Ticari Vize

Etiyopya Ticari Vize Başvuru İşlemlerinizi TRA Danışmanlık Ofisi Olarak Sizin Adınıza Yapalım!

Etiyopya sınırları ve ülkelerine ticari amaçla mesleki toplantı, iş gezisi, konferans, fuar gibi ticari etkinliklere katılmak için    kişilerin vize sahibi olması veya başvuru yapması zorunludur. Buna istinaden Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) Pasaport sahipleri ve Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaportu sahipleri    Etiyopya seyahati gerçekleştirmek için vize zorunluluğuna tabiidir.

Etiyopya ticari vize başvurusu için    kişiler yetkili kurumlar ile   işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için başvurularda evraklar ile prosedüre uygun olarak vize alabilirler. Ayrıca evraklar tamamlanması için ve sonrasında süreçlerin   takibini yapabilir. Etiyopya vize işlemleri için kişilere şahsen bulunma zorunluluğu bulunmaz. Buna istinaden     gerekli evraklar yetkili kurumlara online ya da kargo yoluyla iletildiğinde süreç başlar.

Yetkili ofisler Etiyopya vize başvuru evraklarının tamamlanması sonucunda   evrakları kontrol ederek süreci başlatırlar. Ayrıca herhangi bir eksik veya hata   halinde kişiler ile bilgilendirme yoluyla destek olurlar. Etiyopya vize başvurularında sürecin doğru şekilde gerçekleştirilmesi için   seyahat planı ile ilgili tüm evrak ve süreç yönetiminde kolaylık sağlanır. Etiyopya ticari vize başvurusunda Etiyopya ülkesi ve sınırına giriş çalışan başvuru sahibinin   işverenlerince kurumun göndermiş olması gerekli davetiye önemlidir.

Buna istinaden davet  yazısı yalnızca Etiyopya ticari vize başvurusunda geçerli olur. Aynı zamanda   uluslararası tüm ticari amaçlı vize başvurularında zorunlu tutulan belgedir. Etiyopya ticari vizesi için sonuçlar 15 iş günü içerisinde bildirilir. Buna bağlı olarak eksiksiz evraklar ve davetiyeler değerlendirilerek sonuçlar açıklanır. Etiyopya ticari vize başvurularında   vize başvuru işlemleri seyahat tarihinin en az 20 gün öncesinden yapılmalıdır.

Etiyopya Ticari Vize Gerekli Evrakları!

Etiyopya ticari vize gerekli evrakları şunlardır. Öncelikle başvuru sahibinin en az 6 ay daha geçerliliği olan Pasaport aslı ve fotokopisini ibraz etmesi gereklidir. Etiyopya Vize Başvuru Formu eksiksiz doldurarak ibraz edilmelidir.

Güncel tarihte çekilmiş olan bir adet Biyometrik Fotoğraf mutlaka kurallara uygun olarak evraklara eklenmelidir. Ayrıca ticari ziyaretler için Etiyopya’da bulunan şirketin antetli kağıdına İngilizce dili ile dilekçe yazılmalıdır. Bu dilekçe Büyükelçiliğe hitaben yazılmış olmalıdır.

Dilekçe içeriğinde seyahat amacını, seyahat tarihleri belirtilmelidir. Sonrasında bu dilekçe   şirket yetkilisi tarafından kaşe ve imzalanmalıdır. Seyahatin tarihlerini içeren kişilerin Etiyopya gidiş-dönüş uçak biletleri mutlaka evraklarda olmalıdır.

Ayrıca seyahat tarihlerinde olan ve kişiye göre yapılmış Otel Rezervasyonları evraklara eklenmelidir. Bunun yanında Etiyopya vize ücreti ödemesini ibraz eden Banka Dekontu da evraklarda önemlidir. Ayrıca Etiyopya Göçmenlik Bürosu Onaylı belgenin ve    diğer belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi gereklidir.

Etiyopya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Ticari vize için öncelikle kişilerin Davetiyeyi onaylatması gereklidir. Etiyopya Ticari Vize başvuruları için   önemli   davetiye mektubunun Etiyopya Göçmen Bürosu’ndan onaylatılması zorunludur. Ayrıca davet alınan şirket davetiyeyi onaylatıp kişilere iletmelidir. Ayrıca başvuru formu eksiksiz doldurmalıdır.

