Ticari Vize

Almanya ticari vize konusu pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Eğer siz de Almanya ticari vizesinin nasıl alındığını merak ediyorsanız sayfamızı inceleyebilirsiniz. Sayfamızda ticari vizenin nasıl alınması gerektiğinden ihtiyaç duyduğunuz evraklara kadar her türlü bilgiler mevcuttur. Tüm sorularınız için (0850) 885 2521 numaralı iletişim hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

Almanya’ya herhangi bir toplantı, iş görüşmesi, ürün alışverişi, ithalat ve ihracat gibi sebeplerden dolayı gitmeniz gerekirse ihtiyacınız olacak Almanya ticari vize işlemleri hakkındaki detaylı bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ancak her ne kadar bilgi sahibi olsanız da Almanya ticari vize işlemlerinin tamamen bir uzmanlık dalı olduğunu, verimli sonuç elde edebilmek ve ülkeye gidebilmek için uzman danışmanlardan yardım almanız gerektiğini bilmelisiniz. Son olarak süreç olması gerektiği gibi ilerlese de her türlü duruma karşın red cevabı almanın da bir ihtimal olduğunu belirtmek isteriz.

Almanya Ticari Vize Gerekli Evraklar

Almanya’ya ticari vize alabilmek için ihtiyaç duyulan evraklar çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Örneğin Almanya’ya ticari vize almak isteyen bireyin şirket sahibi veya çalışan olması bile istenecek evrakları değiştirecektir. Ancak genel bağlamda istenen evraklara bakacak olursak ilk sırada Almanya’da yer alan şirketten alınan antetli kağıda yazılmış davetiyenin olması gerekir. Fakat şuna dikkat etmek gerekir ki, ticari vize davetiyesi Almanya’daki şirketin antetli kağıdına vizeyi alacak kişinin iletişim ve pasaport bilgilerini girerek yazılmalıdır.

Ticari anlamda gösterilecek davetiye Almanya ticari vize randevusu esnasında e-mail şeklinde belirtilebilir. Şunu belirtmek gerekir ki; ticari davetiye çalışan ya da şirket farkı olmaksızın Almanya ticari vize almak için en gerekli evraklardan biridir. Ticari vize alırken şahıs ve çalışan fark etmeksizin herkes tarafından sunulması gereken diğer belgeler de şu şekildedir;

 • Pasaport
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Rezervayonlar
 • Seyahat sağlık sigortası

Çalışanların sunması gereken evrakları da şu şekilde gösterebiliriz;

 • İşe giriş evrakı
 • SGK hizmet dökümü
 • 3 aylık maaş bordrosu
 • Şirket vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi
 • İmza sirküleri
 • Seyahat belgesi

Ek olarak masraflar şirket karşılayacaksa şirkete aylık 3 aylık bordro olmalıdır. İşveren Almanya ticari vize alacaksa sunması gereken evraklar da şu şekildedir; şirket vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi ve şirket banka dökümü. Bu belgeler tamamlandıktan sonra yüksek ihtimal ile vize başvuru olumlu sonuç alacaktır. Yine de son değerlendirmeyi konsolosluk belirler ve taşıdığınız kriterlere göre tarafınıza bilgilendirme yapılır.

Almanya Ticari Vize Dilekçesi

Çalışan ya da işveren fark etmeksizin herhangi bir ülkeye ticari vize başvurusunda bulunuyorsanız eğer dilekçe sunmanız şart. Buna Almanya da dâhildir. Almanya ticari vize dilekçe talebi ülkenin şirketinin antetli kağıdına belirtilmelidir. Dilekçe aynı zamanda ülkenin bağlı olduğu konsolosluğa hitap ederek yazılmalıdır. Daha net açıklamada bulunmak gerekirse vize değerlendirmesini hangi konsolosluk yapacak ise o konsolosluğun vize dilekçe bölümüne hitap ederek talepte bulunmak gerekir.

Ayrıca Almanya ticari vize randevusu aşamasında dilekçenin eksik olması veya hiç olmaması durumunda başvurunun reddedileceği de bilinmelidir. Bu nedenle dilekçeyi doldururken çok dikkatli hareket etmeli veya uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Dilekçenin yanlış olması dahilinde başvuru süreciniz uzayacak ve bir sonraki dönemde başvuru yapmak durumunda kalacaksınız.

Standart Evraklar

Almanya ticari vize alabilmek için birtakım standart evraklara gereksinim duyulur. Bu evraklar arasında pasaport, biometrik fotoğraf, vize başvuru formu, banka hesap dökümleri, rezervasyon bilgileri, seyahat amacını bildiren dilekçe ve seyahat sağlık sigortası yer alır. Bu evraklar Almanya ticari vize almak isteyen herkes tarafından hazırlanması gerekir.

Mesleki Evraklar

Mesleki evraklar kişisel duruma göre farklılık gösterir. Eğer bir çalışan veya şirket sahibiyseniz; şirketin faaliyet gösterdiğine dair belge, şirketin vergi levhası, ticari sicil gazetenin bir nüshası gerekmektedir. Ancak emekli iseniz emekli kartı ve emekli maaş bordrosu ile birlikte Almanya ticari vize işlemleri halledebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey Konsolosluk tarafından mesleğinize göre istenen evrakları eksiksiz tamamlamış olmanızdır.

