Ziyaret Vizesi

Değerli Ziyaretçilerimiz, Almanya ziyaret vizesi sayfasına hoş geldiniz.

Almanya ziyaretçi vizesi Schengen vizesi türleri arasında olup Almanya akraba, aile, arkadaş ziyareti vizesi olarak da isimlendirilir. Tüm dünyada geçerli olan mevcut Schengen vizesi ile ziyaretçiler, için bütün Schengen ülkelerinde rahatça dolaşma hakkı elde edilir. Bu kullanım hakkı vizenin kullanılabilirlik zamanı ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca uluslararası arenada kabul edilen bir vize türü olsa da bir ülkeye girilip girilemeyeceğine karar veren son yetkili kurum ülkenin sınır güvenliği merciilerdir.

Almanya Akraba Ziyareti Vizesi

Schengen vize çeşitlerinde olduğu gibi müracaat işleminin sonunda vize genellikle 90 günlük kullanım hakkı şeklinde geçerli olur. Vize kullanım için uzun süreler verilip verilmeyeceği konsolosluk kararı neticesi sonucuna göre belirlenir. Ziyaret vizesi müracaatında gösterilmesi gereken dosyalar da bulunması gereken evraklar yine kişinin yaptığı işine göre farklılık gösterir. Öğrenci ve çalışmayan kişiler Almanya vize müracaatlarında sponsor olarak herhangi bir kişiyi gösterme hakkına sahiptir. Sponsorluk dosyaları ise gezinin ücretlerini karşılayacak olan sponsor kişinin ve kurumun yaptığı işe göre belirlenir.

Almanya Ziyaretçi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport (Son olarak 10 yıl içinde alınmış olmalı, en az 2 sayfası boş kullanılabilir olmalı ve gezinin bittiği andan sonra 6 ay daha geçerli olmalı)
 • 2 tane biometrik fotoğraf (Son olarak 6 ay için de çekilmiş ve 35×45 mm boyutlarında olmalı)
 • Tam vukuatlı nüfus cüzdanı kayıt örneği (E-devlet üzerinden barkotlu ve düşünceler bölümü doldurulmuş olarak çıkartılmalıdır)
 • İkametgâh (E-devlet üzerinden barkotlu olarak çıkartılmalıdır)
 • Almanya’da ziyaret edilecek bireyden alınmış bulunduğu yerin belediyesi tarafından tasdik edilmiş davet mektubunun aslı (Almanya ziyaretçi vizesi görüşmesinde aslı gösterilmelidir)
 • Davet mektubunu gönderen kişinin Alman pasaportu fotokopisi veya oturum sahibi bir yabancıysa oturum belgesi fotokopisi
 • Uçak gidiş bileti (satın alınmasına gerek yok rezervasyon bilgisi yeterli)
 • 30.000 teminatlı ve tüm geziyi kapsayacak şekilde gezi sağlık sigorta belgesi

Meslek Evrakları

 • İş veren kişi konumunda ise birey; şirket evraklarından dosyaya (imza sirküleri, vergi levhası, iş belgesi, ticaret sicil gazetesi örneği), şirketin çalıştığı bankadan son 3 aylık hesap dökümü belgesi örneği, SGK hizmet dökümü belgesi örneği
 • Çalışan bir kişi ise; çalıştığı şirkete ait evraklar, SGK işe giriş bildirgesi belgesi örneği, son 3 aylık olan maaş bordroları örneği, barkotlu SGK hizmet dökümü belgeleri örneği, çalışılan işin antetli kağıdına hazırlanmış çalışma belgesi ve izin yazısı örneği, son 3 aylık kişisel banka hesap dökümü belgeleri örneği (Banka hesap dökümü Almanya akraba ziyareti vizesi görüşmesi sırasında evrakların güncel olması önemlidir. Bu da en çok 10 gün içinde hazırlanmış olmalıdır.)
 • Emekli bir birey ise; Emeklilik belgesi evrakları dokümanı (e-devletten alınan barkotlu çıktı), kişinin emekli maaşının alındığını gösteren bankadan son 3 aylık hesap dökümü belge evrakları örneği, PTT’den maaş ödemesi alınıyorsa, maaşa ait son 3 ayın dekont belgeleri örneği
 • Öğrenci bir kişi ise; seyahati esnasında sponsorluk belgeleri örnekleri (sponsorun işine göre değişir), öğrenci belgesi örneği, sponsorluk dilekçesi örneği
 • Ev hanımı bir kişi ise; seyahat esnasında kendisine sponsorluk yapacak kişinin evrakları (sponsorun işine göre değişir), sponsorluk dilekçesi belge örnekleri

