Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Avustralya da yaşayan bir aile üyenizi ziyaret edebilmek için Avustralya aile ziyareti vizesi alarak seyahatinizi planlayabilirsiniz.  3, 6 ve 12 aylık periyodduk dilimlerinde Avustralya aile ziyaret vizesi verilmektedir.

Avustralya’ya aile ziyaret vizesi ile ülkeye tek girişli olarak Avustralya Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Tek girişli olarak verilen vizenizin süresi devam etse bile Avustralya’ya giriş çıkış yaptığınızda ülkeye tekrar girmek istediğinizde yeni bir Avustralya vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu durum çoklu giriş vizesi alanlar için geçerli değildir. Çoklu giriş vizesinden birden çok giriş çıkış yapılabilmektedir.

 

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi Alabilmeniz İçin;

  • Sağlı ve karakter ile ilgili bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir
  • Finansal açıdan Avustralya da maddi anlamda giderlerinizi karşılamak için banka da bir miktar paranızın olduğuna dair kanıt göstermelisiniz
  • Ailenizden birini ziyaret etmek amacıyla Avustralya ziyaretinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
  • Avustralya da yaşayan veya vatandaşı olan oturum hakkına sahip bir aile bireyinin size davet mektubu göndermesi gerekir. Davet mektubu aldığınız aile bireyiniz tarafından Avustralya seyahatiniz için size sponsor olabilir ve ayrıca seyahat süreniz boyunca finansal destekler vererek bütün masraflarınızı üstlenebilir.
  • Avustralya aile ziyareti vizesi almanız durumunda 18 aylık bir süre zarfında maksimum 12 ay boyunca ülke de yaşayabilirsiniz. Avustralya vizenizin süresi bitmesi durumunda ülkeyi terk etmeniz zorunludur.

Avustralya aile ziyareti vizesi için TRA Danışmanlık ofisine bizzat başvuru da bulunabilir. Yanı sıra ofis telefonu ile (0850)885 2521 iletişim kurarak ya da mail adresi üzerinden e-posta göndererek her türlü destek ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

Avustralya Aile, Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu

Avustralya aile, arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunmak ve vize alabilmek için sağlıkla ilgili tüm gerekli olan istekleri yerine getirmelisiniz. Sağlık ile ilgili gereksinimlerin Avustralya Konsolosluğu tarafından belirlenirken, Avustralya da kalacağınız süre, ülkeyi ziyaret etme amacınıza ve son 5 yıl içerisinde ki başka ülkelere ziyaret etmiş olma durumunuza göre değişkenlik göstermektedir. Aldığınız tüm sağlık ile ilgili bilgilendirme evraklarınızın geçerlilik süresi 12 ay boyunca devam edecek ve geçerliliğini koruyacaktır.

Avustralya vize başvurunuzu gerçekleştirmeden önce 12 ay süresince Avustralya da geçerli olacak bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Avustralya da kalacağınız süre zarfında şahsınıza ait tüm sağlık ile ilgili giderler tarafınızca karşılanacaktır. Avustralya vatandaşlarının faydalandığı ulusal sağlık güvencesinden faydalanamazsınız.

Konsolosluk tarafından başvuru evraklarınız içeresinde bulunması gereken bir başka belge adli sicil belgenizdir. Adli sicil belgesi kaydınızı Türkiye de ve başka bir ülke de 10 yıl içerisinde 12 aydan fazla yaşamışsanız o ülkelerden 16 yaş sonrası için belgenizi temin etmeniz gerekmektedir.

Avustralya aile ziyaret vizesi başvurusunu, Avustralya Hükümetine ödenmemiş borcunuz bulunması durumunda başvuruda bulunamazsınız. Şayet borcunuz bulunuyorsa en kısa sürede borcunuzu ödemeli ve sonrasında vize başvurusunda bulunmalısınız.

Yapacağınız Avustralya ziyaretinizde sizin ile birlikte ailenin diğer her bir ferdi için ayrı başvuruda bulunulması gerekiyor. Her bir aile üyesi başvurusunu bizzat kendisi yapmalıdır.

