Fransa Vizesi

Önemli Uyarı: Fransa vize başvurunuz hakkında bilgi Online Randevu hakkında ücretsiz danışma hattımızı arayınız. 0850 885 25 21

Fransa vizesi başvuru öncesi hangi vize tipini seçmeniz gerektiği konusunda emin olmalısınız. Başvuru işlemini gerçekleştirmeden önce ziyaret amacınızın net olması gerekmektedir. Firmamızın vize başvurunuz boyunca size yardımcı olacağını başvurunuzun başından sonuna kadar takibini yapacağını unutmayınız. Hangi vize kategorisine başvuruda bulunmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilir, evraklarınızın eksiksiz hazırlanabilmesi için çağrı merkezimizden yardım alabilirsiniz.

TRA.Pasaport Ankara Fransa Büyükelçiliği ve İstanbul Fransa Başkonsolosluğu başvurularını başvuru sahipleri adına yapabilen özel bir kurumdur ve görevi evraklarınızı toparlayarak ilgili birimlere iletmektir. Vizenizi alıp alamayacağınızın inisiyatifi tamamen Fransa Büyükelçiliği veya Fransa Başkonsolosluğu inisiyatifindedir. Fransa’nın ikili anlaşmalarla vize şartını kaldırdığı ülkelerin vatandaşları vizeden muaf olarak Fransa Cumhuriyetini ziyaret edebilirler.  Diğer tüm ülkeler için Fransa’ya girebilmek için vize şartı aranmaktadır.

Ankara Fransa Büyükelçiliği ve İstanbul Fransa Başkonsolosluğu vize başvurularında bölge ayrımı yapmaktadır, buna göre dağılım aşağıdaki gibidir.

Bölge Ayrımı:  Ankara Fransa Büyükelçiliğine Bağlı İller
Adana , Adıyaman , Afyon , Ağrı , Aksaray , Amasya , Ankara , Antalya , Antalya , Ardahan , Artvin , Bayburt , Bingöl , Bitlis , Bolu , Burdur , Çankırı , Çorum , Diyarbakır, Düzce , Elazığ , Erzincan , Erzurum , Eskişehir , Gaziantep , Giresun , Gümüşhane , Hakkari , Hatay , Iğdır , Isparta , İçel , Kahramanmaraş , Karabük , Karaman , Kars , Kastamonu , Kayseri , Kırıkkale , Kırşehir , Kilis , Konya , Malatya , Mardin , muş , Nevşehir , Niğde , Ordu , Osmaniye , Rize , Samsun , Şanlıurfa , Şırnak , Siirt , Sivas , Tokat , Trabzon , Tunceli , Van , Yozgat , Zonguldak

Bölge Ayrımı: İstanbul Başkonsolosluğuna Bağlı İller
Aydın , Balıkesir , Bilecik , Bursa , Çanakkale , Denizli , Edirne , İstanbul , İzmir , Kırklareli , Kocaeli , Kütahya , Manisa , Muğla , Sakarya , Tekirdağ , Uşak , Yalova

 

Uçak Bileti Vize Düzenlenmeden Satın Alınmalı Mıdır?

Uçak biletlerinin vizeler onaylanmadan satın alınması zorunlu değildir. Sadece seyahat rezervasyonu veya rezervasyon gerçekleştirilen web sitesinin çıktısını sunmanız vize başvuru aşamasında yeterli olacaktır. Vize onaylanmadan uçak bileti satın almak isteyen kişilerin havayolunun uçak bileti iptal politikasını kontrol etmesi önerilmektedir.

Randevu alınmadan başvuru yapılabilir mi?

Randevusuz başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Ancak sağlık, ölüm gibi elzem durumlarda randevusuz başvurular kabul edilebilmektedir. Uçak bileti satın aldım vizem yetişmeyecek gibi mazeretler kabul edilmemektedir.

Parmak izi verilmesi zorunlu mudur?

Evet. Fransa vize başvurusunda bulunacak her kişi her başvurusunda parmak izi verme zorunluluğu vardır.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi yabancı ülke vatandaşlarının Fransa ve Schengen Bölgesinde bulunan diğer ülkeleri sınırlı sürelerle ziyaret edebilmesine olanak sağlamak için düzenlenen bir vizedir. Schengen vizesi ile tek bir seferde 90 günden daha uzun sürelerde Schengen bölgesinde kalınamaz. Eğer Schengen bölgesinde uzun süre kalmayı planlıyorsanız uzun dönem vizeye başvurmanız gerekmektedir.

