Etiyopya Vizesi

Etiyopya vize randevu sayfamıza hoş geldiniz. Bu sayfada Etiyopya vizesi ile alakalı bilgileri bulabileceksiniz. Başvurular ve daha fazlası için (0850) 885 2521 numaralı iletişim hattımızdan bizler ile iletişim kurabilirsiniz.

Ülkemizde en merak edilen ve seyahat edilen ülkeler arasında Etiyopya geliyor. Genellikle iş veya gezi amaçlı gidilen bu ülkeye giriş için vize önemlidir. Ülkemizde vize için randevu sistemi mevcuttur. Buna istinaden vize başvurusu için kişiler Etiyopya vize randevu sayfasından gerekli bilgileri alabilirler. Tüm işlemler sonra 72 saat içerisinde Etiyopya vizesi alınabilir.

Vize için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Etiyopya seyahati gerçekleştirmek için öncelikle vize başvurusu yapılmalıdır. Vize başvurusu yapacak kişiler için vize firması Etiyopya sayfası üzerinden detayları bulabilirler. Sonrasında vize almak için zorunlu ve gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir. Etiyopya vize başvuru işlemlerinde ayrıca   e-vize işlemleri vardır.

Bunun yanında 2021 yılına ait güncellenmiş    vize ücretlerine ulaşılabilirler. Vize işlemleri için tüm evraklar tamamlandığında vize süreci de bu sistemden takip edilebilir.  Ülkemizde Etiyopya vizesi başvuru işlemlerinizi vize ofisleri tarafından kişiler için gerçekleştirilir. Genel olarak Etiyopya sınırlarına ve ülkesine seyahat edilmesi için   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize zorunlu tutulmuştur.

Etiyopya sınırları içerisinde kapı vizesi uygulaması bulunmaz. Buna istinaden kişilerin seyahatleri ve planları öncesinde vize işlemlerinin tamamlanmalıdır. T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu kişilerin özellikle Etiyopya seyahatlerinde zorunu vize alması gereklidir. Fakat sadece   Diplomatik (Siyah) Pasaportlu kişilere vize uygulaması şartı yoktur. Buna istinaden 90 gün süreli olan Etiyopya seyahatlerinde vize zorunluluk muafiyeti vardır.

Etiyopya Vizesi İşlemleri

Etiyopya iş veya gezi ama seyahati gerçekleştirmek isteyen kişiler için vize başvuru işlemleri sadece Etiyopya Büyükelçiliği tarafında yetkilendirilmiş merkezlerde gerçekleşir. Buna istinaden vize başvuru merkezleri aracılığıyla tamamlanan evraklar sonrasında gerçekleşir. Bununla birlikte sadece turistik gezi amacı için   Etiyopya seyahatlerinde başvurular e-vize sistemi üzerinden gerçekleşir. Kişiler bu sistem üzerinden bilgi edinerek başvuru yaparlar. Etiyopya Büyükelçiliği tarafında yetkilendirilmiş ofisler aracılığıyla gerçekleştirilen Etiyopya vize taleplerinde istenilen evrakların kuruma iletilir. Sonrasında    başvuru işlemleri ve süreçleri başlar.  

Etiyopya seyahatleri için temin edilen evraklar vize yetkilileri tarafından incelenir. İncelenmesi sonucunda eksiksiz olan evraklar başvuruya hazır hale gelir.  Bununla birlikte   eksik evrak ya da hatalı evraklar hakkında kişilere bilgi verirler. Etiyopya seyahatleri için vize işlemlerinde bireysel olarak başvurma   zorunluluğu yoktur. Buna istinaden evraklar ile başvurular tamamlanır. Vize merkezlerinde tüm süreci takip edilebilir ve işlemler tüm vize kurallarına   uygun olarak tamamlanır. Vize için gerekli evraklar için ofislere    kargo ile teslim edebilir bir şekilde iletilir. Aynı zaman da   başvuru sürecinde çıkan vizeler ile pasaportlar kişilere   elden ve kargo yolu ile teslim edilir.

