Yunanistan Vizesi

Önemli Uyarı: Yunanistan vize başvurunuz hakkında bilgi Online Randevu hakkında ücretsiz danışma hattımızı arayınız. 0850 885 25 21

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi olup, bu ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin Schengen vizesi alması gerekmektedir. Schengen vizesi 6 aylık süre içerisinde 90 gün süreyle Schengen bölgesinde kalınmanıza olanak sağlayan vize türüdür. Türk vatandaşlarının diplomatik servis ve özel pasaport sahibi olmamaları halinde Yunanistan’ı ziyaret edebilmek için vize almaları gerekmektedir.

Vize Yetki Alanları

Ankara Yunanistan Büyükelçiliği: Ankara vize başvuru merkezi aşağıdaki 45 şehirden gelen başvuruları kabul etmektedir.

Adana, Ardahan, Adıyaman,Ankara,Ağrı,Amasya, Aksaray,Batman,Bitlis,Bilecik,Bingöl,Çorum, Çankırı,Diyarbakır, Eskişehir,Elazığ,Erzurum,Erzincan,Gaziantep,Hatay,Hakkari,Iğdır,Konya,Karaman,Kırşehir,Kahramanmaraş,Kırıkkale,Kars,Kilis,Kayseri,Malatya,Muş,Mardin,Mersin,Niğde,Nevşehir,Osmaniye,Sivas,Siirt,Şırnak,Tunceli,Tokat,Şanlıurfa,Van,Yozgat.

İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu:12 şehirden gelen başvuruları kabul etmektedir. Aşağıdaki şehirlerde ikamet edenler VFS Global Bodrum, İzmir ve Antalya ofislerine müracaat edebilirler. Değerlendirme İzmir Yunanistan Konsolosluğu tarafından yapılacaktır.

İzmir,Aydın,Antalya,Afyon,Burdur,Balıkesir,Isparta,Denizli,Muğla, Kütahya,Manisa,Uşak.

Edirne Yunanistan Başkonsolosluğu: 3 şehirden gelen müracaatları kabul etmektedir.

Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu: Türkiye’nin 20 şehrinden gelen başvuruları kabul etmektedir.

İstanbul, Artvin, Bursa, Bolu, Bayburt, Düzce, Çanakkale, Gümüşhane, Giresun, Kocaeli, Karabük, Kastamonu, Rize, Ordu, Samsun, Sakarya, Sinop, Yalova, Trabzon, Zonguldak.

Vize Ücretinden Muaf Olan Başvuru Sahipleri

  • 0-12 yaş arası çocuklar
  • Eşi AB ve İsviçre vatandaşı olan kişilerin eşleri
  • Bilimsel araştırma yapmak amacıyla topluluk içerisinde seyahat eden üçüncü ülkelerden araştırmacılara üye devletler tarafından tek tip vize verilmesini hedefleyen Avrupa Parlamentosunun 2005/761/EC tavsiyesi kararıyla 28.09.2005 tarihinde gerçekleştirilen konsey toplantısında belirlenen şekliyle, bilimsel araçtırma yapmak amacıyla seyahat eden üçüncü ülke araştırmacıları,

Yunanistan Vize Başvurularında İşlem Süresi Ne Kadardır?

Tüm evrakları tamamlanmış olan bir dosyanın işlemlerinin tamamlanma süresi posta süreleri hariç 1 hafta ile 10 iş günü arasında gerçekleşmektedir. Ancak vize işlemlerinde yaşanabilecek her türlü aksiliğin göz önünde bulundurularak başvuru süresinin ayarlanması ve mümkün olan en erken tarihte başvurunun gerçekleştirmesi seyahat planlarınızda oluşabilecek bir aksaklığı önlemesi açısından önemlidir. Afganistan, Suriye, Bangladeş, Sri Lanka, Kongo, Pakistan, Eritriya, Nijerya, Etiyopya, İran, Gana, Irak ülkelerinin vatandaşları için yapılacak ek incelemelerden dolayı işlem süresi 14 iş günü ve üzerinde gerçekleşebilir. Yunanistan Büyükelçiliği ve konsolosluğu başvuru sahipleriyle herhangi bir soru halinde ek görüşme talep edebilir. Yunanistan Büyükelçiliği ve konsolosluğu başvuru değerlendirme süresince ek evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır.

