Turistik Vize

Değerli ziyaretçimiz Romanya turistik vize başvuru ve ilgili işlemler sayfamıza hoşgeldiniz.

Romanya vize bilgilendirme için çalışanlarımız tarafından oluşturulan sayfamızda konu ile ilgili tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüm vize işlemleri gibi Romanya vize işlemleri de kişisel bilgileriniz ışığında oluşturulduğu için çalışanlarımıza ulaşarak seyahat amacı süresi ve kişisel özelliklerinizi ifade ederek danışmanlık hizmetlerimizden çok daha rahat ve kolaylık içerisinde faydalanabilirsiniz.

Romanya turist vizesi olarak da ifade edilen bu vize çeşidi kısa süreli ziyaretler için düzenlenmiştir. Romanya ülke olarak Schengen ülkeleri arasında bulunmamakla birlikte Schengen vizesi ile Romanya’ya seyahat yapılabilmektedir. Bununla birlikte almış olduğunuz Romanya vizesi ile Schengen üyesi ülkelere giriş yapılamamaktadır.

Romanya turistik vize taleplerinde başvuru sahibinin mesleki pozisyonuna bağlı olarak farklı uygulamalarda kullanılabilir. Vize başvurularınız esnasında Romanya Büyükelçiliği dosyanızdaki hazırlamış olduğunuz evraklar dışında farklı ek taleplerde bulunabilir ve mülakata davet edebilir. Bu durumlarda şahsi olarak konsoloslukta hazır bulunmanız istenecektir.

Romanya vize taleplerini bölgesel yetkilendirme ile oluşturmaktadır. Bu konu ile ilgili en yakın başvuru merkezine başvuru yapabilir veya danışmanlarımıza ilgili taleplerinizi ileterek bulunduğunuz noktadan ayrılmadan vize işlemlerinize start verebilirsiniz.

Bordo pasaport sahibi vatandaşlarımızın geçerli bir vize almaları şartıyla ülkeye girişine izin verilebilmektedir. Romanya Büyükelçiliği tarafından öngörülen prosedürlerin tamamının yerine getirebilmesi şartıyla seyahatlerini yapabilirler. Son dönemlerde oluşan güncel diplomatik değişikliklerin ve uluslararası pandemi koşullarının takibi önem arz etmektedir. Bu süreçler ışığında oluşan değişiklikler için çalışanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Romanya Vize Başvurusu

Romanya vize başvurusu seyahat amacınız, süreniz ve seyahat planınız netleştirildikten sonra oluşturulmalıdır. Kategorinizin evraklarınızı etkileyeceğini göz ardı etmeyerek doğru kategoriden başvuru yapmanızın önemine dikkat etmelisiniz. Öncelikle seyahatinizin içeriği turistik ise bu vize alımı ile ilgili şartları öğrenmek zaman kazanımı açısından size katkı sağlar.

Romanya vize başvurularımızı ülkemizde bulunan Romanya devletini temsil eden Ankara, İstanbul, İzmir Romanya Başkonsoloslukları ile birlikte vize ofisleri üzerinden yaparak yetkililer tarafından değerlendirmeye alınmasını sağlayabilirsiniz.

TRA Pasaport Vize Danışmalık firmamızdaki uzmanlarımız aracılığıyla başvuru, randevu ve hazırlamanız gereken evraklarınızın oluşturulması ile birlikte yasal yeterliliğinizi ayrıca işlemlerinizin daha hızlı oluşmasını gerçekleştirebilirsiniz. Romanya vize işlemleri oluşturulması aşamasında kişisel evrak listemiz, vize ücretlendirmeniz ayrıca vize ret mektuplarınız dahil tüm soru ve bilgilendirmeleriniz için danışmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Romanya Turistik Vize Evrakları

Romanya turistik vize evrakları kişisel, mali ve mesleki olarak istenir. Bu evraklar vize başvuru formu içinde ilan ettiğiniz bilgilerin onayı niteliğinde sizden talep edilmektedir. Bu nedenle formunuzun eksiksiz açık ve teyit edilebilir şekilde doldurulması çok önemlidir.

Romanya vize başvuru evrakları aşağıdaki gibidir.

  • Romanya vize başvuru formu; Vize belgelerinin aslı evrakıdır. Bu formda oluşturacağınız tüm bilgiler diğer evrakların bir araya getirilmesinde ana plandır. Eksiksiz ve imzalı olarak teslimi gerçekleştirilmelidir. Online olarak doldurulan bu evrakın çıktısını almalı ve ıslak imzalı olarak dosyanıza koymalısınız.
  • Pasaport; Vizenizin sona eriş tarihinden itibaren minimum altı ay geçerli ve en az iki borç sayfası olan pasaportunuzun olması zorunludur. Pasaportunuz yeni ise eskisinin de mutlaka fotokopisini dosyaya koymanızda yarar vardır.
  • Nüfus cüzdan fotokopisi ve nüfus kayıt örneği; Bu evrakı e-devlet üzerinden değil yetkili makamlarca tüm aile fertlerini gösterecek şekilde almalısınız.
  • Biometrik olarak çekilmiş güncel fotoğraf, fotoğraf güncel olmalı ve yüzünüzü net şekilde gösterir nitelikte 35*25 mm ölçülerinde olmalıdır.
  • Seyahat rezervasyonlarınızı gösteren konaklayacağınız otelden alınmış tarihleri ve bilgileri okunur doküman
  • Banka hesap dökümü; Güncel olarak günlük hesaplanan bakiye kadar paranın hesabınızda bulunma gerekliliği 2021 yılı için bu rakam en az 5000 TL dir. Banka hesap dokümanlarınız en az üç aylık olmalı güncel tarih ve banka yetkilisi imzası ile kaşesi taşımalıdır.
  • Seyahat sağlık sigortası; Uluslararası seyahat kriterlerini kapsayan poliçeniz evraklarınız içerisinde teslim edilmeli ve en az 30.000 Euro teminat içermelidir. Tam kapsamlı olmalıdır.
  • Romanya vize ücreti dekontu; Romanya Konsolosluğu tarafından size sunulan liste içinde hesaplanması yapılarak yatırılması gereken ücrettir. Bu ücret hesaplaması esnasından danışanlarımızdan destek alabilir ve eksik bir ödeme yapmayarak sıkıntı yaşamamış olursunuz.
  • Vize talep dilekçesi; Seyahatinizin amaç, süre ve seyahat planını ifade eden dilekçedir. Dilekçede tüm ayrıntıların yazılmış olması önemlidir.