Etiyopya Vizesi Sonuçlanma Süresi

Etiyopya   vize başvurularında resmî sonuçlar ortalama 3 iş günü olarak açıklanır. Aynı zaman da    başvurular evrakların tamamlanması ile   Etiyopya Büyükelçiliği tarafından tek yetkili olarak onaylanır. Vize başvuruların da konsoloslukların sonuçları açıklaması   resmî tatil ve yoğunluklara göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda konsolosluk vize başvurularında    ek evraklar talep edilebilir.

Ek talep edilmesi veya evrakların eksik ya da hatalı olması gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Buna istinaden başvuru işlemlerine   seyahat tarihinin en az 20 gün erken olacak şekilde başlanması tavsiye edilir. Ayrıca Etiyopya vizesi başvurularında    vize başvuru formları seyahat amacına ve tarihlerine uygun şekilde doldurulmalı ve teslim edilmelidir.

Etiyopya E-Vize

Etiyopya ülkesi ülkemizden giriş yapacak vatandaşlarımız için    turistik vize başvurularını e-vize sistemi üzerinden işleme alır. Buna istinaden vize başvurularında kişiler    işlemlerini e-vize sistemi üzerinden online olarak yapmalıdır. Ayrıca konsolosluk tarafında yetkilendirilmiş vize merkezleri ile vize başvuruları Etiyopya Büyükelçiliğine yapılır. Bununla birlikte Etiyopya e-vizesi Etiyopya Göç ve Vatandaşlık İşleri ile resmi olarak online olarak   gerçekleşir.

Etiyopya e-vize başvurularında sonuçlanan olumlu vize başvurularında onaylanan kişilerin vizeleri   belirtilen e-posta üzerinden bilgilendirilir.  E-vize başvurularında vize başvuru evrakları online olarak ibraz edilir. Bununla birlikte Etiyopya vizesi Addis Ababa sınırlarına giriş esnasında    pasaportlara vizeler uygulanır. Etiyopya e-vizesi tek giriş olarak 30 gün veya 90 gün ikamet süreleri için verilir.

Etiyopya Vize Başvurusu

Etiyopya vize başvurularında seyahatlere bağlı olarak kişilerim    evrakları yetkili merkezlere ulaştırması ile işlemler    süreci prosedüre uygun şekilde gerçekleşir. Buna bağlı olarak vize başvurusu için bireysel olarak başvuru zorunluluğu yoktur.

Buna istinaden vize başvuru evrakları vizem merkezlerine kargo yoluyla iletilebilir. Etiyopya vize başvuru formu ve görüşmelerinde özellikle kişilerin soruları gerçek ve tutarlı aynı zaman da   eksiksiz olarak yanıtlanması zorunludur. Etiyopya vize başvurularında kişilerim eksik veya tutarsız   bilgiler ibraz edilmesi sonucu vize reddi oluşur.

Vize Başvurusu Gerekli Evrakları

Etiyopya vizelerinde talep edilen belgeler vardır. Bu belgeler aşamalarında tutarlı ve eksiksiz olarak ibraz edilmelidir.    Etiyopya Büyükelçiliği   vize başvurularında evrakların prosedüre uygun olarak teslim edilmesini zorunlu tutar. Aynı zaman da   bilgilerin tutarlı olması vizenin onaylanmasında önemlidir.  Etiyopya vize başvurularında kişilerin özellikle   telefon numarası, e-posta adresi, ikamet adresi bilgilerini doğru ibraz etmesi gerekir. Bunun önemi evrak eksikliği veya vize ile ilgili bilgilendirmelerin kişilere yapılmasıdır.  

Etiyopya E-Vize Başvurusunda Gerekli Evraklar?

