Ticari Vize

Nijerya Ticari Vize İşlemleri

Nijerya ülkesinde son yıllarda yapılan işler ve nüfus sayısının artması sonucu da ticari anlamda önemli bir yol kat etmesi sonucunda ülkeye ticari amaçla çok fazla gidiş olmaya başladı. Eğer Nijerya’ ya ticaret yapma amacı ile gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka Nijerya ticari vizesi alması gerekiyor.

Nijerya ticari vizesini almayı düşünenler ilk önce Nijerya seyahati sonrası pasaportun en az 6 ay geçerli olması ve pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekiyor. Bu vize türü özellikle ticari vize olduğu için pasaportta mutlaka birkaç boş sayfanın olması gerekiyor.

Çünkü pasaporta işlenen bir vize türü olduğundan bu önemli bir ayrıntıdır. Alınan Nijerya ticari vizesi ile bu ülkede iş görüşmesi yapabilir, iş toplantısı yapılabilir veya istediğiniz fuarlara katılabilirsiniz ama çalışma hakkınız bulunmamaktadır.Nijerya’ da çalışmayı düşünenler çalışma vizesi almalıdır.

Nijerya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle Nijerya ticari vizesi için Nijerya yetkili mercilerine başvurulması gerekiyor. Nijerya ticari vizesi Nijerya konsoloslukları ya da Nijerya Büyükelçilikleri tarafından verilebiliyor. Nijerya'nın ülkemizdeki tek yetkili temsilciliği Ankara'daki Nijerya Büyükelçiliğidir.

Ankara'nın yakınındaki iller veya uzağındaki iller de yaşayan vatandaşlarda tek yetkili olan Nijerya'nın Ankara Büyükelçiliğine gelerek vize başvurusu yapabilir. Vize başvuruları bizzat konsolosluğa giderek ya da gitmeden de yetkili vize danışmanlığı tarafından da yapılabiliyor.

Nijerya ticari vizesi için Konsolosluğun istemiş olduğu koşullar yerine getirilmelidir. Ticari vize için hazırlanacak evrakların eksiksiz ve doğru yapılması önemlidir. Aksi takdir de eksik ve doğru hazırlanmamış evraklar başvuru sürecini hem uzatır hem de olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Eğer Konsolosluk gerek görür ise ek evrak da isteyebilir.

Ticari vizenin bir ücreti bulunuyor bu ücretin ödenmesi gerekiyor vize başvurusunun kabul edilmesi bu ücretin ödenmesine bağlıdır. Vize başvurusu yapan kişiyi Konsolosluk gerek duyar ise randevu vererek çağırma yetkisi de bulunuyor. Randevu alındığı takdirde vize başvurusu yapan kişinin belirlenen tarihte Konsoloslukta olması gerekiyor. Eğer Nijerya Konsolosluğu vize başvurusunu ile ilgili olumlu değerlendirme yaparsa vize alınabilir.

Nijerya Ticari Vize Gereken Evraklar

Nijerya ticari vizesi için bazı evraklar isteniyor.

Bunlar şu şekildedir;

 • İlk önce vize başvurusu için gerekli olan form
 • Seyahat sonrasında bile en az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yeni çekilmiş ve beyaz fon üzerinde vizeyi alacak kişinin 2 adet biyometrik fotoğrafı
 • Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa yazılmış kaşe ve imzalı olan dili İngilizce yazılmış vize talep dilekçesi
 • Ziyaret edilecek firmanın tarafından verilen Nijerya davetiyesi
 • Davette bulunan Nijerya firmasının yetkilisi olan kişinin kimlik fotokopisi, firmanın son 3 yllık vergi bilançosu ve de ticaret sicil sertifikası
 • Nijerya seyahati boyunca yeterli olacak bakiyeyi gösteren banka hesap özeti. Islak imzalı ve kaşeli şekilde olacak
 • Güncel olan şirkete ait evraklar. (Sicil gazetesi ve vergi levhası ayrıca imza sirküleri faaliyet belgesinin fotokopisi de olmalı)
 • SSK’lı çalışan ise SGK dan alınan işe giriş belgesi
 • SSK'lı çalışan ise hizmet dökümleri
 • SSK’lı çalışanların maaşını gösteren bordrosu (son 3 aya ait ve ıslak imzalı, kaşeli)
 • Alınan uçak bileti rezervasyonu
 • Yapılmış olan otel rezervasyonu da bilgiler arasında olmalıdır.