Almanya Vizesi Davetiye Süresi

Almanya ziyaret vizesi müracaatlarında Almanya’da ziyaret edilecek bireylerden alınmış seyahat için hazırlanmış orijinal davetiye mektupları mutlaka gösterilmelidir. Bu davetiye mektupları Almanya’daki resmi makamlar tarafından imzalanmış olmalı ve kargo yapılırken orijinali gönderilmesi gerekir. Fotokopi ile e-posta çıktısı şeklinde vize başvurusu için yapılan gönderilerde kopyalar kabul edilmez.

Davetiye mektubunun vize başvuruları için geçerlilik tarihleri vardır. Bu tarihler müracaat yapan kişinin gezi tarihlerini de içermelidir. Seyahat tarihlerini içermeyen veya müracaat eden kişinin pasaport bilgileri ile uyumsuz bilgileri olan davetiye mektupları geçersiz sayılıp Almanya ziyaretçi vizesi müracaatlarında kullanılamaz.

Schengen ülkeleri için vize müracaatlarında kimlik bilgilerini ve gezi niyeti destekleyici herkesin aynı biçimde sunması gereken genel dosyalar vardır. Bunların yanı sıra, müracaat sahibinin işi ve yaş gurubuna göre farklılaşan evrak listeleri talep edilir. TRA DANIŞMANLIK firmamızın şubelerinden Almanya Schengen vize müracaatları için gerekli olan Almanya Schengen vize müracaat belgesi doldurma hizmetinden yararlanmak mümkünüdür. Aile, akraba ziyareti, arkadaş için yapacağınız gezilerde internet sayfamızın devamında Almanya aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar bilginize sunuluyor.

Edirne, Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’da oturanlar bulundukları bölgelerindeki firmamız şubelerinden konu ile ilgili olarak destek alabilirler. İzmir, Edirne, İstanbul, Ankara ve Bursa dışında oturuluyor ise çağrı merkezimizden Almanya vize başvuruları hangi şubemizden evraklarınızı tamamlayacağınıza ait bilgi alabilirsiniz. Değerli ziyaretçimiz, işinizi, gezi niyetinizi ve bulunmayı planladığınız zamanı Schengen departmanı sorumlusuna açıklamak işlerinizin hızlandırılması açısından çok önemlidir.

Bilgilendirmeler yapılıp gerekli işlemleri öğrendikten sonra yetkili personelimiz gerekli durumunuza göre Almanya ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar listesini e-posta adresinize gönderecektir. Bireysel şartlarınıza göre farlılık gösteren dosya listelerini ve evraklarınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken yerleri sizler için hazırladığımız yazı içerisinde belirtmiş bulunuyoruz. Detaylı dosya listelerini ve dosyalarınızı oluştururken dikkat etmeniz gerekenleri internet sayfamızda her zaman güncel olarak bulabilirsiniz.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi 2022

Standart evraklar: Biometrik fotoğraf, Almanya vize başvuru formu, davetiye, pasaport, banka dökümleri standart gezi niyetini destekleyici rezervasyonlar, seyahat sağlık sigortası gerekli evraklar arasında yer alması gerekir.

Mesleki evraklar: Meslek ile ilgili olan evraklar, bireyin çalışma durumuna göre farklılık göstermektedir. Maaşlı çalışan veya bir firma sahibi olduğunuzda; firmanın resmi kurumlardan alınmış faaliyet belgesi, ticari sicil gazete fotokopisi, vergi levhası; emekli iseniz, emekli maaş bordronuzun evrakı, emekli kartınız; öğrenci ve ev hanımıysanız giderlerinizi karşılayacak mali sponsorunuz olan bireye ait gelir evrakları ve diğer belgelerle beraber Almanya ziyaretçi vizesi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

1) Hazırladığınız tüm evraklardan oluşan dosyalarınızı hızlıca kargo ile bulunduğunuz bölgede size en yakın şubemize gönderin.

2) Almanya vize başvurularınızı TRA DANIŞMANLIK kurumlarımız aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. 25 Eylül 2014 tarihinden sonra pasaportunuza girilmiş VIS ibareli Schengen vizeniz bulunuyorsa Türkiye’nin neresinde bulunursanız bulunun, vize başvuru dosyalarınızı kurumumuza kargo ya da özel kurye aracılığıyla göndermeniz durumunda hiç beklemeden hızlı bir şekilde müracaatınızı yapmaktayız.