Ticari Vize Ücretleri 2021

02.02.2021 tarihinden itibaren yapılacak tüm Almanya ticari vize başvurularında ücretler zamlı bir şekilde sunulmaktadır. Almanya dış temsilciliklerin vermiş olduğu karar kapsamında belirtilen tarih sonrasında yapılacak tüm ticari vize başvuruları için kişilerden Almanya ticari vize ücretleri kapsamında 60 Euro yerine 80 Euro alınacaktır.

Bu fiyatlara Almanya Schengen vizesi de dahildir. Almanya Schengen vizesi, ticari, turistik, aile akraba ziyareti ve kültürel geziler kapsayan vize türüdür. Ticari vize veya diğer Schengen vize başvurularında Konsolosluk haricinde başvuru merkezi komisyon ücretinin de verilmesi gerekir. Başvuru merkezi ücreti de tıpkı konsolosluk ücretinde olduğu gibi vize başvuru randevu biriminde ödenir.

Şunu da belirtmemizde fayda var ki; başvuru merkezi ücreti Türk Lirası şeklinde ödenirken konsolosluk ücreti Euro bazında ödenir. Başvuru merkezinde ödenecek harç ortalama olarak 30 Euro tutmaktadır ancak randevu günü geldiğinde ödenecek tutar merkez kuruna göre farklılık gösterebilir.

Biometrik Veri

Biometrik veri, Almanya ticari vize randevusu esnasında birim merkezinde gerçekleşir. Son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış olan kişilerin Almanya vize başvurusunda şahsen kendilerinin bulunmasına gerek yoktur. Bu durumda kişinin dosyası müşteri temsilcisi tarafından randevu günü geldiğinde başvuru merkezine verilir. Aynı şekilde ödemeleriniz de müşteri temsilcisiniz tarafından yapılır.

Ancak son 5 yıl içerisinde Schengen başvuru yapmamış veya yapıp da olumsuz yanıt almış kişilerin randevu günü geldiğinde başvuru merkezinde şahsen bulunmaları gerekir. Son 5 yıl içinde Schengen vize başvurusu yapmış olsanız da olmasanız da her iki durumda da pasaportunu müşteri temsilcisiniz tarafından alınarak adresinize teslim edilir.

Kısa ve öz olarak yapmanız gereken şu şekildedir;

 • Ticari vize için gerekli evrakları size en yakın ofise kargoyla gönderin.
 • Almanya ticari vize işlemleri Türkiye’de bulunan belirli merkezlerimizde, vize servislerimiz sayesinde kolay prosedürler kapsamında gerçekleşir. İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa, Adana, Edirne ve Gaziantep dışında ikamet ediyorsanız eğer çağrı merkezlerimizden vize işlemlerinizi hangi merkezden yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz sizleri en iyi şekilde bilgilendirecektir.

Almanya Ticari Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Ticari Almanya vizesi, bir Schengen vize kategorisidir. Bu kapsamda Almanya Schengen vize başvuru süreci ortalama 15 gündür. Dolayısıyla ticari vizelerde de aynı süreç işler. Şunu belirtmek gerekir ki belirtilen süre Konsolosluk inisiyatifine bağlı olarak uzayabilir veya kısalabilir. Bu durumda yoğunluğun da büyük etkisi vardır. Eğer süreç yoğun geçmezse ortalama 1 haftada vize başvuru sonucu açıklanır. Ancak mevsimler şartlara da bağlı kalarak yoğunluk görülüyorsa vize başvuru sonucunun açıklanması 1 ay kadar da sürebilir.

Türkiye’nin ya da Almanya’nın Konsolosluk resmi tatillerine göre, mevsimler geçişlere göre ve başvuru sürecinin uzatılmasına göre kişilere tahmini bir süre belirtilir. Almanya vize işlemleri süreç doğrultusunda cevap olumlu olsa da olmasa da tarafınıza bilgilendirme yapılır. Şunu da belirtmek gerekir ki Almanya ticari vize başvuru sonucu olumsuz sonuçlanır ise öncesinde ödemiş olduğunuz vize başvuru ücreti geri iade edilmemektedir.

Almanya Ticari Vize Başvurusunun Reddedilmemesi İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Almanya ticari vize başvurusunun reddedilmesi de ihtimaller dahilindedir. İstenen kriterlere uygun olmanız, sizden istenen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamış olmanız ve başvuru ücretini randevu gününde yatırmış olmanız başvuru sonucunuzun reddedilmemesi için yeterli etkenler arasındadır. Bunun yanı sıra sizden beklenen gelir seviyesini taşıyor olmak da olumsuz cevap almamak adına önemlidir. Bu nedenle sizden hesap dökümü veya maaş bordrosu istenmektedir.

Vize başvurunuz reddedilmiş olsa bile ilerleyen dönemlerde tekrar başvuru yapma şansınız vardır. Konsolosluk tarafından ne için başvuru reddi gerçekleştiği tarafınıza bildirileceği için bir sonraki başvuruda bunları dikkate almanızda fayda var.