Yunanistan Konsolosluğundan Alınan Vize Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Yunanistan Konsolosluğundan alınan giriş vizesi belirli bir süre için Yunanistan’a girişlerde geçerli olmaktadır. Yunanistan vize başvurusu Schengen vizesi üzerinden yapıldığı için bu vizeyle tüm Schengen ülkelerine 90 gün süreyle seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Ancak vize başvurunuzu ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yunanistan konsolosluğundan giriş vizesi almış olmanız, Yunanistan’a girişinizi garanti etmez. Girişler her durumda sınır güvenliğinin sorumluluğundadır. Alacağınız Schengen vizesiyle aşağıda bulunan ülkeleri ziyaret edebilirsiniz.

Avusturya, İsviçre, Belçika, İsveç, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Danimarka, Slovakya, Estonya, Slovenya, Finlandiya, Portekiz, Fransa, Polonya, Almanya, Norveç, Yunanistan, Hollanda, Macaristan, Malta, İzlanda, Lüksemburg, İtalya, Litvanya, Letonya.

Vize Başvuruları Şahsen Mi Yapılmalıdır?

İlk kez bir Schengen ülkesine vize alacak olan kişilerin biyometrik işlemi / parmak izinin alınabilmesi için başvuruya şahsen gitmesi gerekmektedir. Biyometrik işlemi bir kez yapıldığında 5 sene süresi içerisinde alınan tüm vizelerde geçerli olacaktır. Parmak izi işleminin haricinde vize başvurusu aşağıdakiler tarafından gerçekleştirilebilir:

  • Başvuru sahibinin kendisi,
  • Danışmanlık firmaları,
  • Tur operatörleri,
  • Çalışanlar için şirket temsilcileri. (İş ziyaretleri için)

Başvuru bir temsilci tarafından gerçekleştiriliyorsa, acente / firma yetkilendirme yazısı verilmelidir.

Yunanistan’a Vizesiz Giriş Yapabilen Kişiler?

Aşağıdaki listede bulunan uyruğa sahip olan kişiler 3 ay (90 gün) süresince Yunanistan’a vize almadan giriş yapabilirler. Bu ülkelerin haricindeki tüm ülke vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yapabilmek için vize almaları zorunludur.

AB Vatandaşları, Antigua & Barbuda,Arnavutluk,Avustralya,Andorra,Arjantin, ABD, Barbados,Bahamalar,Bosna Hersek,Brunei,Brezilya,El Savador,Güney Kore,Guatemala Cumhuriyeti,Hırvatistan,Honduras,Hong Kong SAR pasaportları (Özel Yönetim Bölgesi),Hong Kong BNO sahipleri (Yurt dışında İngiliz vatandaşlığı),İspanya,İsrail,İsviçre,Japonya,Karadağ,Kostarika,Kanada,Monako,Makedonya,Meksika,Malezya,Mauritius, Nikaragua, Paragua, Panama, Singapur, San Marino Cumhuriyeti, Seyşeller, Saint Kitts ve Nevis Federasyonu, Sırbistan, Şili, Vatikan, Tayvan, Uruguay, Yeni Zelanda, Venezuela.

  • Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Makedonya vatandaşlarına prensipte vize gerekli değildir. Henüz biyometrik pasaporta sahip olmayan kişiler bu durumda düşük bir ücretle vizeye tabidirler.
  • Tayvan vatandaşlarının kimlik kartları pasaportlarıyla birlikteyse 11.01.2011 tarihinden itibaren vize almaları gerekmektedir.

Tek Girişli Vize ve Çok Girişli Vize Nedir?

Yunanistan için alınan vize bir Schengen vizesidir. Giriş sayıları bir kişinin Schengen bölgesine kaç defa giriş yapacağını gösterir. Tek girişli vize ile seyahat eden kişiler birkaç Schengen ülkesine tek seyahatte giriş gerçekleştirebilirler.  Tek girişli vizeye sahip olan kişiler Schengen bölgesinden ayrıldıkları takdirde tekrar bu bölgeye giriş yapamazlar.

Birden fazla kez Schengen bölgesine giriş çıkış yapacak olan kişilerin çok girişli vizeye başvurmaları gerekmektedir. Çok girişli vizelerde vizenin geçerli olduğu süre boyunca Schengen alanına birçok kez giriş – çıkış gerçekleştirilebilir.

