Slovenya Cumhuriyeti vize başvuru merkezlerine yapılabilir. Tüm başvurular Türkiye’de bulunan Ankara Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir.

Slovenya İçin Davet mektupları Nereye Gönderilmelidir?

Slovenya için verilmiş olan davetiyeler direkt başvuru sahibine gönderilmelidir. Vizeye başvuruda bulunan kişi başvurusu esnasında davet mektubunu diğer belgeleriyle birlikte vize başvuru merkezine teslim etmelidir. Yaşına bakılmaksızın her başvuru sahibi için ayrı davet mektubu bulunmalıdır.

Davetiyeler doğrudan vize başvuru sahibine gönderilmelidir. Vizeye başvuran kişi, Vize Başvuru Merkezinde başvurusunu yaparken, davet mektubunu belgeleriyle birlikte teslim etmelidir. Davetiyeyi Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği vize bölümüne göndermeyiniz. Yaşına bakılmaksızın, her başvuru sahibinin ayrı davet mektubu bulunmalıdır.

Slovenya Vizesi İçin Şahsen Mi Başvuru Yapılmalıdır?

Slovenya vizesi alabilmek için Ankara, Antalya, İstanbul, Gaziantep ya da İzmir vize başvuru merkezlerinden başvurularını gerçekleştirecek olan kişilerin daha önce parmak izi vermiş olsalar bile şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Yetkili kişilerin başvuru getirmeleri mümkün değildir.

Ankara, İstanbul, Antalya, Gaziantep veya İzmir Vize Başvuru Merkezlerinden başvuru yapacak başvuru sahiplerinin dikkatine. Daha önceden parmak izi vermiş olsanız bile başvurunuzu şahsen yapmanız gerekmektedir.Yetkili kişilerin başvuru getirmesi mümkün değildir.

Vizenin Reddedilmesi Halinde Tekrar Ne Zaman Başvuru Yapılabilir?

Vizenin reddedilmesi durumda herhangi bir zaman diliminde yeninden başvuru gerçekleştirilebilir. Yeni başvuru kendi koşullarına göre değerlendirmeye alınacaktır. Son reddedilmeden sonra koşullarında herhangi bir değişiklik bulunmayan ya da reddedilme sebeplerini belirleyemeyen kişilerin başvuruları tekrar reddedilecektir. Başvuru esnasında sahte belgeler kullanılmadığı sürece, bir önceki başvurunuzda reddedilmiş olmanız diğer başvurularınızın da otomatik olarak reddedileceği anlamını taşımaz.

Slovenya Vize Başvurularında İşlem Süresi Ne Kadardır?

Slovenya vize başvuruları, başvuru tarihinden 15 takvim günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda bu süre 30 takvim gününü bulmaktadır. Bu durum diğer üye ülkelere müracaat olması nedeni ile daha detaylı incelenmesinden kaynaklıdır. Daha fazla döküm gereken durumlar da ise süreç 60 takvim gününü bulmaktadır. Slovenya vize başvuruları en az 15 gün öncesinde yapılması gerekmektedir.

Slovenya Konsolosluğundan Alınan Vize Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Slovenya Konsolosluğundan alınan giriş vizesi belirli bir süre için Slovenya’ya girişlerde geçerli olmaktadır. Slovenya vize başvurusu Schengen vizesi üzerinden yapıldığı için bu vizeyle tüm Schengen ülkelerine 90 gün süreyle seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Ancak vize başvurunuzu ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Slovenya konsolosluğundan giriş vizesi almış olmanız, Slovenya’ya girişinizi garanti etmez. Girişler her durumda sınır güvenliğinin sorumluluğundadır. Alacağınız Schengen vizesiyle aşağıda bulunan ülkeleri ziyaret edebilirsiniz.

Slovenya, Avusturya, İsviçre, Belçika, İsveç, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Danimarka, Slovakya, Estonya, Finlandiya, Portekiz, Fransa, Polonya, Almanya, Norveç, Yunanistan, Hollanda, Macaristan, Malta, İzlanda, Lüksemburg, İtalya, Litvanya, Letonya.

Vize Başvuruları Şahsen Mi Yapılmalıdır?

