Estonya Vizesi

Önemli Uyarı: Estonya vize başvurunuz hakkında bilgi Online Randevu hakkında ücretsiz danışma hattımızı arayınız. 0850 885 25 21

Estonya vizesi başvuru öncesi hangi vize tipini seçmeniz gerektiği konusunda emin olmalısınız. Başvuru işlemini gerçekleştirmeden önce ziyaret amacınızın net olması gerekmektedir. Firmamızın vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağını başvurunuzun başından sonuna kadar takibini yapacağını unutmayınız. Hangi vize kategorisine başvuruda bulunmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilir, evraklarınızın eksiksiz hazırlanabilmesi için çağrı merkezimizden yardım alabilirsiniz.

Estonya Vizesi

TRA.Pasaport Estonya’ya kısa süreli seyahat etmeyi planlayan kişiler için işlemleri yürütmeye soru ve sorunlarını çözmeye yetkili özel bir kurumdur. Estonya’ya en fazla 90 günlük seyahat planlayan kişilerin vize işlemlerini Vize başvuru ofislerinden veya firmamız üzerinden yürütmesi gerekmektedir.

Yetki Alanları    

Türkiye’nin tüm şehirlerinden yapılan başvuru işlemlerinde Ankara Estonya Büyükelçiliği vize değerlendirme ve verme yetkisine sahiptir. TRA.Pasaport sadece vize randevu alımı, evrak kontrolleri, ve başvuruları başvuru sahibinin adına yapmakla görevlidir. Vize kararı tamamen Estonya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.

Vize Ücretinden Muaf Olan Başvuru Sahipleri

 • 6 yaşından daha küçük olan çocuklar,
 • Araştırma ya da eğitim amacıyla seyahat gerçekleştiren ilköğretim, üniversite ya da yüksek lisans öğrencileri ve onlara eşlik eden öğretmenleri,
 • Bilimsel araştırma yapmak amacıyla topluluk içerisinde seyahat eden üçüncü ülkelerden araştırmacılara üye devletler tarafından tek tip vize verilmesini hedefleyen Avrupa Parlamentosunun 2005/761/EC tavsiyesi kararıyla 28.09.2005 tarihinde gerçekleştirilen konsey toplantısında belirlenen şekliyle, bilimsel araçtırma yapmak amacıyla seyahat eden üçüncü ülke araştırmacıları,
 • Kar amacı gütmeyen örgütlerce düzenlenen konferans, seminer, eğitim, spor ya da kültürel aktivitelere katılan kişiler ve yine kar amacı gütmeyen örgütlerin 25 yaş altında bulunan temsilcileri,
 • Beraber seyahat eden veya seyahat esnasında bir araya gelecek olan AB, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenstayn vatandaşlarının akrabaları.

 

Uçak Bileti Vize Düzenlenmeden Satın Alınmalı Mıdır?

Uçak biletlerinin vizeler onaylanmadan satın alınması zorunlu değildir. Sadece seyahat rezervasyonu veya rezervasyon gerçekleştirilen web sitesinin çıktısını sunmanız vize başvuru aşamasında yeterli olacaktır. Vize onaylanmadan uçak bileti satın almak isteyen kişilerin havayolunun uçak bileti iptal politikasını kontrol etmesi önerilmektedir.

Randevu alınmadan başvuru yapılabilir mi?

Randevusuz başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Ancak sağlık, ölüm gibi elzem durumlarda randevusuz başvurular kabul edilebilmektedir. Uçak bileti satın aldım vizem yetişmeyecek gibi mazeretler kabul edilmemektedir.

Parmak izi verilmesi zorunlu mudur?

Evet. Estonya vize başvurusunda bulunacak her kişi her başvurusunda parmak izi verme zorunluluğu vardır.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi yabancı ülke vatandaşlarının Estonya ve Schengen Bölgesinde bulunan diğer ülkeleri sınırlı sürelerle ziyaret edebilmesine olanak sağlamak için düzenlenen bir vizedir. Schengen vizesi ile tek bir seferde 90 günden daha uzun sürelerde Schengen bölgesinde kalınamaz. Eğer Schengen bölgesinde uzun süre kalmayı planlıyorsanız uzun dönem vizeye başvurmanız gerekmektedir.

