Çin Vizesi

Çin Vize Randevusu

Çin Halk Cumhuriyeti vize başvuruları hakkında doğru ve güncel bilgiler bulabileceğiniz Çin vize randevusu sayfamıza hoş geldiniz.

Çine yapılacak ziyaretlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bunun için vize almak zorundadır. Çin vize randevusu almadan başvuru sahiplerinin çin vize başvurularını kabul etmez. Başvurular Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ya da Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğuna yapılır. Çin vizesi, yabancı vatandaşlara giriş, çıkış veya transit geçiş işlemi için verilen bir izindir. Çin vizesi için hazırlanması gereken bir takım evraklar vardır. Genel olarak Türkiye pek çok vize işlemine tabidir. Bu ülkelerden birisi de Çin’dir. Bu nedenle vize işlemleri için evrakların eksiksiz olarak hazırlaması son derece önemlidir. Çin vizesi için hazırlanması gereken evraklar arasında ise;

 • Pasaportunuzun vize başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği olmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Adli sicil kaydı
 • SGK dökümü
 • Vize başvurusu için, Çin'de kalınan her gün için uluslararası uçuşların rezervasyon onaylarının yanı sıra otel rezervasyonlarını gösteren belge.
 • Çin’de kaldığınız süre boyunca kendinizi finanse edebileceğinizi gösteren kanıtlayıcı belge, banka hesap dökümleri ve konsolosluk tarafından istenen diğer mali evraklar.
 • Vize başvuru formu ve vize başvuru ücretinin ödenmesi.

Vizeler genellikle 3 tür olarak kabul edilebilir. Bunlar ise turistik vize, ticari vize ve eş ya da akraba ziyareti vizesi olarak bilinir. Ancak bunun yanı sıra birde öğrenci vizesi istenmektedir. Bu tip vizeler göz önüne alındığında bunlara ek olarak istenen evraklarda da bazı değişiklikler söz konusu olabilir. Yukarıdakilerle birlikte vize türüne ek olarak;

 • Çin'deki arkadaş ve tanıdıkları ziyaret etmek için ziyaretçi vizesi almanız gerekir. Vize başvurusu için ev sahibinin pasaportunun ve Çin vizesinin kopyalarını içeren özel bir davetiye sunulmalıdır.
 • Ev sahibi Çin vatandaşı değilse, kimlik kartı yerine Çin kayıt onayı, oturma izni, çalışma izni ve Z vizesinin bir kopyası gereklidir.
 • Çine ticari amaçlı bir gezi yapacaksanız bunun için ise ticari vize almanız gerekecektir. Vize başvurusunda bulunmak için Çinli bir şirketten bir iş davetiyesi sunulmalıdır. Davet, maksimum 90 günlük bir konaklama için düzenlenebilir.
 • Ticari olmayan amaçlarlakonaklamalar için kültürel vize sınıflandırılabilen vize için organizatörden gelen davetiye sunulmalıdır.
 • 180-360 güne kadar eğitim konaklamaları içinÇin'deki bir okul veya üniversiteden alınan kabul mektubunun kopyası sunulmalıdır.
 • 18 yaşından küçük çocuklar ve gençlerebeveynlerden yazılı bir izin beyanı ve iki ebeveynden pasaport kopyaları gereklidir.

TRA Danışmanlık Ofisimizle iletişime geçmeniz durumunda danışmanların sizin için gerekli olan tüm evrakların bir listesini düzenleyerek bu konuda sizlere profesyonel destek sağlar. Böylelikle eksik evrak hazırlamanız en aza iner. Şehir dışından bize ulaşmanız halinde kargo ile evraklarınızın takibi yapılarak. Başvuru formunun doldurulma sürecinden vize çıkma sürecine sizlere profesyonel danışmanlık sağlar.

Çin Vize İstiyor Mu?

Umumi(Bordo) Pasaport sahibi her Türk vatandaşı Çine yapacağı seyahatlerde vize almak zorundadır. Vize türü ne olursa olsun ülkemiz ziyaretine uygun olan vize türüne başvuru yapmak zorundadır. Başvuru için öncelikle vize ücreti denilen harcı yatırmak zorundadır. Bununla bağlantılı olarak vize başvuru formunu doldurmalıdır. Bu form online olarak ya da konsolosluklardan temin edilerek doldurulabilir.