Bunlar normal başvurular için istenen belgelerdir. Başvuru yapan kişinin durumuna binaen ek evraklar da istenebilir. Vize başvurusu için istenen tüm evraklar eksiksiz ve doğru hazırlanarak yetkili kuruma teslim edilmelidir.

Eksik ve doğru olmayan bilgilerle hazırlanan evraklar işlemlerin uzamasına veya vize başvurusunun ret olmasına sebep olabilir. Konsolosluk gerekli görürse ek evrak istemeye yetkilidir. Tüm evraklar hazırlanıp verildikten sonra vize başvurusunun olumlu veya olumsuz değerlendirilme yetkisi sadece Nijerya konsolosluğuna aittir.

Nijerya Ticari Başvuru Formu

Vize başvurusunun ilk adımı Nijerya ticari vizesi için hazırlana başvuru formudur. Bu form vize için resmen talep de bulunulduğunu gösteren önemli bir belgedir. Nijerya vize başvuru formu olmadan hazırlana evraklar eksik sayılır ve başvuru geri çevrilir.

Çünkü bu formda başvuru yapan kişinin belirtmiş olduğu bilgiler doğrultusunda Nijerya makamları o bilgileri göz önüne alır. Bunu için başvuru formundaki bilgilerin doğru ve diğer verilen bilgiler ile örtüşmesi gerekir. Vize başvurusu için hazırlanan formda bilgilerin eksiksiz ve hatasız olması gerekir yoksa bu süreç uzar hatta ret olarak da sonuçlanabilir.

Bu formun İngilizce veya Türkçe olarak doldurulmuş olması fark etmez. Fakat formda bulunan Nijerya ticari başvurusu yapan kişinin tüm bilgileri medeni hali, isimi ve soy ismi, uyruğu, cinsiyeti ve mesleği pasaport bilgileri, sağlığının nasıl olduğu seyahat amacı ve içeriği gibi bilgilerin doğru ve net olması çok önemlidir. Eğer evraklardaki bilgiler yanlış olması durumunda Nijerya vize işlemleri uzar hatta olumsuz olarak sonuçlanabilir.

Nijerya Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Nijerya ticari vizesi istenen evrakların tam ve eksiksiz olarak teslim edilmesinden sonra yaklaşık 7 iş günü içinde çıkar. Fakat bazı etkenlerden dolayı bu süre değişebilir. Mesela hafta sonuna denk gelmişse ya da Nijerya Konsolosluğunun resmî tatil günü iş günü sayılmadığından bugünlere denk gelmesi süreyi uzatır.

Ayrıca Konsolosluğun çok yoğun olduğu bir dönemde yapılan başvuruların vize işlem sürecini uzatabiliyor. Bazen Konsolosluğun ek evrak istemesi durumunda evrakların tamamlanabilmesi için de bu süre uzayabilir.

Tüm bu evraklar ile ilgili bilgi almak için TRA Danışmanlık ofisine başvurabilirsiniz. Nijerya ticari vizesi için ekspres vize gibi bir uygulaması bulunmadığından Nijerya’ya yapılacak seyahatin tarihinin önceden iyi belirlenmesi önemlidir. Tüm başvuru sorularınız için 08508852521 numaralı telefonu arayarak cevap bulabilirsiniz. Ayrıca www.e-vizerandevusu.com adresinden de destek alabilirsiniz.