Estonya Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 1. Estonya elçiliğine / konsolosluğuna vize başvurusunu ancak gideceğiniz esas hedef ülkenin Estonya olması halinde gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Vizenin kabul edilmesine dair herhangi bir hukuki hakkınız bulunmamaktadır.
 3. Kabul edilmiş bir vize, vize sahibine diğer Schengen ülkelerine seyahat hakkı vermemektedir. Diğer Schengen ülkelerine girişlerde ülkeye giriş yapabilmek sınır kontrolünün inisiyatifindedir. Estonya üzerinden almış olduğunuz Schengen vizesiyle diğer Schengen ülkelerine giriş yapmak istediğinizde bu isteğiniz geri çevrilebilir.
 4. Vize başvurularının seyahatin başlangıcından en az 4 hafta önce yapılmış olması gerekmektedir.
 5. Başvuru en erken seyahat başlama tarihinden 3 ay önce gerçekleştirilebilir.
 6. Vize işlemleri seyahatin niteliğine bağlı olup 3 iş günü ile 5 iş günü gibi sürelerde tamamlanmaktadır. Bazı özel durumlarda vize başvuru sürecinin sonuçlanması birkaç haftayı bulabilmektedir.
 7. Estonya başkonsolosluğu başvuru sahibinden her zaman yeni evraklar isteme hakkına sahiptir.
 8. 12 yaşından küçük olan çocukların şahsi olarak başvuruda bulunmaları gerekli değildir.
 9. Yanlış verilen bilgiler ve sahte evraklar başvurunun reddine sebep olacaktır.
 10. Tamamlanmamış başvurular geri çevrilmekte veya çok uzun işlem süreleri bu başvurularda yaşanmaktadır.
 11. Daha önce Estonya için vize almamış olan kişilerin tüm evrakları orijinal ve fotokopi olarak başvurusuna eklemesi gerekmektedir.

Estonya İçin Alınan Vize Hangi Ülke İçin Geçerlidir?

Giriş vizesi belirli bir süre boyunca Estonya ya girişlerde geçerlidir. Bir vizeye sahip olmak, Estonya  sınırlarına giriş garanti etmemektedir. Girişler her durumda sınır güvenliğine bağlıdırlar. Estonya 'dan alınan vize Schengen vizesidir. Schengen vizesi başvurularında seyahatinizi geçireceğiniz asıl ülkeye başvuru yapılması gereklidir. Bu sebeple başvuru öncesinde seyahat planını gözden geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planlayan kişiler, en uzun süre kalacağı ülkenin Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdırlar. Eğer her ülke için kalacağınız gün/gece sayısı aynı ise o zaman ilk giriş yapacağınız ülkenin elçiliğine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Almanya, İtalya, Fransa, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Estonya, Macaristan, Yunanistan, Letonya, İzlanda, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Malta, Polonya, Norveç, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsviçre, İsveç, İspanya.

Vize Başvurusu gerçekleştirmek İçin Estonya Vize Başvuru Merkezinden Randevu Almak Gerekli Midir?

Vize başvuru işlemleri için Estonya vize başvuru merkezini ziyaret etmeyi planlıyorsanız randevu almanız gerekmektedir. Daha önce Biyometrik işlemi yaptırmış olan kişilerin randevuya kendilerinin gitmesine gerek yoktur. Sizin adınıza firmamız  başvuru işlemlerinizi yürütebilir. Ancak daha önce Biyometrik işlemi gerçekleştirmemiş olan kişilerin bu işlemi gerçekleştirmek için randevuya gitmeleri gerekmektedir. Randevu için firmamızla iletişim kurun.

Başvuru Ne Kadar Süre Önce Yapılmalıdır?

Vize başvuru işlemleri ilgili ziyaretten üç ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Ziyaretinize 15 gün kalana kadar vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda başvuru sürecinin uzayabileceği göz önünde bulundurularak en erken tarihte başvurunun yapılması önerilmektedir.

Vize Başvuru Formunu Doldurmak Zorunda Mıyım?

Her başvuru sahibi, ister reşit olsun, ister olmasın başvuru formunu doldurmak zorundadır. Başvuru formunu doldurmakta zorlanan adaylar için firmamız başvuru formu doldurma hizmeti sunmaktadır.

Reşit Olmayan Çocuğuyla Seyahat Eden Kişiler Onlar İçin Ayrı Evrak Hazırlamak Zorunda Mıdır?

Her başvuru sahibi reşit olmayan çocukları için de ayrı bir başvuru gerçekleştirmeli ve onlar için de gerekli olan evrakları hazırlamalıdır.

Estonya Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna Mülakat İçin Gitmek Zorunlu Mudur?

Estonya Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna normal şartlarda mülakat için gitmek zorunda değilsiniz. Ancak Estonya Büyükelçiliğine / Konsolosluğunun sizden mülakat talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda mülakata gitmeniz gerekebilmektedir.