Almanya Akraba Ziyareti Vizesi Ücretleri 2021

2021 yılı kayıtlarına göre Almanya Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu Almanya Schengen vize müracaat harç miktarı 60 Euro’dan 80 Euro’ya yükselmiştir. 12 yaş üzeri her Türk vatandaşı Almanya Schengen vize müracaatında konsolosluk harcı verme mecburiyeti vardır. 0-12 yaş arası müracaat edenler ise konsolosluk harcı ödemez. Almanya ziyaretçi vizesi müracaatlarında konsolosluk harcına ek olarak müracaat merkezi koordinasyon ücreti ödenmektedir.

Müracaat merkezi, konsolosluk tarafından vize müracaatlarını kabul etmeye görevlendirilmiş bir merkez olma özelliğindedir. 6 yaş üstü her müracaat eden 30 Euro civarı olan müracaat merkezi koordinasyon ücretini ödemek ile yükümlüdür. Tüm ödemeler Almanya vize görüşmesi sırasında olur. Konsolosluk harcı Euro para birimi ile ve nakit olarak, müracaat merkezi koordinasyon ücreti ise Türk lirası ve nakit ya da kredi kartı olarak verilebilir.

Müracaatın reddi, kabul edilen vizenin kullanılmayacak olması vb. başka sebepler ile vize müracaat ücretleri geri ödenmez. Almanya Schengen vizesi müracaatları doğrudan konsolosluğa yapılamamaktadır. Müracaat merkezinden görüşme randevusu alınması ve müracaat evraklarının müracaat merkezine sunulması şart konulmuştur. Vize müracaat ücretlerini hesaplarken her türlü detayı ön planda tutmanızda fayda vardır. Bununla beraber TRA vize danışmanlığı mecburi olmamakla beraber başarılı sonuçlar ve olumlu bir vize müracaat süreci için önerilir. Almanya Schengen vize danışmanlığı ile ilgili belirlenen ücret ise 2021 yılı için 30 Euro’dur.

Almanya Ziyaretçi Vizesi Başvurularında TRA Hizmetleri

Vize işlemlerini göç politikası olarak belirleyen ülkeler olduğu için vize müracaatı sırasında ülkenin göçmenlik işlemleri ile karşı karşıya olunduğu bilinmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle vize müracaatı yapmak sadece evrakları toparlayıp dosya haline getirmek, dosyaları konsolosluğa sunarak vize başvurusu yapmak anlamına gelmemelidir. Yapılacak olan herhangi bir hata neticesinde almak istenilen vize başvurusunun olumsuz olması beklenen sonuçlardan biri olabilir. Vize müracaatlarında konsolosluğun güncel taleplerine ve işlemlerine hâkim olmak önemlidir.

Konsolosluk bakış açısıyla belgeleri incelemek vize ret durumlarını asgariye indirir. Tabi ki bunun için vize alım konularında deneyim ön plana çıkar.  Almanya akraba ziyareti vizesi müracaatı yapan birey hayatında ilk defa veya ikinci defa vize müracaatında bulunmuş olabilir. O yüzden hata yapılma olasılığı yüksektir. Ancak, TRA müşteri temsilcisi çok fazla vize müracaatı yaptığı için bu konuda profesyonel ve emin adımlarla işlemleri yürütebilen durumundadır. Yılların tecrübesi ile vize alım işlemlerini güvenilir bir şekilde yapar.

TRA vize danışmanlığının sizin için iki önemli avantajı vardır.

 • Birincisi profesyonel bir şekilde hazırlanan evraklar ile vize ret ihtimalleri en asgariye indirilerek müracaat yapılır.
 • İkincisi ise siz vize prosedürü içinde siz vakit ve efor kaybı yaşamadan strese girmeden, müşteri temsilciniz sayesinde rahat bir vize müracaat süreci yaşarsınız.

