Turistik Vize

Kanada’ya gitmek isteyenlerin en çok başvuru yaptığı vize çeşitlerinden biri Kanada Turist vizesidir. Kısa zamanlı olarak program yapılmış olan turistik bir gezi için alınabilecek en uygun vize türlerinden biridir. Bu vizeyi almak isteyenler başvuru yaptıklarında karşılarına Canada Temporary Resident Visa-TVR yani Kanada geçici yerleşim vizesi olarak çıkar. Ayrıca Kanada turist vizesi için ziyaretçi vizesi ibaresi de kullanılır. En fazla 6 aylık olarak alınabilen turist vizesi talep doğrultusunda tek giriş olarak ya da çok giriş olarak alabilmek mümkündür.

Türkiye’den Kanada’ya gitmek isteyen herkes vize almak ile yükümlüdür. Kanada Konsolosluğu’na başvurarak Kanada turistik vizesi ile ilgili talep edilen tüm evraklar öğrenilmeli, istenilen bu evrakların hepsi eksiksiz ve doğru bilgiler ile hazırlanmalı ve ondan sonra başvuruda bulunulmalıdır. Pasaport rengine göre; Bordo yani umuma mahsus, gri yani hizmet, siyah yani diplomatik ve yeşil hususi pasaporta sahip olanlar yapacakları tatil amaçlı Kanada gezisi öncesinde mutlaka turistik vize almak zorundadır.

Kanada Turist Vize Nasıl Alırsınız?

Kanada’ya gitmek için turistik vize alınması gerektiğinde Türkiye’de bulunan Kanada Konsolosluğu tarafından yetki belgesine sahip olan başvuru merkezleri aracılığı ile işlem yapılır. Kanada turistik vizesi almak isteyen bir kişinin amacı turistik bir gezi nedeni ile kısa bir süre Kanada’ya gitmesi kapsamında olmalıdır. Kanada turistik vizesine başvurabilmek için bir takım şartlar vardır. Mevcut pasaportun en az 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekir. Bunun dışında Kanada Konsolosluğu’na ait olan resmî web sitesinde yer alan online ödeme sistemi seçeneğinden vize ile ilgili belirlenen ücret yatırılmalıdır.

Konsolosluk tarafından hazırlanılması istenen başvuru evrakları da eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Kanada turistik vize ücretinin nasıl yatırılacağına dair bilgi alınmak istendiğinde sitede bulunan vize ücretleri kategorisine girilerek öğrenilebilir. Belirlenmiş olan ücret ödeme yapıldıktan sonra Kanada Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan bir merkezden randevu alarak biyometrik kayıt aşamasına geçilmelidir. Bu aşamada alınan randevuya turistik vize için gerekli olan evrakları da tamamlayarak eksiksiz bir şekilde gidilmelidir.

Kanada Turistik Vize Başvurunuzu Bize Bırakın! Rahat Edin.

Kanada’ya planlanan turistik ziyaret öncesinde alınması gereken Kanada turistik vize işlemlerinde yapılacak başvurularda hata yapmamak önemlidir. Bu aşamada hiçbir sıkıntı yaşanmaması adına TRA Danışmanlık Kanada Vizesi bünyesinde bulunan ve işini en iyi şekilde yapan uzman kadromuzdan destek ve güvenilir hizmet alabilirsiniz.

Her zaman yapılmayan bir işlem olduğu için kendiniz başvuru yaparken gözünüzden kaçan detaylar olabilir. Bu detaylar ile ilgili vize alım esnasında sorun oluşmaması için TRA Danışmanlık firması ile çalışmanın size birçok faydası olacaktır. Zaman yönetimini de en iyi şekilde yapabileceğiniz gibi evraksal anlamda da prosüdürlere takılmadan hızlı bir şekilde vize alım işlemlerinizin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kanada Turistik Vize Başvuru Belgeleri Nelerdir

Hiçbir sıkıntı yaşamadan Kanada turistik vizesi almak istenildiği takdirde konsolosluk tarafından istenen tüm evrakların doğru olarak hazırlanması ve eksiksiz bir şekilde sunulması gerekir. Normal şartlarda vize randevusu almadan önce evrakların hazır olması olası bir negatif durumdan etkilenilmemesini sağlar. Vize randevusu aldıktan sonra da yetişe bilineceğine inanılıyorsa evrakların hazırlanmasında hiçbir sakınca yoktur.

Kanada Vize Başvuru Formunu Doldurmak

Konsolosluk tarafından sunulan 2 adet Kanada turistik vizesi başvuru formlarının iki tanesinin de, başvuru yapacak olan kişinin gerçek ve doğru bilgileri ile doldurulması esastır. Yazım esnasında herhangi bir boşluk bırakmadan titiz ve özen göstererek Kanada vizesi başvuru formunun doldurulması gereklidir. Şayet bir hata yapıldığı takdirde form en başa geri döner. Formun en sonuna tamamı ile vize alacak kişinin bilgilerinin işlendiği barkod basılacak olması nedeni ile bu konu önemlidir.

Öyle ki barkoda işlenen bilgilerin yanlış olması hususu turistik vize alınamamasına sebep olur. Herhangi bir red edilme sorunu yaşamamak adına formların çok dikkatli bir şekilde doldurulması gereklidir.