Vize Başvurusu Reddedilenler Tekrar Ne Zaman Başvuruda Bulunabilir?

Vize başvurusu reddedilen bir kişi herhangi bir zamanda tekrar vize başvurusunda bulunabilir. Her başvuru kendi koşullarına göre değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Ancak son reddedilmenizden sonra koşullarınızda herhangi bir değişiklik yok ise ya da reddedilme nedenlerini tespit edemiyorsanız muhtemelen başvurunuz tekrar reddedilecektir. Başvuru aşamasında sahte belge kullanmadığınız sürece, bir önceki vize başvurunuzun reddedilmiş olması sonraki başvuruların kendiliğinden reddedileceği anlamını taşımamaktadır. Başvurusu reddedilen kişiler tekrar başvuru yapmaları halinde tüm başvuru süreci baştan sona yeniden yapılmalıdır.

Uçak Bileti Vize Düzenlenmeden Satın Alınmalı Mıdır?

Uçak biletlerinin vizeler onaylanmadan satın alınması zorunlu değildir. Sadece seyahat rezervasyonu veya rezervasyon gerçekleştirilen web sitesinin çıktısını sunmanız vize başvuru aşamasında yeterli olacaktır. Vize onaylanmadan uçak bileti satın almak isteyen kişilerin havayolunun uçak bileti iptal politikasını kontrol etmesi önerilmektedir.

Randevu alınmadan başvuru yapılabilir mi?

Randevusuz başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Ancak sağlık, ölüm gibi elzem durumlarda randevusuz başvurular kabul edilebilmektedir. Uçak bileti satın aldım vizem yetişmeyecek gibi mazeretler kabul edilmemektedir.

Parmak izi verilmesi zorunlu mudur?

Evet. Yunanistan vize başvurusunda bulunacak her kişi her başvurusunda parmak izi verme zorunluluğu vardır.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi yabancı ülke vatandaşlarının Yunanistan ve Schengen Bölgesinde bulunan diğer ülkeleri sınırlı sürelerle ziyaret edebilmesine olanak sağlamak için düzenlenen bir vizedir. Schengen vizesi ile tek bir seferde 90 günden daha uzun sürelerde Schengen bölgesinde kalınamaz. Eğer Schengen bölgesinde uzun süre kalmayı planlıyorsanız uzun dönem vizeye başvurmanız gerekmektedir.

Vize Başvurusu gerçekleştirmek İçin Yunanistan Vize Başvuru Merkezinden Randevu Almak Gerekli Midir?

Vize başvuru işlemleri için Yunanistan vize başvuru merkezini ziyaret etmeyi planlıyorsanız randevu almanız gerekmektedir. Daha önce Biyometrik işlemi yaptırmış olan kişilerin randevuya kendilerinin gitmesine gerek yoktur. Sizin adınıza firmamız başvuru işlemlerinizi yürütebilir. Ancak daha önce Biyometrik işlemi gerçekleştirmemiş olan kişilerin bu işlemi gerçekleştirmek için randevuya gitmeleri gerekmektedir. Randevu için firmamızla iletişim kurun.

Başvuru Ne Kadar Süre Önce Yapılmalıdır?

Vize başvuru işlemleri ilgili ziyaretten üç ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Ziyaretinize 15 gün kalana kadar vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda başvuru sürecinin uzayabileceği göz önünde bulundurularak en erken tarihte başvurunun yapılması önerilmektedir.

Vize Başvuru Formunu Doldurmak Zorunda Mıyım?

Her başvuru sahibi, ister reşit olsun, ister olmasın başvuru formunu doldurmak zorundadır. Başvuru formunu doldurmakta zorlanan adaylar için firmamız başvuru formu doldurma hizmeti sunmaktadır.

Reşit Olmayan Çocuğuyla Seyahat Eden Kişiler Onlar İçin Ayrı Evrak Hazırlamak Zorunda Mıdır?

Her başvuru sahibi reşit olmayan çocukları için de ayrı bir başvuru gerçekleştirmeli ve onlar için de gerekli olan evrakları hazırlamalıdır.

Yunanistan Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna Mülakat İçin Gitmek Zorunlu Mudur?

Yunanistan Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna normal şartlarda mülakat için gitmek zorunda değilsiniz. Ancak Yunanistan Büyükelçiliğine / Konsolosluğunun sizden mülakat talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda mülakata gitmeniz gerekebilmektedir.