90 GÜN ALTI ROMANYA SCHENGEN VİZESİ

90 gün altı Romanya Schengen Vizesi ile yalnızca Romanya’a giriş yapılması gereklidir. Romanya Cumhuriyeti müzakereler aşamasında olması sebebi ile Romanya vizesi ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapılamayacaktır. Ancak Romanya vatandaşları vizesiz diğer 26 üye Schengen ülkelerine seyahat edebilmektedir bu kısım önemlidir. Kısacası 90 gün altı Romanya Schengen vizesi ile sadece Romanya’a giriş yapabileceksiniz.

ÖNEMLİ: Almanya, Fransa, İtalya gibi (26 üye Schengen ülkesi) den alınan Schengen vizeleri ile Romanya’a giriş yapılabilmektedir ama Romanya vizesi ile bu ülkelere giriş yapılamamaktadır.

90 gün altı Romanya Schengen vizesi 90 gün ile sınırlıdır. 90 günden fazla Romanya da kalmak isteyenler ikamet başvurusu talebinde bulunması gerekecektir. Romanya Cumhuriyetine giriş için kullanılacak tek bir vize kategorisi yoktur. Bu nedenle vize başvurusu yapmadan önce hangi vizenin alınacağına karar vermek gerekir.

Örneğin turist vize başvurusu, ticari vize başvurusu, ziyaretçi vizesi, çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi ve alt kategorileri ile başvuru türleri birbirinden ayrılır. Gidiş nedeni ve vize evrakları arasında uyumsuzluk olması halinde vize alımı gerçekleşmez. Vize kategori tercih edilerek o kategoriye uygun evraklar hazırlanmalıdır. TRA Danışmanlık 850 885 2521 arayarak başvuru öncesi ücretsiz destek alabilirsiniz.