  • Başvuru formunda sorulan tüm sorulara doğru bir şekilde cevap verilmeli asla boş bırakılmamalıdır.
  • Şayet pasaport üzerinde yer alan doğum yeri bilgilerinizde il adı yerine ilçe adı yazıyorsa mutlaka sadece onun yazılması gerekir. Örnek verilecek olursa; doğum yerinde Kadıköy yazıyor ise bu şekilde kullanılmalı başına İstanbul getirilmemelidir.
  • Pasaport numarası ile ilgili hanede kodlama yapılırken boşluk olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Vize başvuru yapacak olan kişinin mutlaka bir e-mail adresi olmalı ve mecburi olan bu adres yazılırken asla hata yapılmamalıdır.

Sistem üzerinden doldurulan bu vize başvuru formalarının her ikisinden çıktı almak faydalı olur. Bu kadar teferruatla uğraşmadan kolay, doğru ve pratik bir şekilde vize başvurusu yapmak istenildiğinde TRA Danışmanlık olarak bize başvurmanız yeterlidir. Sizin adınıza tüm bu işlemleri biz kusursuz bir şekilde halledeceğiz.

Pasaport

Kanada turistik vizesi alırken pasaport ile ilgili aranan bazı şartlar vardır. Bunlar; en az 10 yıl süre önce alınmış, geçerlilik tarihi dönüş tarihine göre en az 6 ay geçerli olacak şekilde bir pasaporta sahip olunmalıdır. Vize işlemleri için en az 2 adet sayfanın mutlak suretle boş olması gerekir. Daha önce eski bir pasaport sahibi iken dahi Amerika, İsviçre ya da İngiltere seyahatleri ile birlikte Shengen vizesi aldı iseniz onların mutlaka fotokopilerinin bulunması gereklidir.

Fotoğraf

Konsolosluktan istenen evraklar içerisinde 35*45 mm ölçülerinden biyometrik olarak çekilmiş 2 adet fotoğraf olmalıdır. Bu fotoğraflarda istenilen en önemli ayrıntı arka kısmın beyaz fon olması ve yüzünüzün apaçık şekilde görünmesidir. Son 3 ay içerisinde çekilmiş olması ile birlikte çekilen fotoğrafın başka bir resmi kurumda kullanılmamış olması esası vardır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Kanda turistik vizesi belgeleri içerisinde TC kimlik belgesinin arkalı önlü fotokopisi ile birlikte vukuatlı nüfus örneği de bulunmalıdır. Bu evrak e-devlet üzerinden alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu mutlaka anne ve baba adının evrak üzerinden bulunması gerekliliğidir. İkamet adresi, evli olan kadınlar için annelerinin evlenmeden önceki soy isimlerinin yazdığı bir evrak fotokopisi, evli olan kişilerin evlenme akitlerinin işlendiği evlilik cüzdanı fotokopisi de evraklar arasında yer almalıdır.

Kanada Turistik Vize Talep Dilekçesi

Kanada Konsolosluğu turist vizesi için İngilizce olarak hazırlanmış ve ıslak imza içeren, üzerinde mühür bulunan antetli kağıda yazılmış bir talep dilekçesi yazılmalıdır. Bu içerikte Kanada turist vizesi istediğinizi net bir şekilde ifade etmelisiniz. Dilekçede hangi tarihler arasında ve ne amaçla gitmek istediğinizi açıkça belirtmelisiniz. Kanada’ya gittiğinizde ve giderken yapılacak olan masrafların kim tarafından karşılanacağı da belirtilmelidir. Kendi masraflarınızı karşıladığınız durumlarda değil ama sizin yerine başka bir karşılayacaksa onun bu durumu garanti etmesi gerekir. Bunun içinde ayrı bir belge ile yazılıp dosyaya eklenmesi gerekir.

Otel ve Uçak Rezervasyonları

Kanada Konsolosluğu’na sunulacak evraklar içerisinde turistik vize için gerekli olan ve seyahat edecek kişinin adının yer aldığı otel rezervasyonu ve uçak bileti rezervasyonu mutlaka ibraz edilmelidir. Konsolosluk özellikle geri dönüş biletinin bulunmasını şart koşmaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Kanada turistik vizesi alırken şart koşulan durumlardan bir tanesi de seyahat sağlık sigortasıdır. Kapsam olarak 30.000 Euro teminatının bulunması gereklidir. Yine sigorta kapsamı içerisinde seyahat esnasında karşılaşılabilecek sağlık ile ilgili her türlü masrafı karşılayacak şekilde olmalıdır. TRA Danışmanlık olarak sigorta ile ilgili işlemlerinizde tarafımızca yapılmaktadır. Mevcut durumda herhangi bir sağlık sigortanız var ise ve istenilen şartları taşıyor ise ilave sigorta yaptırmanıza gerek yoktur. Burada önemli olan Kanada seyahatiniz esnasında sizden istenen sigorta kapsamı ile eş değer olmasıdır.

Finansal Belgeler

Kanada turistik vize evrakları içerisinde olması gereken diğer bir evrakta adınıza kayıtlı bir banka hesabına ait son 3 aylık hesap hareketleridir. Bununla birlikte vadesiz hesabınızda bulunan 10.000 TL’ lik tutarlı güncel ve mevcut bakiyenin de, bu ekstrede görülmesi gerekir. Bu hesap dökümünü çalışılan bankadan kaşelenmiş ve ekine imza sirküleri konulmuş vaziyette ıslak imza ile alınmalı ve o şekilde konulmalıdır.

Bunun dışında sunulabilecek olan ev tapusu, arsa tapusu, işyeri tapusu, kira gelirini gösteren belge kontrat fotokopileri, var ise araç ruhsatlarının fotokopileri de konularak Kanada Konsolosluğuna sunulabilir. Bu durum destekleyici özellik taşır. Ayrıca masrafları sizin dışınızda başka biri karşılayacak ise aynı bu belgeler o kişiden de alınmalıdır.