Çin ziyareti için vize alan Türk vatandaşlarının ayrıca Hong Kong ve Makau’ya ziyaret için vize almasına gerek yoktur. Ancak Çin için mutlaka vize başvurusu yapılmalı istenen evraklar eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Tüm evraklarını hazırlayarak teslim eden Türk vatandaşları konsolosluktan mülakat için randevu alarak vize görüşmesi gerçekleştirir. Bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahip değilseniz TRA Danışmanlık Ofisimizle iletişime geçerek profesyonel yardım alabilirsiniz.

Çin Vize Türleri

Başvurulan vize türleri genel olarak 2 kategoride incelenebilir. Bunların birincisi kısa süreli diğeri ise uzun süreli olur. Genel olarak vize türlerine bakılacak olursa bunlar;

 • Çin Turistik Vize (L Tipi):gidiş-dönüş seyahatler için turist vizesi alınmalıdır. Rezervasyonu yapılan gidiş ve dönüş uçuşunun rezervasyon teyidi ve aynı şekilde konaklama koşullarının teyitleri vize evrakları ile birlikte sunulur.
 • Çin Ticari Vize (M Tipi):Ticari amaçlarla veya ticaret amacıyla Çin'e davet edilen kişiler için istenen vize türüdür. Vize başvurusunda bulunmak için Çinli bir şirketten bir iş davetiyesi sunulmalıdır.
 • Çin Ticari Olmayan Vize (F Tipi):ziyaret, çalışma gezisi veya diğer etkinlikler için Çin'e davet edilen kişiler için gerekli olan vize türüdür.
 • Çin Transit Vize (G Tipi):Transit amacıyla Çin üzerinden üçüncü bir ülkeye ziyaret yapan için geçerli olan vize türüdür.
 • Çin Öğrenci Vizesi (X2 Tipi):Çin'de 180 günden daha kısa bir süre eğitim görmek isteyenler için gerekli olan vize türüdür.
 • Çin Aile Birleşimi Vizesi (Q2 Tipi):Kısa süreli bir aile ziyaretiiçin Çin'e seyahat etmek için istenen vize türüdür.
 • Çin Eğitim Vizesi (S2 Tipi):Çin'de çalışan veya okuyan ve Çin'i ziyaret etmek veya diğer özel meseleler için ziyaret etmek isteyen yabancı vatandaşların aile üyeleri için gerekli olan vize türüdür.
 • Çin Basın Mensubu Vizesi (J2 Tipi):Gazetecilik amacıyla geçici olarak Çin'e seyahat etmek isteyen kişiler için istenen vize türüdür.
 • Çin Mürettebat Vizesi (C Tipi):Vize başvurusu için, adına Çin uçuşları veya gemi seyahatleri yapılacak havayolunun beyanı gereklidir.
 • Çin Üst Düzey Yetenek ve Başarıya Sahip Bireyler Vizesi (R Tipi):Özellikle kalifiye uzmanlar veya becerilerine Çin'de acilen ihtiyaç duyulan kişiler için istenen Çin ziyaretleri için uzun süreli vizeler ise genel olarak ise şöyledir;

Çin Oturma İzni (D Tipi):Çin’de yaşamak isteyenler için gerekli olan vize türüdür. Bu vize için bazı prosedürleri yerine getirmelisiniz. Bunun için ise gerekli süre 30 gündür.

Çin Çalışma Vizesi (Z Tipi):Çin Halk Cumhuriyeti'nde çalışmak istiyorsanız bunun için bu vize türünü almalısınız. Çalışma vizesi, Çin'e geldikten sonraki 30 gün içinde oturma iznine dönüştürülmelidir.

Çin Öğrenci Vizesi (X1 Tipi): 180 günden fazla Çin'de okumak isteyenler için gerekli olan vize türüdür. Bunun için okuyacağınız okuldan kabul mektubu ile birlikte okuldan verilen resmi bir evrakla başvuruda bulunmalısınız.

Çin Aile Birleşimi Vizesi (Q1 Tipi):Uzun süreli bir aile ziyaretiiçin Çin'e seyahat etmek için istenen vize türüdür.

Çin Mesleki Eğitim Vizesi (S1 Tipi):Çin'de çalışan veya okuyan ve uzun süreli bir ziyaret için gerekli olan vize türüdür.

Çin Basın Mensubu Vizesi (J1 Tipi):Çin'de amaçlanan kalış süresi 180 günden fazladır. Çin’de çalışan gazeteciler için geçerlidir.