Ziyaretçi Vizesi

Kıymetli ziyaretçimiz Romanya ziyaret vizesi sayfamıza hoşgeldiniz.

Romanya akraba ziyareti vizesi veya Romanya arkadaş ziyareti vizesi olarak da İfade edilebilen bu vize kategorisine dair genel şartlardan bahsettiğimiz bu yazımızla vize şartları, yasal sorumluluklar ve başvuru süreçlerine dair genel bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

Romanya vize işlemleri tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi şahsi bilgiler ışığında tamamlanabildiği için uzmanlarımıza ulaşarak ziyaret sebebi, süresi ve sizi farklı kılabilecek diğer özelliklerinizi ifade ederek bilgilendirme danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Bu vize aşamasına aile veya arkadaş ziyareti söz konusu olduğunda başvuru kabul edilmektedir. Farklı bir amaç yani iş veya gezi amaçlı bir ziyaret gerçekleştirilecek ise Romanya turistik ya da ticari vize kategorisinden başvuru yapmanız uygunluk açısından daha doğru olacaktır.

Romanya Schengen ülkeleri kategorisinde yer almadığından, almış olacağınız Romanya vizesi ile Schengen bölgesine giriş yapamazsınız. Bununla birlikte Schengen vize sahibi iseniz Romanya için özel vize almak zorunda değilsiniz. Romanya vize işlemleri İstanbul, Ankara ve İzmir olarak bölgesel ayrım içerisinde başvuruları kabul edilmektedir.

Romanya vize randevu zorunluluğu uyguladığı için bölgenize en yakın konsolosluk bürosunda mülakata katılmanız gerekebilir. Firmamız danışmanları aracılığıyla bulunduğunuz noktadan ofis veya eviniz içerisinden ayrılmadan vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Romanya ziyaret vizesi başvurularında mesleki pozisyonunuza bağlı olarak değişik uygulamalar oluşturulabilir. Romanya Büyükelçiliği dosyanızdaki hazırlamış olduğunuz evraklar dışında ek evrak talep edebilir veya mülakata çağırabilir.

Romanya ziyaret vizesi sayfamızdan vize şartları, vize fiyatları, vize başvuru evrakları konusunda ön bilgi alabilir bununla birlikte diğer tüm detaylar için en yakın şubemize ya da merkez ofisimize ulaşabilirsiniz.

Romanya Ziyaret Vizesi İşlemleri

Romanya ziyaret vizesi işlemleri büyükelçilik gözetiminde yetkilendirilen konsolosluk vize ofisleri tarafından yapılmaktadır. Romanya’ya yapacağınız ziyaret için amacınıza uygun vize başvurusunda bulunmanız önemlidir. Son dönemde ortaya çıkan pandemi süreci vize prosedüründe anlık olarak değişiklikler oluşturmaktadır.

Gerek pandemi gerek diğer diplomatik değişikliklere bağlı olarak her türlü bilgi ve yardım için ofislerimize başvurabilir, bunlara bağlı olarak seyahat planlamanızı oluşturabilirsiniz. Seyahat planımızı oluşturduktan sonra danışmanlarımızla başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Vizen kapında uygulamamız ile ofisinizden veya evinizden Romanya vize başvurularınızı yapabilirsiniz.

Romanya Vize Başvurusu

Romanya ziyaret vizesi alanından gerçekleştireceksiniz başvurunuz sırasında diğer vize çeşitlerinden farklı olarak sizden dosyanıza konulmak üzere ek evrak talep edilebilmektedir. Konsolosluk başvuru sahibinin Romanya’da ikamet edeceği adrese ilişkin tapu veya kira kontratını talep edecektir.

Bununla birlikte konaklanacak adres davet sahibine ait değilse konaklamanıza ait rezervasyon bilgilerinin de dosyanıza eklenmesi gerekmektedir. Seyahat masraflarınızın davet eden kişi tarafından karşılanacak olması durumunda davet edene dair mali bilgiler ile harcama planı dosya içerisine eklenmelidir.

