Turistik Vize

Gine’ ye Turistik amaçlı seyahat için vize başvurusu yapmayı planlayan vatandaşlara uygulanan bazı prosedürler vardır. Buna istinaden Umuma Mahsus Pasaport sahibi, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaport sahipleri   için, seyahat öncesi mutlaka Gine Turistik Vizesi alınması zorunludur.

Bunun dışında Diplomatik Pasaport sahibi kişiler   90 gün ya da daha az süreli konaklamalarda Gine vizesinden muaftırlar. Gine için turistik seyahatlerinde vize işlemleri, Ankara Gine Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile gerçekleşir. Ayrıca İstanbul Gine Fahri Konsolosluğu ile iletişim kurularak doğrudan ulaşılarak vize işlemler gerçekleştirebilir. Gine Turistik Vizesi işlemleri 2 şekilde gerçekleşir.

Buna istinaden vizeler en az 1 ay tek ya da    1 yıl çoklu giriş olacak seyahatler için verilir. Girne’ye yapılan tek veya çift girişler bazı kriterlere göre sağlanır. Özellikle ülkeye daha önce seyahat etmiş kişiler için çift girişli vizeler verilecektir. Daha önce hiç seyahat etmeyen kişiler için genellikle tek girişli vizeler onaylanır.

Gine’ ye   planlanan Turistik seyahatler de   gerekli vize evrakları, başvuru sahibinin   kişisel bilgilerini kapsar. Ayrıca seyahat planının ve detaylarının yer aldığı    belgelerden oluşur. Aynı zaman da vize işlemlerinde Gine’ ye gerçekleşecek   seyahatlerde, Hususi ve Hizmet pasaportlu kişiler ve   Umumi Pasaport kişilerden olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusunda ek belgeler farklı olabilir.

Hususi ve Hizmet Pasaportu sahibi kişilerin turistik vize başvurularında gerekli evraklar şunlardır. Özellikle Gine’ ye gerçekleşecek seyahatlerde dönüş tarihinde   6 ay geçerli olacak pasaportun aslı ibraz edilmelidir.

Ayrıca vizelerinde beyaz arka fonlu 2 adet fotoğraf ve seyahati içeren Üst Yazı yani nota yazısı ibraz edilmelidir. Özellikle nota yazısı bulunmayan başvurular   vize başvuru prosedürlerine göre detaylar sahiptir. Buna istinaden   Umumi Pasaport sahipleri için gerekli olan evraklar tamamlanmalıdır.

Ayrıca vize başvurusu yapacak kişinin    pasaportun aslının fotokopisi ibraz edilmelidir. Umumi Pasaportlu kişilerinin vize başvurusunda tamamlaması gerektiği evraklar şunlardır; öncelikle pasaportların Gine Seyahati bitiş tarihi itibari ile en az 6 ay sonrasına geçerli olması gereklidir. Bunun yanında    turistik vizesi onayı sonrası kullanılacak olan pasaportla da vizesi basımı için boş sayfa bulunmalıdır.

Turistik vize için gerekli diğer evraklardan biri de kişiye ait pasaport fotokopisi evraklarda olmalıdır. Bunun yanında kimlik fotokopisi ve güncel tarihli olan beyaz fon üzerine çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf evraklara eklenmelidir. Vize tarihlerini içeren seyahatlere ait uçak bileti rezervasyonu fotokopileri ibraz edilmelidir.

Bu evrakların Gine’ de konaklama yapılacak otel   rezervasyonları yanında    başvuru sahibine özel davet mektubu ibraz edilmelidir. Vize için zorunlu olan davet mektubu davet sahibi adres ve kimlik bilgilerini içermelidir. Vizede bir değerli önemli evrak başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olan   Vizesi Başvuru Formudur.

Girne’ye yapılacak girişler için başvuru sahibine ait bulaşıcı hastalığı olmadığını kanıtlaya bulaşıcı hastalığı yoktur sağlık raporu ibraz edilmelidir. Ayrıca ülkeye giriş için   sarı humma riskine karşı Sarı Humma Aşısı Karnesi zorunlu tutulur. Turistik seyahat esnasında Ülkeye giriş yapacak kişinin      en az 3000 TL bakiyesi bulunan banka hesabı ibraz edilmelidir. Buna istinaden, son 3 aylık hesap hareketini gösteren belge sunulmalıdır.