Etiyopya Büyükelçiliği ve Etiyopya Başkonsolosluğunca başvurularda formda yazan bilgiler önemlidir ve buna göre değerlendirme yapılır. Buna istinaden ticari başvuru sahipleri vize başvuru formu doldururken doğru ve eksiksiz bilgiler iletmelidir. Eksik olan ve şüpheli olan bilgiler de vize olumsuz sonuçlanır. 

Vize başvuru formu mutlaka İngilizce olarak doldurularak başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı şekilde olmalıdır. Başvuru sahipleri fotoğraf kısmına istenilen ölçülerdeki fotoğraf eklemelidir.

Başvurular için eksiksiz tamamlanan evraklar kargo ile yetkili ofislere iletilmelidir. Ayrıca Etiyopya Ticari vize başvurularında dikkat edilen ve vize çıkmasını etkileyen en önemli faktör gerekli evrakları eksiksiz iletmedir.

Tüm evrakların hazırlanıp kargo ile yetkililere iletildiğinde   evraklarınızı incelenir. Ayrıca incelenen evraklar da   eksik ve hatalı belgeler var ise başvuru sahibine bilgi verilir. Bu evrakların dışında konsolosluk yetkilisi vize değerlendirme yer alan kişiler ek olarak evrak isteyebilir.

Başvuruların tamamlanması ve Ticari vize başvurunuzu yapabilmek için öncelikle vize ücretinin ödenmesi zorunludur. Bu ücretler ve diğer bilgiler başvuru sahiplerine mail yoluyla gönderilir. Ayrıca vize ücreti, konsolosluk harcı, vize ücreti gibi bilgiler de başvuru sahiplerine iletilir. Başvuru sahipleri vize ücreti ödendikten sonra makbuz başvuru dosyasına eklenerek sürece dahil edilir. Etiyopya Ticari vize başvurularının onaylanması   sadece Etiyopya Büyükelçiliği tarafından gerçekleşir. 

Aynı zaman da bir diğer onay mercide İstanbul'daki Etiyopya Başkonsolosluğu olacaktır. Buna istinaden başvuru sahipleri   şahsen başvurularını Ankara Büyükelçiliği’ne yapmalıdır. Etiyopya ticari vize onayında sonra   pasaportlar kişilere   adrese kargo yoluyla iletilir.

Ayrıca kişilerin vize alımından sonra mutlaka Etiyopya’ya seyahat etmek için önceden   sarıhumma, hepatit ve tetanos aşıları olması zorunludur. Seyahatlerde ve ülkeye girişte, sınır polisi tarafından yapılan aramalar da   aşı kartı davetiye fotokopisi, otel ve uçak rezervasyon belgeleri mutlaka kişilerin yanında olmalıdır.

Etiyopya Ticari vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya ticari vize başvuruları resmî tatil veya yoğunluk dışında tahmini 3-5 iş günü içinde sonuçlanır. Ülkelerin resmî tatilleri ve yoğunluk nedeniyle sonuçlar uzayabilir. Vizenizin seyahat tarihine yetişecek vizeler için başvuruların   minimum 10 gün önceden yapılması gereklidir.

UYARILAR!

Etiyopya ticari vizesi için gerekli evraklara   vize başvuru formu, başvuru dilekçesi mutlaka eklenmelidir. Ayrıca vize tarihlerini içeren otel ve uçak rezervasyonlar da belgelerde ibraz edilmelidir.

Bunun yanında pasaport fotokopisi ve vize ücret dekontu zorunludur. Kargoyla gönderilen   evraklar   eksik çıkarsa, belgeler yetkililer tarafından geri gönderilir. Eksik dosyalar ile yapılan başvurular kesinlikle Etiyopya Büyükelçiliği ve Etiyopya Başkonsolosluğu tarafından onaylanmaz. Vize ücreti miktarına göre yatırılmalıdır. Fazla ödenen ücretler de iade olmaz.

Sizlerde ülkeye giriş yapmak ve ticari faaliyetler için vize başvurusu yapmak için TRA danışmanlık ofisinden bilgi alabilirsiniz.  Buna istinaden tüm gerekli evraklara ve diğer detaylara 0850 885 25 21 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca www.e-vizerandevusu.com sitesinden bilgi alabilirsiniz.