Ziyaret amaçlı seyahatlerde diplomatik, hizmet veya hususi pasaport sahipleri için üç aya kadar vize muafiyeti bulunmaktadır. Ancak bordo pasaport sahipleri için vize zorunludur. Romanya ziyaret vizesi işlemleri alacak tek kurum ülkemiz içerisinde Romanya Büyükelçiliğidir. Karar verici merci ve değerlendirme yapan vize görevlileri konsolosluk personeli olup başka hiçbir yerden işlem yapılamaz.

Romanya Ziyaretçi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Romanya ziyareti vizesi için gerekli evraklar içeriğinde kişisel bilgileriniz, mesleki durumunuz ve mali belgelerinizin tamamı bulunmaktadır. Ziyaret süreniz kişisel pozisyonunuz ya da iş ile ilgili değişken durumlar evraklarınızın farklılaşmasına neden olacaktır. Bu sebeple farklı durumlarla karşılaşmamak için öncelikli olarak danışmanlarımızdan ve özelliklerimizi özetleyen listenizi almanız daha sağlıklı başvuru süreçlerine yardımcı olacaktır.

Romanya Vizesi Gerekli Evraklar

  • Romanya vize başvuru formu, online olarak internet üzerinden doldurulan bu formda; açık ve net beyanlar içeren ve sizden talep edilebilecek evraklarca teyit edilebilir içeriklerden oluşmalıdır.
  • Pasaport; Vize bitiş tarihinden itibaren en az altı ay süre geçerliliği bulunmalıdır. Bununla birlikte iki boş sayfaya sahip, on yıldan eski olmayan pasaport olmalıdır. Asıl pasaport ile birlikte eski pasaportlarında mutlaka fotokopileri konulmalıdır.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve nüfus kayıt örneği; pasaportunuzdaki bilgilerle uyuşan, eş bilgileri taşıyan kimliğiniz başvuru evrakları arasına konulmalıdır. Romanya ziyaret vizesi başvurunuzda özellikle nüfus örneği içinde aile fertleri net olarak listelenmiş olmalı ve bununla birlikte ikamet ettiğiniz adreste teyit edilebilecek şekilde doğru olmalıdır. Bu konu Romanya aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar arasında önem teşkil etmektedir.
  • Talep edilen özelliklere uygun güncel biyometrik fotoğrafınız da belgeler arasında bulunmalıdır.
  • Vize sürenizde ve kategorimize uygun olarak ödenmiş Romanya vize ücreti dekontu. Vize ücreti kişisel hesaplama gerektireceği için Romanya vizesi ne kadar gibi bir sorunuz olduğunda danışmanlarımıza ulaşmanız yeterlidir.
  • Şahsınıza ait aktif banka hesabınızın son üç aylık banka hesap özeti dökümü dosyanızda bulunmalıdır. Bu evrak üzerinde banka yetkilisinin imza ve kaşesi ile imza sirkülerinin ekinde bulunma zorunluluğu mevcuttur. Bankada bulunması gereken ve vize için gerekli olan güncel rakamı mutlaka teyit etmeniz gerekir. Bu konu da danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.
  • Ziyaret sürenizin tamamında geçerli olacak şekilde ve minimum 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırıp dosyanıza konulmaldır.
  • Uçuş rezervasyon ve konaklama rezervasyon bilgilerinizin yer aldığı tarihlerin açıkça görüldüğü rezervasyon belgeleri evraklarınız arasına eklenmelidir. Bu ve benzer belgeler hakkında bilgi için ofislerimizden yardım alabilirsiniz.
  • Romanya davet mektubu, Romanya ziyaret vizesi alınırken önemli olan asıl belgelerinden biridir. Konsolosluğun kriterlerinde davet mektubu belli kuralları karşılamalıdır. Danışmanlarımıza ulaşarak Romanya davetiye örneğini temin edebilir konu hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.
  • Başvuru evraklarınız içerisinde Romanya’ya gerçekleştirileceğini seyahatin ana hatlarını, neden gittiğinize dair seyahatin amacını ve gidiş geliş tarih aralıklarını içeren dilekçe, Romanya vize başvurusunun en hassas ve tamamlayıcı evraklarından biri olmakla birlikte; Romanya aile ziyareti vize dilekçe örneği için ofisimizle irtibata geçip yardım alabilirsiniz.