Ayrıca bu belge banka tarafından kaşe ve ıslak imza eklenmiş şekilde imza sirküleri bulunan hesap bilgiler vize evrakları olarak zorunlu tutulmuştur. Bunun yanında çalışan başvuru sahiplerine ait Islak imza ve kaşeli   son 3 aylık maaş bordrosu ibraz edilmelidir.

Aynı zaman da vize ücretinin yatırılmış olduğunu ispatlayan   dekonttan evraklara eklenmelidir. Gine Turistik Vizesi başvurusu için kişinin 18 yaşından küçük olması bazı şartlara neden olur. Bu şartlar arasında ebeveyn tarafından muvafakat name alınması gereklidir. Ayrıca vize başvuru formu ebeveynler tarafından imzalanmalıdır.

Gine Konsolosluğu vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gine vizesi başvurusu için Gine Konsolosluğu’na veya Gine Büyükelçiliği’ne şahsi müracaat zorunlu değildir. Gine vizesi başvuruları Gine Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş olan kurumlar, vize başvuru merkezlerine yapılır. Ayrıca seyahat acenteleri ile de gerçekleştirilebilir. Gine   vizesi başvurular genellikle Gine Konsolosluğunca 1 iş günü içinde sonuçlanır.

Fakat   vize başvuru işlemleri   resmî tatil günlerine denk gelebilir. Bu gibi durumlarda Gine Konsolosluğu’nun vize işlemleri sonuçlandırılması zaman alabilir. Aynı zaman da Gine Konsolosluğu’nun yoğunluğuna istinaden   başvuru işlemlerinin de normalden daha fazla zaman da sonuçlanabilir. Gine Konsolosluğu’na vize için başvuruları için evrakların durumu ve olası riskli durumlar ile karşılaşmamak adına daha erken başlanmalıdır.

Gine Konsolosluğu Vize Başvurusunda Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Gine Konsolosluğu vize başvuruların ibraz edilecek   pasaportlar özellikle 10 yıldan eski olmamalıdır. Bunun yanında yırtılmış ya da yıpranmış pasaportlar vize başvurularında olumsuz etki bırakır.  Gine vize işlemlerinde    sunulan pasaportlar   seyahatinin başlangıç tarihinden 6 ay sonrayı kapsayacak şekilde geçerli olmalıdır. Bunun pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Gine Büyükelçiliği, Gine Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Gine Büyükelçiliği Ankara

Ankara Gine Cumhuriyeti Büyükelçiliği vize başvuruları sonucunda olumlu ya da olumsuz olarak karar vermede tek yetkili mercidir. 

Gine Vizesi Kaç günde Sonuçlanır?

Gine Cumhuriyeti turistik vize işlemleri genellikle başvuru sürecinde tüm evrakların eksiksiz şekilde temin edilmesine bağlıdır. Buna istinaden vize başvuru sonuçları ortalama olarak   3 veya 4 iş gününde sonuçlanır. Ülkemiz de yer alan milli Bayramlar ve tatiller göz önünde bulundurularak en az 15 gün kala başvuru gerçekleştirmelidir.

Gine Vizesi Başvuru Formu

Gine vizesi başvurusunda için kişiler özellikle, Gine vizesi başvuru formunu doldurmak zorundadır. Bu    başvuru formu vize başvurusu yapan kişilerin kimlik, işyeri ve ev adres bilgilerini kapsar. Buna istinaden istenen bilgilerin doğru olması gereklidir.

Gine Vize Ücreti?

Gine vizesi başvurularında çeşitli evrak ve giderlerin ücretleri vardır. Bu ücretler genellikle vize türüne göre değişkenlik gösterir. Ayrıca vizeler de yer alan giriş sayısına ve vizenin uzunluk süresi ücretleri etkileyen faktörlerdir. Vize ödemeleri sadece Ankara Gine Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yapılır. Bu ödeme ayrıca vize bölümüne € olarak nakit ödenmesi gereken ücrettir.

 Girne sınırları içerisinde planlanan turistik seyahatler için vize başvuruları, gerekli evraklar ve ücretler için   düzenlenecek vize başvurularında yer alan detaylı bilgilere    TRA Danışmanlık Ofisine ulaşabilirsiniz. Ayrıca vize ve evrak süreçlerinin hızlı ve eksiksiz olması, vizenizin olumlu sonuçlanması gibi konularda güvenli bir süreç yaşamak isterseniz için 0850 885 25 21 iletişim numarasından ulaşarak destek alabilirsiniz. Ayrıca www.e-vizerandevusu.com adresinden ayrıntılı bilgi de alabilirsiniz.