Danışmanlık firmamızda çalışan ekibimiz Almanya vize işlemleri için size verdiği hizmetleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

Evrak Hazırlığı

Almanya aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar sizin yapmakta olduğunuz iş doğrultusunda müşteri temsilciniz tarafından liste halinde bildirilir. Danışmanlık firmamız ile yapacağınız ilk vize talep görüşmesinde bu geziye neden gittiğiniz, işiniz ve geçim şeklinizi müşteri temsilcinizle paylaşmanız önemlidir. Zorunlu olarak hazırlanması gereken ve dosyaya konulması gereken evraklar belirlenip tarafınıza verilmesi için yeterlidir. Sizden istenen tüm evrakları hazırlayıp müşteri temsilcinize verdikten sonra, vize başvurusu yapılmadan önce dosya uygunluk kontrolü de TRA temsilciniz tarafından yapılmaktadır.

Randevu İşlemleri

Yapacağınız seyahat ile ilgili planlamanız gözden geçirilerek tarafımıza gönderilen evrakların genel kontrolleri hassas bir şekilde yapılır. Daha sonrasında hemen vize randevusu alım işlemlerine geçilir. Başvuru merkezi ile yapılacak görüşme ile birlikte Almanya ziyaretçi vize başvurusuna ait randevunuz en erken tarihe alınır. Randevuya giderken size danışmanlık firmamızda bulunan müşteri temsilcimiz refakat eder. Sizin adınıza tüm dosyanın teslimi, ödeme işlemlerini yapar ve sadece parmak izi okutulması için sizi çağırır.

Başvuru Formu Doldurma

Vize işlemleri için gerekli olan başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde beyan edilmesi önemlidir. Bu aşamada müşteri temsilcilerimiz deneyimli bir kadrodan oluştuğu için onlar sizin adınıza bu formları doldurur. Resmi evraklar ile eşleşme kontrolleri yapıldıktan sonra size sadece başvuru formuna imza atmak kalır.

Vize Talep Dilekçesi

Alacağınız vize için hazırlanması gereken en önemli evraklardan biri vize talep dilekçesidir. İngilizce olarak yazılması gereken bu dilekçede bulunan ayrıntılar vizenin alım kaderini belirler. Vizeyi hangi amaçla aldığınız, hangi tarihlerde gerçekleştireceğiniz, masrafları karşılama gücünüz olup olmadığı ya da size sponsor olacak kişi ile ilgili tüm detaylar bu dilekçede belirtilmelidir. Doğru hazırlanmış olan bir talep dilekçesi vize adımının ilk aşamasını geçmek demektir.

Uçak Rezervasyonu

Vize başvurularında Almanya gidiş şekli ile ilgili ulaşım rezervasyon bilgilerinin mutlaka eklenmesi gerekir. Almanya arkadaş ziyaret vizesi dahil diğer tüm vize alım süreçlerinde herhangi bir ret durumuna karşı vize onayı almadan harcama yapılmaması hususu önemsenir. Bu yüzden uçak rezervasyonunuzun dosya içerisine konulması ilk etapta yeterli olacaktır.

Fotokopi Hizmetleri

Hazırlanacak olan vize başvuru dosyasının içerisine asıl evraklar konulabileceği gibi bazı evrakların fotokopileri de talep edilmektedir. Almanya ziyaret vizesi için dosya içerisine konulması gereken ve mutlaka fotokopileri bulunması gereken evraklar; davetiye, daha önceden var ise Shengen vizeleri, nüfus cüzdanı gibi ek kopyalanması gereken evraklar müşteri temsilcilerimiz tarafından halledilir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Kendi bulduğunuz bir sigorta şirketinden ya da dilerseniz müşteri temsilcilerimiz aracılığı işe seyahat tarihlerinizi içeren tam kapsamlı bir seyahat sağlık sigortası yapmanız gerekmektedir. Bu sigortanın içerik olarak teminat kapsamı 30.000 Euro altında olmamalıdır.

Pasaport Takip Hizmeti

Almanya akraba ziyareti vizesi almak isteyenler konsolosluk tarafından yetkilendirilen merkezler üzerinden başvuruda bulunulabilir. Türkiye’nin her noktasından bu başvuruları Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Ankara, Trabzon ve Antalya’da bulunan yetkili merkezlerden yapılabilir. İkametinize göre belirlenen alanlarda yetkili olan hizmet noktalarını öğrenerek vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Pasaportlarınızın takibi de yine aynı hizmet noktalarından yapılmalıdır. Türkiye çapında hizmet ağı geniş olan TRA danışmanlık firmamızdan alacağınız hizmette; müşteri temsilciniz sizin adınıza bütün işlemleri gerçekleştirecek ve vize alımı sonrasında pasaportunuzun size ulaştırılmasını organize edecektir.