Romanya Ziyaret Vizesi Mesleki Evraklar

Romanya ziyaret vizesi mesleki evraklar içerisinde son üç aya ait maaş bordrosu, SGK veya BAĞ-KUR hizmet dökümü, SGK işe giriş belgesi, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri, çalışılan kurumdan alınmış izin dilekçesi Romanya vize evrakları arasında bulunmalıdır. Bazı evrakların asılları bazı evrakların ise fotokopileri geçerli olabildiği için bu konuda da firmamız danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

Romanya Ziyaret Vizesi Ücreti

Romanya ziyaret vizesi ücreti Romanya devleti ve Büyükelçiliği tarafından belirlenir. Belirlenen bu ücretler kamuoyuyla paylaşılır.2021 yılı tarifesi listesinde açıklanan rakamlara göre; kısa süreli tek girişli ziyaret vizesi için vize harcı 80 Euro’dur. Fakat vize süreniz ve kişisel özelliklerinize göre bu rakamda farklılıklar olabilir. Seyahatiniz ve size özel hesaplama için danışmanlarımızdan hesaplama yaptırıp net bilgiye ulaşmanız mümkündür.

Romanya ziyaret vizesi ücreti başvuru sürecinizde gelişebilecek vazgeçme ya da ret durumlarında ücret iade edilmez. Bu ve benzer negatif süreçlerle karşılaşmamanız için başvurularınızı özenle ve dikkatle yapmalısınız. Hem maddi olarak hem de zamanın değeri bakımından mağdur olmamak adına süreçlerin daha hızlı ilerlemesi için profesyonel yardım almak değerlidir. Firmamızdan bu konuda güvenilir hizmet alabilirsiniz.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vizesi sonuçlanma süresi ortalama on iş günüdür. Bununla birlikte yaşanabilecek olumsuzluklardan kendinizi koruya bilmeniz adına minimum bir ay önceden başvurunuzu tamamlamanız uygun olur.

Bu süreçlerde Türkiye ve Romanya’ya ait resmi tatiller olası arızalar ya da güncel diplomatik gelişmeler başvurularımızın sonuçlandırılmasını geciktirebilmektedir. Özellikle son dönemde yaşanan pandemi kaynaklı değişiklikler de önemli bir yer teşkil etmektedir. Başvurunuzu yapmadan önce danışmanlarımızdan güncel bilgiler hakkında sağlıklı bilgi almanız önemlidir.

Romanya Vize Reddi

Romanya vize reddi başvuru süreçlerinizin sonucunda karşılaşabileceğimiz olası durumlar içerisinde bulunmaktadır. Daha önce yaptığınız seyahatler veya dosyaya konulan evraklarınızın talep edildiği şekilde hazırlanmaması, düzensizliği ve evrak eksikliğine bağlı olarak ret cevabı alma ihtimaliniz vardır. Ret cevabına bağlı olarak tarafınıza bir evrak verilir. Bu evrak içerisinde vize verilmemenin genel bilgisi bulunur. Burada yazılanla doğrultusunda sorunu çözerseniz yeni başvuru yapabilirsiniz.

Tüm bu süreçlerde yeniden başvuru yapabilmek sorunun çözümü aşamasında yardım alabilmek için Romanya vize danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilir Romanya ziyaret vizesi hakkında daha fazla bilgi edinerek işlemlerin kolayca sürdürülmesini sağlayabilirsiniz.