İlk kez bir Schengen ülkesine vize alacak olan kişilerin biyometrik işlemi / parmak izinin alınabilmesi için başvuruya şahsen gitmesi gerekmektedir. Biyometrik işlemi bir kez yapıldığında 5 sene süresi içerisinde alınan tüm vizelerde geçerli olacaktır. Parmak izi işleminin haricinde vize başvurusu aşağıdakiler tarafından gerçekleştirilebilir:

 • Başvuru sahibinin kendisi,
 • Danışmanlık firmaları,
 • Tur operatörleri,
 • Çalışanlar için şirket temsilcileri. (İş ziyaretleri için)

Başvuru bir temsilci tarafından gerçekleştiriliyorsa, acente / firma yetkilendirme yazısı

Tek Girişli Vize ve Çok Girişli Vize Nedir?

Slovenya için alınan vize bir Schengen vizesidir. Giriş sayıları bir kişinin Schengen bölgesine kaç defa giriş yapacağını gösterir. Tek girişli vize ile seyahat eden kişiler birkaç Schengen ülkesine tek seyahatte giriş gerçekleştirebilirler.  Tek girişli vizeye sahip olan kişiler Schengen bölgesinden ayrıldıkları takdirde tekrar bu bölgeye giriş yapamazlar.

Birden fazla kez Schengen bölgesine giriş çıkış yapacak olan kişilerin çok girişli vizeye başvurmaları gerekmektedir. Çok girişli vizelerde vizenin geçerli olduğu süre boyunca Schengen alanına birçok kez giriş – çıkış gerçekleştirilebilir.

Vize Başvurusu Reddedilenler Tekrar Ne Zaman Başvuruda Bulunabilir?

Vize başvurusu reddedilen bir kişi herhangi bir zamanda tekrar vize başvurusunda bulunabilir. Her başvuru kendi koşullarına göre değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Ancak son reddedilmenizden sonra koşullarınızda herhangi bir değişiklik yok ise ya da reddedilme nedenlerini tespit edemiyorsanız muhtemelen başvurunuz tekrar reddedilecektir. Başvuru aşamasında sahte belge kullanmadığınız sürece, bir önceki vize başvurunuzun reddedilmiş olması sonraki başvuruların kendiliğinden reddedileceği anlamını taşımamaktadır. Başvurusu reddedilen kişiler tekrar başvuru yapmaları halinde tüm başvuru süreci baştan sona yeniden yapılmalıdır.

Uçak Bileti Vize Düzenlenmeden Satın Alınmalı Mıdır?

Uçak biletlerinin vizeler onaylanmadan satın alınması zorunlu değildir. Sadece seyahat rezervasyonu veya rezervasyon gerçekleştirilen web sitesinin çıktısını sunmanız vize başvuru aşamasında yeterli olacaktır. Vize onaylanmadan uçak bileti satın almak isteyen kişilerin havayolunun uçak bileti iptal politikasını kontrol etmesi önerilmektedir.

Randevu alınmadan başvuru yapılabilir mi?

Randevusuz başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Ancak sağlık, ölüm gibi elzem durumlarda randevusuz başvurular kabul edilebilmektedir. Uçak bileti satın aldım vizem yetişmeyecek gibi mazeretler kabul edilmemektedir.

Parmak izi verilmesi zorunlu mudur?

Evet. Slovenya vize başvurusunda bulunacak her kişi her başvurusunda parmak izi verme zorunluluğu vardır.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi yabancı ülke vatandaşlarının Slovenya ve Schengen Bölgesinde bulunan diğer ülkeleri sınırlı sürelerle ziyaret edebilmesine olanak sağlamak için düzenlenen bir vizedir. Schengen vizesi ile tek bir seferde 90 günden daha uzun sürelerde Schengen bölgesinde kalınamaz. Eğer Schengen bölgesinde uzun süre kalmayı planlıyorsanız uzun dönem vizeye başvurmanız gerekmektedir.

Başvuru Ne Kadar Süre Önce Yapılmalıdır?

Vize başvuru işlemleri ilgili ziyaretten üç ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Ziyaretinize 15 gün kalana kadar vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda başvuru sürecinin uzayabileceği göz önünde bulundurularak en erken tarihte başvurunun yapılması önerilmektedir.

Vize Başvuru Formunu Doldurmak Zorunda Mıyım?

Her başvuru sahibi, ister reşit olsun, ister olmasın başvuru formunu doldurmak zorundadır. Başvuru formunu doldurmakta zorlanan adaylar için firmamız başvuru formu doldurma hizmeti sunmaktadır.

Reşit Olmayan Çocuğuyla Seyahat Eden Kişiler Onlar İçin Ayrı Evrak Hazırlamak Zorunda Mıdır?