Fransa Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 1. Fransa elçiliğine / konsolosluğuna vize başvurusunu ancak gideceğiniz esas hedef ülkenin Fransa olması halinde gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Vizenin kabul edilmesine dair herhangi bir hukuki hakkınız bulunmamaktadır.
 3. Kabul edilmiş bir vize, vize sahibine diğer Schengen ülkelerine seyahat hakkı vermemektedir. Diğer Schengen ülkelerine girişlerde ülkeye giriş yapabilmek sınır kontrolünün inisiyatifindedir. Fransa üzerinden almış olduğunuz Schengen vizesiyle diğer Schengen ülkelerine giriş yapmak istediğinizde bu isteğiniz geri çevrilebilir.
 4. Vize başvurularının seyahatin başlangıcından en az 4 hafta önce yapılmış olması gerekmektedir.
 5. Başvuru en erken seyahat başlama tarihinden 3 ay önce gerçekleştirilebilir.
 6. Vize işlemleri seyahatin niteliğine bağlı olup 3 iş günü ile 5 iş günü gibi sürelerde tamamlanmaktadır. Bazı özel durumlarda vize başvuru sürecinin sonuçlanması birkaç haftayı bulabilmektedir.
 7. Fransa başkonsolosluğu başvuru sahibinden her zaman yeni evraklar isteme hakkına sahiptir.
 8. 12 yaşından küçük olan çocukların şahsi olarak başvuruda bulunmaları gerekli değildir.
 9. Yanlış verilen bilgiler ve sahte evraklar başvurunun reddine sebep olacaktır.
 10. Tamamlanmamış başvurular geri çevrilmekte veya çok uzun işlem süreleri bu başvurularda yaşanmaktadır.
 11. Daha önce Fransa için vize almamış olan kişilerin tüm evrakları orijinal ve fotokopi olarak başvurusuna eklemesi gerekmektedir.

Fransa İçin Alınan Vize Hangi Ülke İçin Geçerlidir?

Giriş vizesi belirli bir süre boyunca Fransa'ya girişlerde geçerlidir. Bir vizeye sahip olmak, Fransa sınırlarına giriş garanti etmemektedir. Girişler her durumda sınır güvenliğine bağlıdırlar. Fransa'dan alınan vize Schengen vizesidir. Schengen vizesi başvurularında seyahatinizi geçireceğiniz asıl ülkeye başvuru yapılması gereklidir. Bu sebeple başvuru öncesinde seyahat planını gözden geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planlayan kişiler, en uzun süre kalacağı ülkenin Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdırlar. Eğer her ülke için kalacağınız gün/gece sayısı aynı ise o zaman ilk giriş yapacağınız ülkenin elçiliğine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Fransa, Almanya, İtalya, Fransa, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Estonya, Macaristan, Yunanistan, Letonya, İzlanda, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Malta, Polonya, Norveç, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsviçre, İsveç, İspanya.

Vize Başvurusu gerçekleştirmek İçin Fransa Vize Başvuru Merkezinden Randevu Almak Gerekli Midir?

Vize başvuru işlemleri için Fransa vize başvuru merkezini ziyaret etmeyi planlıyorsanız randevu almanız gerekmektedir. Daha önce Biyometrik işlemi yaptırmış olan kişilerin randevuya kendilerinin gitmesine gerek yoktur. Sizin adınıza firmamız  başvuru işlemlerinizi yürütebilir. Ancak daha önce Biyometrik işlemi gerçekleştirmemiş olan kişilerin bu işlemi gerçekleştirmek için randevuya gitmeleri gerekmektedir. Randevu için firmamızla iletişim kurun.

Başvuru Ne Kadar Süre Önce Yapılmalıdır?

Vize başvuru işlemleri ilgili ziyaretten üç ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Ziyaretinize 15 gün kalana kadar vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda başvuru sürecinin uzayabileceği göz önünde bulundurularak en erken tarihte başvurunun yapılması önerilmektedir.

Vize Başvuru Formunu Doldurmak Zorunda Mıyım?

Her başvuru sahibi, ister reşit olsun, ister olmasın başvuru formunu doldurmak zorundadır. Başvuru formunu doldurmakta zorlanan adaylar için firmamız başvuru formu doldurma hizmeti sunmaktadır.

Reşit Olmayan Çocuğuyla Seyahat Eden Kişiler Onlar İçin Ayrı Evrak Hazırlamak Zorunda Mıdır?

Her başvuru sahibi reşit olmayan çocukları için de ayrı bir başvuru gerçekleştirmeli ve onlar için de gerekli olan evrakları hazırlamalıdır.

Fransa Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna Mülakat İçin Gitmek Zorunlu Mudur?

Fransa Büyükelçiliğine / Konsolosluğuna normal şartlarda mülakat için gitmek zorunda değilsiniz. Ancak Fransa Büyükelçiliğine / Konsolosluğunun sizden mülakat talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda mülakata gitmeniz gerekebilmektedir.