Romanya Turistik Vize Mesleki Evraklar

Vize başvuru sahibi işveren veya çalışan ise aşağıda belirtilen evrakları hazırlamalıdır. İş yerinin faaliyet durumuna göre farklılıklar oluşabilmektedir. Bu evraklar güncel faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirkülerinin fotokopileri, oda kayıtları, SGK hizmet dökümü, seyahatin kapsam içerik ve ana hatlarını tanımlayan şirket yazısı, maaş bordrosu şeklinde oluşmaktadır. Bu süreçler dışında öğrenci, ev hanımı ya da sigortalı çalışan değil iseniz süreç dahilinde sponsor gösterme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Sponsor içinde tüm bu bahsi geçen evrakların hazırlanması gereklidir. Sponsorun ayrıca sizin tüm masraflarınızı karşılayacağına dair ek bir beyanat vermesi gereklidir.

Romanya Turistik Vize Ücreti

Romanya turistik vize ücreti vize talep süreniz ile birlikte giriş sayınıza göre değişmektedir. Bununla birlikte bazı özel farklı durumlarda fiyat farklılık göstermekte, bu sebeple kategori ve sürenize göre müze ücretinizi danışmanlarımızdan bilgilendirme alarak gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Büyükelçilik tarafından her yıl güncellenen Romanya vize ücreti 2021 tarifesine göre ortalama vize harcı 80 Euro dur. Yapılacak Romanya vizesi başvurumuzdan vazgeçmeniz ya da farklı durumda caymanız neticesinde ödediğiniz vize ücreti iade edilmemektedir. Romanya vize başvurularınız sırasında danışmanlık hizmetlerimizden faydalanarak oluşabilecek kayıp ya da zaman kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Bununla birlikte ödeme yapmanız gerekecek tüm kalemleri teklifleri ile birlikte danışmanlarımızdan öğrenerek avantaj sağlayabilirsiniz. Vize başvurumuzun sağlıklı şartlarda yapılması ve ilerlemesi için profesyonel yardım almanız önemlidir. Uzun yıllardır sağlamış olduğumuz vize başvurularına destek aşamasında yüksek tecrübemiz ile birlikte güncel değişiklikler, bilgi güvenliği ve deneyimli bir ekiple çalışmakta olduğumuzu ifade ederiz. Vize ciddi bir iş olmakla birlikte risk alabilecek kategoride değildir.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuru süreçlerinin sisteme giriş ile birlikte değerlendirilmesi ve seyahat planlaması yapmak yanıltıcı olabilmektedir. Başvurularınızı en az bir ay önceden yapılması sağlıklı bir plan açısından değerli olacaktır. Romanya vize şartları tamamlanmış gerekli evrakların düzenli bir şekilde dosya ortamında sunulmasına istinaden yaklaşık 10 gün içinde sonuçlana bilmektedir. Bununla birlikte alabileceğiniz bir ret cevabı ya da mülakata çağırılma durumu bu sürecin farklılıklar göstermesine neden olabilmektedir.

Romanya Vize Reddi

Romanya vize reddi başvuru sonucu olarak alabileceğiniz cevaplardan biridir. Vize reddi aldığınızda red nedeninin açıklandığı bir belge size verilecektir. Sorunun çözümü halinde yeni bir başvuru yapabilmekle birlikte sunmuş olduğunuz güncel evraklar güncelliğini yitirecek vize harcınız iade edilmeyecektir.

Danışmanlık firmamıza başvurarak Romanya seyahatiniz ile ilgili yapılacak olan tüm işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz. Evrakların hazırlanma aşamasında, vize alım sürecinden olumsuz etkilenmemek adına yaklaşık 10 yılı aşkındır profesyonelce yaptığımız deneyimli çalışmalarımızdan sizde faydalanabilirsiniz. Her türlü bilginin en güncel haline firmamız kanalı ile ulaşabilirsiniz.

Uzman personellerimizden alacağınız yardım sayesinde zaman ve maddi kayıp yaşanmaması adına tedbir alabilirsiniz. Romanya vize alım işlemlerinde hangi tür olursa olsun başvuru hazırlıklarının itina ile yapılması, şartları karşıladığınız takdirde kısa sürede çözüme ulaşması için çözüm ortağı olarak firmamızı seçebilirsiniz.