Ticari Vize

Değerli Ziyaretçimiz, Hoş Geldiniz.

Hindistan ticari vize almak isteyen kişiler gerekli olan evrakları ve başvuru yöntemini sizler için hazırladığımız bu yazıda bulabilir. Hindistan için vize almak isteyen kişilerin tek yapması gereken şey gerekli olan evrakları hazırlamaktır. Daha sonra amacınıza uygun olarak hazırladığınız evrakları yetkili personellerimize ulaştırmanız gerekir. Bundan sonra ise Hindistan ticari vize başvurunuz hemen yapılır ve en kısa sürede vizeyi almanız sağlanır.

Hindistan vize başvuru işlemi yapmak için bize ulaşmanız yeterlidir. E-mail adresimizden bize gerekli bilgilerinizi atarak başvuru talebi oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte telefonla arayarak da başvuru yapmanız mümkündür. Mail ile başvuru yapacak olan ziyaretçilerimizin ikamet adresi, seyahat zamanı, meslek bilgisi, vize geçmişi ve iletişim bilgileri hakkında gerekli bilgileri de maile eklemesi gerekir. TRA Danışmanlık olarak Hindistan’a ticari amaçla gitmenize yardımcı oluyoruz. Bize başvurduktan sonra en kısa süre içerisinde vizenizi alabilirsiniz. Sizlere iyi yolculular dileriz.

Hindistan ticari vize başvurusu yapmak için ülkede faaliyet gösteren firmadan almanız ve bize vermeniz gereken bir belge bulunuyor. Certificate of importer/exporter code, Certificate of Incorporation, Promotion Council Registration, Chamber of Commerce Registration belgelerinden herhangi bir tanesini temin etmeniz yeterlidir.

Hindistan vize başvurusu yapacak olan kişilerin parmak izini beyan etmesi zorunludur. Bu uygulamanın yapılması için bizzat Hindistan Konsolosluğu’na gitmeniz ve parmak izi vermeniz gerekir. Parmak izi alma işlemi tamamlanırken danışmanlık firmamız yetkililerinden birisi sizinle birlikte olacaktır. Schengen ülkelerinde vize geçmişi doğrultusunda parmak izi uygulamasında muafiyet durumu söz konusu olabilirken Hindistan için yapılan vize başvurularında bu geçerli değildir. Parmak izi taraması yapıldıktan sonra aynı gün içinde başvuru sonuçlanır. Sonuç açıklandıktan sonra yetkililerimiz sizinle iletişime geçer.

Hindistan Başkonsolosluğunun ve Hindistan Büyükelçiliğinin farklı görev alanları bulunur. Başkonsolosluk; Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova illerinden sorumludur. Diğer illerin başvurularının sorumluluğu ise Hindistan Büyükelçiliğine verilmiştir.

Hindistan Ticari Vize Başvurusu Yapmak İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Duyulur?

Hindistan ticari vizesine başvuru yapacak olan kişilerin temin etmesi gereken bazı belgeler vardır. Danışmanlık firması olarak sizlere bu belgelerin hangileri olduğunu iletiyoruz. Belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Pasaport
 2. İkametgah Belgesi
 3. Hindistan Vizesi Başvurusu
 4. Hindistan Vizesi Fotoğraf Ölçüsü
 5. Davetiye
 6. Kuruluş Belgesi (Registration Certificate)
 7. Hindistan Vizesi İçin Dilekçe Örneği
 8. İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler
 9. Finansal Durumu Gösteren Evraklar
 10. Seyahat Planını Destekleyici Belgeler
 11. Başvuru Sahibinin veya Sponsorun Bağlı Bulunduğu Şirketin Resmi Kimliğini Gösteren Belgeler

Hindistan ticari vizesine başvuru yapmak isteyen ziyaretçilerimizin temin etmesi gereken belgeler bunlardır.

1- Pasaport: Başvuru sırasında kullanılacak olan pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekir. Aynı zamanda pasaportun süresinin Hindistan’daki seyahat bittikten sonrasının 6 ay ilerisine kadar geçerli olması gerekir. Bunun yanı sıra başvuru yapacak olan ziyaretçilerimizin pasaportta imza ve vizelerin bulunduğu kısmın ve ilk 2 sayfanın fotokopisini başvuru dosyasına koyması gerekir.

2- İkametgah Belgesi: Nüfus müdürlüğünden alınmış olan ve başvuru sahibinin detaylı adresini belirten resmi ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanının iki tarafının fotokopisini sunmak gerekir.

3- Hindistan Vizesi Başvurusu: Başvuru için internet üzerinden form doldurmak gerekir. Bu form İngilizce bir şekilde doldurulmalıdır. Form gönderildikten sonra parmak izi beyanı için sistem tarafından randevu verilir. Başvuru sırasında aynı zamanda biyometrik fotoğraf da yüklenir.