Vize başvurularında eksiksiz ibraz edilmesi gereken evraklar vardır. Bu evraklar kurallara uygun şekilde ibraz edilmeli ve sıralı olarak verilmelidir. Tüm evraklar resmi bir nitelik sağlayacağından özellikle tutarlı olmalıdır. Vize başvurusu için gerekli evraklardan ilki pasaportlardır. Pasaportlar renkli olarak taranmış ve en az 6 ay daha geçerliliği olacak şekilde teslim edilmelidir.

Bunun yanında yine renkli olarak taranmış Nüfus Cüzdanı Sureti ibraz edilmelidir. Renkli olarak taranmış ve güncel tarihli olan  Biyometrik Fotoğraflar evraklara ve vizeye eklenmek için önemlidir.  Vize başvuru ücreti ödeneğine dair gösteren Banka Dekontu vize başvurusu onaylanmasında gereklidir. Bunların dışında Renkli olarak taranmış Türkiye Cumhuriyeti Oturum İzni Belgesi de evraklar da önemlidir. Bu evraklar (Yabancı pasaport sahiplerinden talep edilir.

Etiyopya Ticari Vize Başvurusu!

Etiyopya sınırlarına   ticari amaçla ile yapılacak olan Etiyopya’da bağlı bulunan şirket tarafından gönderilmiş orijinal davetiye bulunmalıdır. Buna istinaden ticari vize başvuruları Etiyopya Büyükelçiliği tarafından ortalama 7 iş günü içerisinde onaylanır.

Etiyopya Ticari Vize Gerekli Evrakları

Etiyopya sınırlarında olan işveren tarafından Etiyopya Büyükelçiliğine hitaben İngilizce olarak yazılmış, kaşeli ve imzalı Vize Talep Dilekçesi mutlaka evraklarda yer almalıdır. Etiyopya girişinden tarihinde sonrası   6 ay daha geçerliliği bulunan Pasaport evraklarda zorunludur.

 Güncel   beyaz fona sahip, 4,5X6 mm ölçülerinde 2 adet Biyometrik Fotoğraf vize ve diğer evraklara eklenmesi için zorunludur. Ülkede bulunan işveren şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmış, şirket bilgilerini içeren Davetiye ülkeye giriş için en zorunlu ve önemli evraklardandır. Ülkeye giriş için uçak bileti ve konaklama mutlaka ibraz edilmelidir.

Etiyopya Vize Başvuru Formu

Etiyopya vize başvurularının onaylanması için kesinlikle vize başvuru formu doldurulup teslim edilmelidir. Bununla birlikte formda yer alan soruları doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Etiyopya vize başvuru formu kişisel bilgileri analiz etmeye, seyahat amacı ve planını nitelemeye yarayan en önemli evraktır. Buna istinaden formda yer alan bilgilere yanlış, eksik veya tutarsız bilgisi durumunda başvurular reddedilir. Vize başvuru formu Türkçe veya İngilizce olarak sorulardan oluşur.

Etiyopya Vizesi Ücreti

Etiyopya vize ücreti Etiyopya Büyükelçiliği tarafından belirlenen ücretlerdir. Vize ücretleri ülkeler arası dönemlere göre güncellenir. Başvuru aşamasında güncel vize ücreti mutlaka net öğrenilmeli ve ödenmelidir Etiyopya vize ücretleri   vize türüne, giriş sayısına ve seyahatin süresine göre farklıdır. Etiyopya vize ücreti başvurusu onaylanmadığı takdirde    iadesi gerçekleşmeyen ücrettir. Vize ücretleri 30 günlük vize başvuruları için 75$, 90 günlük vize başvuruları için 100$ şeklinde fiyatlandırılmıştır.  

Vize Reddi

Etiyopya vize başvuruları Etiyopya Büyükelçiliği tarafından tek yetkili kurum olarak onaylanır. Buna istinaden evraklarda eksik veya şüpheli durumlar oluşmasında aşamasında vize reddi gerçekleştirebilir. Bununla birlikte Etiyopya Büyükelçiliğinin   reddetme nedeni açıklamama gibi resmi hakkı vardır. Başvurunun reddedilmesinde başvuru işlemi tekrar gerçekleşebilir.