Avustralya Aile, Arkadaş Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Kişisel Evraklar:

Davetiye Mektubu: Avustralya Vizenizi alabilmek için gerekli olan, Avustralya da ikamet eden akraba veya arkadaşınız dan alacağınız İngilizce davet mektubun da davetlinin ve davet eden kişinin, kişisel bilgileri, adres bilgileri, iletişim numaraları, davetli ile yakınlık derecesi, seyahat gerekçesi, seyahat süresi ve seyahatinin ne zaman son bulacağı ile ilgili bilgilerin eksiksiz olması gerekmektedir. Ayrıca davet mektubuna davet eden Avustralya da ikamet eden kişinin pasaport ve kimlik fotokopisi ile birlikte oturum izin belgesinin de dosya içerisinde bulunması gerekir.

Pasaport: Seyahatinizin bitimi itibari ile en az 6 ay olmak kaydıyla geçerliliği olan pasaportunuzun kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın fotokopileri. Eski bir pasaportunuz varsa pasaportta yer alan vize damgalarının bulunduğu ve giriş – çıkış yaptığınıza dair damgaların bulunduğu sayfanın da başvuru dosyanızda yer alması gerekir.

Biometrik Fotoğraf: Pasaportunuz için çektirdiğiniz güncel olması ve arka fonunun beyaz olması şartı bulunan fotoğrafın verilmesi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Avustralya ziyaretiniz için size davet mektubu gönderen akrabanız ile bağınızı gösteren nüfus kayıt belgesinin örneğinin orijinal hali sunulmalıdır.

Banka Hesap Dökümü:  Avustralya seyahatiniz için masrafları karşılamaya yetecek miktarda bakiyenizi gösterecek kaşeli ve imzalı banka hesap dökümü gereken evraklardandır.

Mali Durumunu Kanıtlayan Belgeler: Şahsınıza ait araç ruhsat belgesi, gayrimenkul tapu ve kira sözleşmeleri dosya da yer almalıdır.

Mesleki Durumunuzu Gösteren Belgeler:

Çalışanlar İçin Gerekli Evraklar

Şirket İzin Yazısı: Çalıştığınız şirkette ki yetkili tarafından başvuran kişinin şirkette ki görevi, izin süresi, gidiş-dönüş yapacağı tarihi ve dönüş yaptığında işine devam edeceğine dair Avustralya Konsolosluğuna İngilizce olarak beyan da bulunulması gereken yazı.  Yazı da şirkette ki yetkili kişinin imzası, pozisyonu, iletişim bilgileri, ismi, kaşesi eksiksiz bir şekilde yer almalıdır.

İşe Giriş Bildirgesi

SGK Hizmet Dökümü

Maaş Bordrosu: Seyahat yapacak olan kişinin son 3 aylık dönemde ki maaş bordrosu ıslak imza ve kaşeli olmak kaydı bulunmaktadır.

Şirket Belgeleri: Çalıştığınız şirkete ait imza sirküleri, vergi levhası, sicil gazetesi, faaliyet belgeleri gibi evrakların orijinal ve güncel tarihli olarak fotokopileri olması şartları vardır.

İşverenler İçin Gerekli Evraklar

Dilekçe: Şirkete ait antetli kağıda yazılması şartıyla seyahatin neden yapıldığı, başvuran kişinin şirkette ki pozisyonu ıslak imzalı ve kaşeli olarak, gidiş ve dönüş tarihleri belirtilerek dilekçe de yer alması gereken bilgilerdir.

Şirket Belgeleri:  Sunulacak olan şirket faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi levhası sicil gazetesi evraklarını içeren belgelerin güncel tarihli olarak fotokopisi sunulması gereklidir.

BAĞ-KUR Hizmet Dökümü

Öğrenciler İçin Gerekli Evraklar

Dilekçe: Avustralya seyahati için başvuruda bulunan öğrenciye seyahati süresince ailesi sponsor olacaksa yani seyahati süresince tüm masrafları ailesi tarafından karşılanacaksa, öğrencinin ailesi tarafından masrafları karşılayacağına dair beyanda bulundukları yazı alınmalı.