Her başvuru sahibi reşit olmayan çocukları için de ayrı bir başvuru gerçekleştirmeli ve onlar için de gerekli olan evrakları hazırlamalıdır.

Slovenya Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna Mülakat İçin Gitmek Zorunlu Mudur?

Slovenya Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna normal şartlarda mülakat için gitmek zorunda değilsiniz. Ancak Slovenya Büyükelçiliğine / Konsolosluğunun sizden mülakat talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda mülakata gitmeniz gerekebilmektedir.

Tek Tip Schengen Vizesi Nedir?

Tek tip Schengen vizesi aşağıdaki sebeplerden ötürü Schengen bölgesine girebilmek ve burada kısa süreli olarak kalmak için gerekli olan izindir.

 • Turist olarak,
 • Akraba ya da arkadaş ziyareti için,
 • İş için,
 • Sadece transit geçiş için,
 • Bir konferansa katılmak üzere.

Bu vize sınırlı bir süre boyunca ve altı aylık dönem içerisinde en fazla 90 gün için geçerli olacaktır. Schengen ülkelerinden herhangi birisi tarafından verilmiş olan vize diğer ülkelerde de geçerlidir. Bazı istisnai durumlarda ise vize sadece vizeyi veren ülke veya hamilinin pasaportu tüm Schengen ülkelerinde geçerli değilse sadece belirli ülkelerde geçerli olmaktadır.

Vize Başvurularını İnceleyip Başvuruya İlişkin Karar Vermeye Hangi Üye Devlet Yetkilidir?

Tek tip vize başvurularını inceleyerek başvuruya dair karar vermeye aşağıda bulunan üye devletler yetkilidirler;

 • Seyahat ya da seyahatler esnasında ziyaret edilecek tek ülke kendi toprakları olan üye devlet,
 • Ziyaret esnasında farklı ülkelere de gidilecekse, toprakları seyahat süresi ya da kalış sebebi açısından esas varış noktasını teşkil eden üye devlet,
 • Seyahat süresi ya da kalış nedeni açısından esas varış noktasını teşkil eden birden fazla üye devlet bulunması halinde, bu üye devletlerden herhangi bir tanesi,
 • Esas varış noktasının belirlenemiyor olması halinde, başvuru sahibinin üye devletlerin topraklarına girmek için dış hudutlarından geçeceği üye devlet.

Vize Başvurusunu İnceleyerek Başvuru Hakkında Karar Verme Yetkisi Olmayan Bir Ülkeye Vize Başvurusu Yapılması Durumunda Ne Olur?

Bir başvuru gerçekleştirildiğinde üye devlet bunu inceleyerek karar verme yetkisinin olup olmadığını değerlendirecektir. Üye devlet bu konuda karar yetkisine sahip değilse derhal başvuru formunu ve başvuru sahibince ibraz edilen tüm evrakları, vize ücretiyle beraber iade ederek başvuru konusunda hangi üye devletin yetkili olduğunu başvuru sahibine bildirecektir.

Seyahat Belgelerinde Kabul Edilebilir Asgari Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Eğer tek girişli vize başvuru yapılıyorsa, sunulan seyahat belgelerinin kişinin üye devlet sınırlarını terk etmeyi planladığı tarihten itibaren en az üç ay süreyle geçerliliğini koruyacak bir belge olması gerekmektedir.

Çok girişli vize başvurularında ise sunulan seyahat belgelerinin kişinin üye devlet sınırlarını terk etmeyi planladığı en son tarihten itibaren en az üç ay süreyle geçerliliğini koruyacak belgeler olması gerekmektedir.

Vize Başvurusu Reddedilirse Başvuru Sahibi Neler Yapabilir?

05.04.2011 tarihinden itibaren getirilen uygulama doğrultusunda vize başvurusu reddedilen kişilere durumları resmi bir mektupla bildirilecektir. Bu kişilerin ilgili üye devletin ulusal kanunları doğrultusunda kararı temyiz etme hakları bulunmaktadır. Temyiz işlemleri başvuruda nihai kararı veren üye devlete karşı ve o üye devletin ulusal kanunları doğrultusunda yürütülecektir. Her bir üye devlet temyiz hakkı ile başvurunun yapılabileceği yetkili makam ve başvuru süresi de dahil olmak üzere temyiz hakkının kullanımına dair prosedürleri ve ulusal kanunda referans alınacak olan ilgili bölümleri belirtmektedir. Bu bilgiler ret kararı ve gerekçesini bildirmek üzere başvuru sahibine verilen formda bulunmaktadır.