 Etiyopya vize başvuru işleminin tekrarlama hakkı kişiye uygulanmaz ise     vize reddine ilişkin itiraz dilekçesi yazılabilir. Etiyopya vize başvuru aşamasında   işlemlerin prosedüre uygun gerçekleşmesi vizenin olumlu sonuçlanması için önemlidir. Bununla birlikte başvuru yapacak kişilerin evrakların eksiksiz olarak ibraz etmesi gereklidir. Ayrıca vize başvuru formunun doğru bilgilerle doldurulması ve eksiksiz olarak ibraz edilmesi önemlidir.

Etiyopya Seyahati ile İlgili Bilinmesi Gerekenler?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle Etiyopya seyahatleri için gerekli sağlık kontrol ve aşılarını yaptırmalıdır. Bu aşamalardan hepatit, tetanos ve sarıhumma aşıları öncelikle seyahat öncesinde yapılmalıdır. Ayrıca   sıtmaya karşı önlem almaları sağlık ve ülkeye giriş için önemlidir.

Etiyopya seyahati öncesinde güncel bilgilere   T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü ile ulaşılabilir. Kurumun yönergelerinin takip edilmesi ve sağlık kontrollerinin buna uygun olarak gerçekleşmesi gerekir. Etiyopya seyahati girişlerinde turistik veya ticari giriş yapacak yabancı uyruklu kişilerin vizelerinde geçerli sürelerini aşmamaları önemlidir. Bu sürelerin halinde her 15 gün için kişilere ülke içerisinde ekstra ücretlendirme yapılır.

 Etiyopya seyahatleri   yabancı ve yerel paranın taşınması konusu da önemlidir. Buna istinaden   Etiyopya sınırlarında kişiler için   yasal ikameti bulunan ve bulunmayan diye ayrımlar bulunur. Bu ayrımlara göre ülkede yer alan kişiler için farklı ücretlendirmeler ve vize prosedürleri işleme alınır.

Etiyopya’da yasal ikametsiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ücret olarak 3000 ABD doları ile ücretlendirilir. Aynı zaman da   ülke para birimine göre    miktarı Etiyopya sınırları içinde ödemeli ve bu ödemeyi ibraz etmeleri zorunludur. Bu kişiler öncelikle çıkış yaparken en fazla 3000 ABD Doları ya da bu birime eşit dövizi ülkelerine götürebilir.

Belirlenen miktar dışında   fazla dövizi yanında götürmek isteyen kişiler için prosedürler uygulanır. Buna istinaden ülkeye giriş sırasında doldurulmuş oldukları gümrük bildirim formunu ibraz etmelidir. Ayrıca Etiyopya ülkesinden alınmış olan döviz için banka dekontunu ibraz etmelidir.

Aynı aman da   ülke sınırları içerisinde bulundukları süreçte   miktarın ödendiğini gösteren belge ibraz edilmelidir. Yabancı uyruklu kişiler için    Etiyopya giriş-çıkışlarda   200 Etiyopya Birri miktarı dışında fazla miktarı yanında bulundurmaları yasal değildir.  Etiyopya ülkesinde ayrıca karaborsada döviz bozdurma yasaktır.

Etiyopya turistik veya ticari vize başvurularında detaylı bilgi   TRA Danışmanlık Ofisinden iletişim sağlanarak alınır.  Buna istinaden tüm gerekli evraklar, sağlık kontrolleri ve vize formu gibi bilgilere vize merkezimizden ulaşılabilir. Vize başvurularının süreçleri için net bilgiler 0850 885 25 21 iletişim numarasından alınabilir. www.e-vizerandevusu.com adresinden de bilgi alabilirsiniz.