Öğrenci Belgesi: Avustralya ziyaretinde bulunacak vize alacak öğrencinin eğitim gördüğü okuldan alınacak güncel tarihli öğrenci belgesi alınmalı.

Muvafakatname: Başvuran kişi 18 yaşını doldurmamışsa, Avustralya ziyaretinde ebeveynleri olmadan gidecekse anne ve babasının noter onaylı izin belgesini alması gerekir.

Emekliler İçin Gerekli Evraklar

Dilekçe: Başvuran kişi emekli ise bağlı bulunduğu kurumdan emekli olduğuna dair güncel tarihli bir yazı alması gerekir.

Emeklilik Cüzdanı Fotokopisi

Maaş Kartı Fotokopisi

Avustralya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Başvuru Formunu Doldurun: Aile ziyaret vize başvurusunu bizzat vize alacak kişi tarafından Avustralya Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Size vize verip vermemeye karar verecek olan Büyükelçilik ’in kararına bağlıdır. Başvuru formunu aile vizesi alacak kişinin online ve İngilizce olarak doldurması gerekmektedir. Formu dolduran kişi ardından istenen tüm bilgileri ve evrakları, fotoğrafları internet aracılığı ile online olarak sisteme yükleyerek yapabilir.

Evraklarınızı Bize Gönderin: Avustralya aile ziyareti başvurusunu internet üzerinden online olarak formu doldurmalı ardından istenen tüm evrakları hazırlayıp konsolosluğa göndermelisiniz. Avustralya aile ziyareti vizesi başvurularını acenteler aracılığı ile de yapmak mümkündür.  Ofisimiz ile iletişime geçerek yetkili kişiden Avustralya vizesi için 2021 güncel evrakları öğrenmek için yardım alabilirsiniz. Evrakları eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra kargo aracılığı ile ofisimize gönderebilirsiniz.

Avustralya ziyaret vizesi için pasaportunuza konsolosluk etiket basmadığı için pasaportunuzu göndermenize gerek yoktur.  Avustralya Büyükelçiliği tarafından titizlikle yapılan incelemeler neticesinde ve evraklarınızın eksiksiz olması kaydıyla, konsolosluk tarafından Vizeniz onaylanırsa e-vize onay belgenizi e-mail adresinize mail olarak gönderiyor. Vize başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri eksiksiz ve doğru bilgiler içeren evrakları konsolosluğa sunmaktır.

Aksi bir durum söz konusu olursa Avustralya aile ziyareti vize başvurunuz reddedilebilir ya da vize alma süreciniz uzayabilir. Avustralya Konsolosluğu tarafından incelmeler yapıldıktan sonra gerekli görürse ek evrak isteyebilir.

Randevunuzu Alacağız: Avustralya ziyareti vize başvurusunda bulunacak olan kişinin zamanı çok iyi düşünerek hareket etmesi gerekmektedir. Bunun için sizlere bu konuda hızlı ve doğru bir şekilde yardımda bulunacak yetkilimize evraklarınızı gönderdikten sonra hızlı bir şekilde incelemelerde bulunup, eksikleri tamamlamak için sizi yönlendirecektir.

Tüm bu kontroller yapıldıktan sonra Avustralya Büyükelçiliği tarafından zorunlu olan parmak izi alma ve dijital yüz fotoğrafı için randevu almak gerekmektedir. Bu işlem için Biyometri İşlemi Vize Başvuru Merkezi tarafından randevu verilmektedir. Randevuyu almak yoğunluk sebebi ile uzun zaman almaktadır. Ofis yetkilimiz tarafından evraklarınız tamamlandıktan sonra sizin adınıza en hızlı ve en erken tarihli randevu alınmaktadır.

Parmak İzi Verirken Yanınızda Olacağız: Parmak izi ve biyometrik resim çekilmesi için alınan randevuya gittiğinizde yetkilimiz sizin için orada bulunacak ve sizi karşılayacaktır. İşlemler sırasında da yanınızda olacaktır.