4- Hindistan Vizesi Fotoğraf Ölçüsü: Başvuru dosyasına eklenmesi gereken biyometrik fotoğrafın 6 aydan daha yeni olması ve 5x5 boyutunda olması gerekir. Aynı zamanda beyaz arka fona sahip olmalı ve kişinin yüzü net bir şekilde belli olmalıdır.

5- Davetiye: Başvuru belgeleri arasında yer alan davetiyede seyahat edecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, pasaport bilgileri ve seyahat içeriği bulunmalıdır. Aynı zamanda referans olan kişinin masrafları karşılayacağı da gösterilmelidir.

6- Kuruluş Belgesi (Registration Certificate): Faaliyet gösteren firmadan alınması gereken Certificate of importer/exporter code, Certificate of Incorporation, Promotion Council Registration, Chamber of Commerce Registration belgelerinden bir tanesidir.

7- Hindistan Vizesi İçin Dilekçe Örneği: Vize başvurusu için yetkililerimizden yardım alarak seyahat amacını ve planını anlattığınız bir dilekçe yazmanız gerekir. Dilekçe İngilizce olmak zorundadır. Başvuru işveren tarafından yapılıyorsa imzalı ve kaşeli bir şekilde seyahat planı, amacı, şirketteki pozisyonu bildiren dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır ve Hindistan Konsolosluğuna iletilmelidir.

Çalışan başvuruyorsa başvuranın kurumdaki görevi, seyahat tarihi, amacı, masrafları kimin karşılayacağı ve konaklama bilgilerinin Türkiye’de yer alan şirket tarafından antetli kağıda İngilizce olarak yazılarak Hindistan Ticari Vize Talep Dilekçesi oluşturulmalıdır.

8- İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler: Vize başvurusu yapacak olan kişinin çalıştığı şirket tarafından işveren izin yazısı hazırlanmalıdır. Hindistan Konsolosluğu’na yazılacak olan bu yazıda çalışanın görevi, ziyaret edilecek şirketler, ziyaret amacı gibi bilgiler yer almalıdır. Aynı zamanda başvuru sahibi ülkeden dönünce şirkette çalışmaya devam edeceğine dair taahhüt de gereklidir. Bu belge yetki sahibi kişi tarafından ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

9- Finansal Durumu Gösteren Evraklar: Hindistan ticari vizesi için seyahat edecek olan kişinin masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren bir finansal durumu gösteren evraka ihtiyaç duyulur. 1 haftalık seyahat için güncel tarihli ve en az 4000 TL bakiyeye sahip bir hesap dökümü gereklidir. Bu doküman, banka yetkilisinin ıslak imzasını ve kaşesini içermek zorundadır.

10- Seyahat Planını Destekleyici Belgeler: Vize başvurusu sırasında seyahat planını desteklemek amacıyla otel rezervasyonu belgesine ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda gidiş-dönüş uçak biletleri de destekleyici belgeler arasında yer alır.

11- Başvuru Sahibinin veya Sponsorun Bağlı Bulunduğu Şirketin Resmi Kimliğini Gösteren Belgeler: Faaliyet belgesi orijinali, vergi levhası fotokopisi, şirketin imza sirküleri fotokopisi, şirketin ticaret sicil gazetesi fotokopisi, yerel şirketin ticaret odası sicil kayıt sureti belgelerine ihtiyaç duyulur. Bu belgeler şirketin resmi kimliğini gösterir.

Hindistan vizesinin süresi çok girişli olarak 6 aylıktır. Daha önceden alınmış olan 6 aylık bir vize varsa bu süre 1 yıl olur.

Davetiye Yazısı Olmak Zorunda Mı?

Hindistan ticari vizesine başvuru yapacak olan kişilerin davet yazısı beyan etmesi zorunludur. Aksi takdirde konsolosluk tarafından vize başvurusunun reddedilmesi olası bir durumdur. Bu yüzden Hindistan’da faaliyet gösteren bir şirketten davetiye almak gerekir.

Hindistan’dan Alınan Davetiyenin Geçerlilik Süresi

Hindistan’da yer alan bir şirketten davetiye aldıysanız bunun geçerlilik süresi 3 ay olarak belirlenmiştir. Hindistan ticari vizesine başvurmak isteyenler davet mektubunu aldıktan sonra 3 ay içerisinde başvuru yapmak zorundadır.

TRA Danışmanlık olarak Hindistan ticari vize almak isteyen sizlere yardımcı oluyoruz. Başvuru işlemlerinde yetkili kişiler ile yanınızdayız. Temin etmeniz gereken evraklar, başvuru koşulları gibi konularda size hizmet veriyoruz. Hindistan ticari vizesi almak için gerekli evraklar tamamlandıktan sonra hemen başvurunuzu yaparız. Evrak tesliminden sonra konsoloslukta parmak izi beyan edilmesinde de yanınızda oluruz. Daha sonra aynı gün içerisinde çıkan sonucu size iletiriz.